KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wiosna bawi się w prima aprilis

Mieszkańców Krosna czeka dość istotna z synoptycznego punktu widzenia zmiana w sytuacji meteorologicznej, którą zwykły obserwator pogody zauważy dość łatwo - opady deszczu, które występowały w Wielkanoc w ciągu dnia, zaczną już tej nocy przechodzić w deszcz ze śniegiem, a następnie w sam śnieg. Na szczęście jednak nie musimy się obawiać "śnieżnej apokalipsy", jak to miało miejsce w Wielkanoc w wielu miejscach kraju (zwłaszcza na południu, południowym zachodzie i w centrum Polski), ani też nie wrócą do nas silne mrozy.

REKLAMA


Niż, który przyniósł opady deszczu, przemieszcza się powoli na północ z niewielką składową wschodnią i w poniedziałek w południe znajdować się będzie nad Białorusią. Krosno wydostaje się spod napływu ciepłego powietrza polarno-morskiego, natomiast z północy ponownie zaczyna napływać zimne powietrze arktyczne, wywodzące się z wysokich szerokości geograficznych.

alt

Niestety - z uwagi na wilgotne środowisko niżu Poniedziałek Wielkanocny będzie dniem pochmurnym.

W ciągu dnia okresami spodziewane są opady śniegu, ale - nie ma obawy - nie przyniosą one bardzo znaczącego przyrostu pokrywy śnieżnej, ponieważ będą słabe. Opady początkowo związane będą ze strefą chłodnego frontu atmosferycznego, a następnie z procesami konwekcyjnymi, czyli wznoszeniem się powietrza z warstwy przyziemnej ku górze. Na skutek tego (pomijając szczegóły istotne dla synoptyka) tworzyć się będą chmury przynoszące przelotne opady śniegu. Te możliwe będą w godzinach popołudniowych.

Wieczorem i w okresie nocnym z poniedziałku na wtorek opady nie będą już występować wcale. W wyniku słabnięcia niżu i oddalania się jego centrum od Krosna, a także dzięki oddziaływaniu klina wyżu pionowe ruchy wznoszące zostaną stłumione i z upływem czasu powinno się najpierw przejaśniać, a potem rozpogadzać.

alt

W poniedziałek Krosno znajdować się będzie pod wpływem niżu z centrum w południe ulokowanym nad Białorusią. Z północy napłynie zimne powietrze arktyczne. W ciągu dnia zachmurzenie duże i całkowite i opady śniegu o natężeniu słabym, po południu możliwe opady przelotne, również o natężeniu słabym. Temperatura maksymalna wzrośnie do około 2 °C - 3 °C. Wilgotność powietrza późnym popołudniem spadająca do około 75%. Wiatr początkowo umiarkowany, w porywach do dość silnego i możliwe porywy wiatru o maksymalnej prędkości dochodzącej do 11 m/s (40 km/h). Późnym popołudniem przewidywany spadek prędkości wiatru do słabej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie rosnąć.

W nocy z poniedziałku na wtorek Krosno dostawać się zacznie pod wpływ klina wyżu znad Morza Norweskiego. Pozostaniemy w zimnym powietrzu arktycznym, napływającym z północy. Zachmurzenie duże z postępującymi od północnego zachodu przejaśnieniami i rozpogodzeniami, nad ranem do zachmurzenia umiarkowanego lub małego. Bez opadów. Nad ranem możliwe słabe zamglenie ograniczające widzialność do 5 km - 7 km. Temperatura minimalna od -5 °C do -4 °C. Wilgotność względna wieczorem osiągająca około 80%, nad ranem wzrastająca do około 90% - 95%. Wiatr słaby, zmienny, okresami cisza. Ciśnienie o północy wyniesie 1013 hPa i będzie powoli rosnąć.

(plco)

  • autor: plco

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?