KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Piątek i sobota z dużymi wahaniami ciśnienia i dynamiczną aurą. Nadchodzą silne mrozy

Weekend przyniesie znaczny wzrost ciśnienia i nasilający się mróz. Z północy napłynie arktyczne powietrze. Weekend przyniesie znaczny wzrost ciśnienia i nasilający się mróz. Z północy napłynie arktyczne powietrze. Fot. KrosnoCity.pl

Jak to przy cyrkulacji strefowej bywa, dynamiki w pogodzie w ostatnich dniach nie brakuje. W ostatni wieczór stycznia burza przeszła między innymi nad Szczecinem, burzowy początek lutego notowano we Wrocławiu, w środę późnym popołudniem zagrzmiało też w Zielonej Górze. Jutro znów burze w zachodniej części kraju, w tym samym czasie u nas spodziewamy się intensywnych opadów mokrego śniegu, porywistego wiatru, a więc i zawiei śnieżnych oraz szybkiego spadku ciśnienia. To ostatni na razie niż, po jego przejściu w sobotę od zachodu rozbuduje się silny wyż, który przyniesie znaczne ochłodzenie i wzrost ciśnienia.

REKLAMA


W nocy z czwartku na piątek (2/3 lutego 2023) znajdziemy się w tylnej części niżu odchodzącego znad Ukrainy nad Morze Czarne. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite. Przelotne opady początkowo deszczu ze śniegiem, potem krupy śnieżnej i śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad ranem słabnący, północno-zachodni i zachodni. Widzialność zmienna, od umiarkowanej do bardzo dobrej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1020 hPa i przez całą noc będzie wzrastać.

W piątek w ciągu dnia (3 lutego 2023) dostaniemy się pod wpływ bardzo aktywnego niżu przemieszczającego się znad Danii przez Bałtyk nad Polskę, wieczorem docierającego nad centrum naszego kraju. Po południu z zachodu na wschód przewędruje front zokludowany. Napływać będzie chłodne i coraz wilgotniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite. Po południu opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami zawieje śnieżne. Temperatura maksymalna od -1°C do 0°C. Wiatr początkowo słaby, potem wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, w porywach osiągającego 60 km/h, rano zachodni, później południowy. Widzialność bardzo dobra stopniowo pogarszająca się do słabej. Ciśnienie znormalizowane wyniesie w południe 1018 hPa i będzie szybko spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę (3/4 lutego 2023) znajdziemy się pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Polski przez południowo-zachodnią Ukrainę nad Rumunię. Nad ranem nasunie się front okluzji wstecznej, za którym napłynie z północy mroźne powietrze arktyczne. Zachmurzenie całkowite. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nad ranem zawieje śnieżne. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich, nad ranem skręcający na północny. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie znormalizowane wyniesie o północy 1011 hPa, przez większość nocy będzie się wahać, dopiero nad ranem zacznie szybko wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia (4 lutego 2023) będziemy w obszarze przejściowym pomiędzy niżem odchodzącym nad Morze Czarne a dynamicznie rozbudowującym się klinem silnego wyżu znad Irlandii. Z północy napływać będzie mroźne powietrze arktyczno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do -2°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych. Widzialność rano umiarkowana, potem dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1025 hPa i będzie szybko wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę (4/5 lutego 2023) znajdziemy się w zasięgu oddziaływania klina wyżu znad Europy Zachodniej. Utrzyma się napływ mroźnego, arktyczno-morskiego powietrza z północy. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -7°C do -6°C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1034 hPa i będzie powoli wzrastać.

W niedzielę w ciągu dnia (5 lutego 2023) będziemy w zasięgu oddziaływania wyżu znad Anglii. Z północy napływać będzie mroźne powietrze arktyczne. Zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od -3°C do -2°C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie znormalizowane wyniesie w południe 1034 hPa i będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?