KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W sobotę ciepło, około 21°C, choć do południa wietrznie. Od niedzieli znaczne ochłodzenie

Sobota będzie ostatnim ciepłym dniem. Od niedzieli napływ powietrza arktycznego. Sobota będzie ostatnim ciepłym dniem. Od niedzieli napływ powietrza arktycznego. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Jeszcze przez dwa dni utrzymają się dość wysokie - jak na październik - temperatury. Niestety nieuchronnie zbliża się ochłodzenie, i to bardzo znaczące. W tym roku udało się ustrzec się przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami nie tylko we wrześniu, ale i przez całą pierwszą połowę dziesiątego miesiąca roku, ale druga połowa aktualnego miesiąca ma być już diametralnie inna. Wspomniany spadek temperatury rozpocznie się w niedzielę przejściem frontu chłodnego ze słabym deszczem. W kolejnych dniach powietrze arktyczne zadomowi się w Europie Środkowej. Korzystajmy zatem z piątku i soboty, nawet pomimo nasilającego się wiatru, bo widać już wyraźnie kres ciepłej aury.

REKLAMA


W nocy z czwartku na piątek (12/13 października 2023) pozostawać będziemy pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia rozciągającego się od Morza Norweskiego przez północną Skandynawię po Morze Białe i północno-zachodnią Rosję oraz związanego z nim pofalowanego frontu atmosferycznego. Utrzyma się napływ powietrza polarno-morskiego ciepłego. Zachmurzenie duże i całkowite, słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 12°C do 13°C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1018 hPa i będzie powoli wzrastać.

W piątek w ciągu dnia (13 października 2023) sytuacja baryczna nie ulegnie istotnej zmianie, choć front ciepły odsunie się nieznacznie na północny wschód. Pozostaniemy w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 18°C do 19°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. Widzialność rano umiarkowana, potem dobra. Ciśnienie znormalizowane wyniesie w południe 1020 hPa, początkowo będzie stabilne, potem jednak zacznie spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne i korzystne.

W nocy z piątku na sobotę (13/14 października 2023) znajdziemy się w ciepłym wycinku aktywnego wtórnego niżu znad Skandynawii. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Wieczorem zachmurzenie duże, potem na ogół umiarkowane. Temperatura minimalna od 14°C do 15°C. Wiatr umiarkowany, nad ranem porywisty, południowy. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa i będzie spadać.

W sobotę w ciągu dnia (14 października 2023) pozostaniemy jeszcze w ciepłym wycinku aktywnego i głębokiego niżu znad Skandynawii. Napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, późnym popołudniem od zachodu wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 21°C do 22°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, dopiero późnym popołudniem słabnący, z kierunków południowych. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1011 hPa i będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne przechodzące w obojętne.

W nocy z soboty na niedzielę (14/15 października 2023) pogodę kształtować będzie głęboki niż znad Skandynawii, a z zachodu na wschód powoli przewędruje związany z nim chłodny front atmosferyczny. Pozostaniemy jeszcze w powietrzu polarno-morskim ciepłym. Zachmurzenie duże wzrastające do całkowitego, opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 11°C. Wiatr słaby, południowy skręcający na północno-zachodni. Widzialność dobra. Ciśnienie znormalizowane wyniesie o północy 1014 hPa i będzie powoli wzrastać.

W niedzielę w ciągu dnia (15 października 2023) z zachodu rozbuduje się klin wyżu znad Irlandii. Z północnego zachodu napływać zacznie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 12°C do 13°C. Wiatr słaby, północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1017 hPa i będzie bez większych zmian. Warunki biometeorologiczne obojętne.

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?