KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Piątek upalny, po południu uważajmy na gwałtowne burze! Weekend przyniesie ochłodzenie

Piątek upalny, późnym popołudniem uważajmy na groźne burze. Weekend chłodniejszy i spokojniejszy. Piątek upalny, późnym popołudniem uważajmy na groźne burze. Weekend chłodniejszy i spokojniejszy. Fot. PixaBay

W połowie tygodnia na mapach synoptycznych wyróżnia się bardzo aktywny niż nad Niemcami, który utworzył się wskutek zafalowania na froncie atmosferycznym o znacznym kontraście termicznym. W piątek ośrodek ten wkroczy do naszego kraju przynosząc zmianę pogody. Chłodniejsze powietrze najwcześniej napłynie nad północno-zachodnią część kraju. W południe front chłodny będzie już na Śląsku, a z upływem godzin będzie szybko wędrował na wschód. Do nas dotrze późnym popołudniem i przetaczać się będzie aż do końca doby. Możliwe gwałtowne burze, z intensywnym deszczem, lokalnie gradem i bardzo silnym wiatrem. W sobotę już spokojniej, choć na początku dnia może jeszcze padać, to wyładowań atmosferycznych już nie się nie spodziewamy. Pod koniec dnia pogoda zacznie się poprawiać, a frontowe chmury opuszczą nasz kraj. Niedziela komfortowa termicznie.

REKLAMA


W nocy z czwartku na piątek (22/23 czerwca 2023) znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu znad Niemiec. Z południa napływać będzie bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 17°C do 18°C. Wiatr słaby, zmienny, wieczorem przejściowo cisza. Widzialność dobra. Ciśnienie znormalizowane wyniesie o północy 1018 hPa i będzie spadać.

W piątek w ciągu dnia (23 czerwca 2023) pogodę kształtować będzie aktywny niż, który przemieści się nad Polskę. Późnym popołudniem nasunie się związany z nim chłodny front atmosferyczny. Napływać będzie upalne i bardzo niestabilne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie umiarkowane, w drugiej połowie dnia wzrastające do dużego i całkowitego. Po południu opady deszczu i burze, gdzieniegdzie gwałtowne, z gradem. Temperatura maksymalna od 30°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz przejściowo silny, porywisty, w porywach do 90 km/h, zmienny z przewagą południowego. Widzialność dobra, w opadach i burzach przejściowo pogarszająca się do umiarkowanej, a lokalnie nawet słabej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę (23/24 czerwca 2023) pozostaniemy pod wpływem aktywnego niżu przemieszczającego się znad wschodniej Polski nad Białoruś, w strefie oddziaływania chłodnego frontu atmosferycznego. Początkowo pozostaniemy w ciepłym i chwiejnym powietrzu zwrotnikowym, ale po północy napływać zacznie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, wieczorem możliwe zanikające burze. Temperatura minimalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie znormalizowane wyniesie o północy 1016 hPa, w pierwszej połowie nocy będzie się wahać, a nad ranem zacznie wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia (24 czerwca 2023) znajdziemy się pod wpływem niżu znad Europy Wschodniej, w strefie oddziaływania frontu okluzji wstecznej. Napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie z północnego zachodu. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Okresami słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 19°C do 20°C. Wiatr umiarkowany i lekko porywisty, późnym popołudniem słabnący, zachodni i północno-zachodni. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1019 hPa, będzie powoli wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę (24/25 czerwca 2023) dostaniemy się pod wpływ wyżu znad Niemiec. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 13°C do 14°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie znormalizowane wyniesie o północy 1020 hPa, będzie bez większych zmian.

W niedzielę w ciągu dnia (25 czerwca 2023) będziemy pod wpływem wyżu, który przemieści się nad zachodnią Polskę. Napływać będzie powietrze polarno-morskie stare. Zachmurzenie rano małe, potem umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23°C do 24°C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?