KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

31 °C - wtorek najcieplejszym dniem w tygodniu

Słoneczną, gorącą, ale i parną pogodą powitaliśmy nowy tydzień, przelotne opady deszczu i burze występowały jedynie w południowo-wschodniej Małopolsce i po słowackiej stronie Tatr - tam też orografia terenu wymusiła wzrost prędkości ruchów wstępujących, co doprowadziło do powstania chmur rodzaju Cumulonimbus, przynoszących właśnie opady przelotne i burze. Dziś jeszcze mieliśmy od nich spokój, jutro już prawdopodobieństwo tego typu zjawisk wzrośnie.

REKLAMA


alt

Apogeum ciepła wciąż jest przed nami, front ciepły, wprowadzający do części Polski gorące, a od jutra również upalne powietrze zwrotnikowe, powoli przemieszcza się w kierunku północnym i jutro, przy postępującym spadku ciśnienia i co za tym idzie, stopniowym zaniku inwersji, zyska na aktywności. We wtorek w ciągu meteorologicznego dnia (tj. w godzinach od 08:00 do 20:00), wg prognoz numerycznych, inwersja tłumiąca procesy chmuro i opadotwórcze nadal będzie występować na obszarze położonym na linii od Zielonej Góry po Zakopane oraz na zachód od tej strefy. Na pozostałym obszarze kraju opady i burze będą mogły bez większych przeszkód rozwijać się w przypadku występowania ruchów pionowych wstępujących warstwą tarciową.

Burze wokół nas
Wiedząc, że burze są możliwe, można rozpocząć proces predykcji rozległości, liczebności i aktywności burz. W tym celu wykorzystuje się wskaźniki niestabilności oraz analizę kierunku i prędkości wiatru troposferze. Wg prognoz numerycznych zweryfikowanych danymi ze stacji aerologicznych, napływające do Krosna powietrze cechuje się i do nocy z wtorku na środę cechować się będzie umiarkowaną niestabilnością, wystąpi także ścinanie wiatru w warstwie od 0 km do 6 km n.p.m. rzędu około 15 m/s, co sprzyjać powinno. Dodatnia adwekcja wirowości wspomoże w dodatku oddziaływanie ruchów wstępujących - należy zatem mieć na uwadze prawdopodobieństwo burz, osiągające około 0,6 (60%). Lokalnie burze mogą być aktywne, zwłaszcza pod kątem opadów i porywów wiatru. Oczywiście aktywność konkretnej burzy zależy od lokalnej cyrkulacji chmury Cumulonimbus, niemniej jednak burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru osiągające 16 m/s - 18 m/s, tj. 58 km/h - 65 km/h.

alt
Stratyfikacja chwiejna w niestabilnej masie gorącego powietrza zwrotnikowego, pomiar wykonany o godzinie 14:00 17 czerwca 2013 na stacji aerologicznej Poprad-Ganovce (Słowacja), WMO 11952

Kolejnym składnikiem pogody, na który należy zwrócić uwagę, jest prognozowana na wtorek bardzo wysoka temperatura maksymalna powietrza. Adwekcja upalnego i wilgotnego PZ to główny czynnik wpływający na prognozowany upał, ale niemal równie istotny jest fakt długiego usłonecznienia w okresie naturalnego, dobowego wzrostu temperatury w ciągu dnia latem (tj. od wschodu słońca do godziny 17:00). Najlepiej przekonać się o upalnych i wilgotnych właściwościach napływającej masy powietrza sięgając do numerycznej prognozy temperatury ekwiwalentno-potencjalnej dla powierzchni izobarycznej 850 hPa. Jutro po południu Theta-E 850 hPa wyniesie około 65 °C!

alt
Prognoza temperatury ekwiwalentno-potencjalnej dla powierzchni 850 hPa na godzinę 17:00 18 czerwca 2013

Dzień na pewno rozpoczniemy pogodą słoneczną i gorącą, ale od godzin popołudniowych, także w nocy z wtorku na środę, uważajmy na możliwość przelotnego deszczu albo burzy. Rozwój komórek opadowych i burzowych najłatwiej każdy z nas śledzić może za pomocą danych radarowych, dostępnych na stronie internetowej serwisu IMGW - Pogodynka.pl pod adresem www.pogodynka.pl//radary , zaś lokalizację wyładowań atmosferycznych również za pomocą systemu rodzimego serwisu hydrologiczno-meteorologicznego PERUN, dostępnego pod adresem www.pogodynka.pl/polska/burze/perun, ewentualnie innego systemu detekcji wyładowań, którego dane otrzymamy po kliknięciu w ten odnośnik www.lightningmaps.org.

Wtorek, 18 czerwca 2013
We wtorek znajdziemy się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem znad Europy Południowej, jednak okresami odznaczy się również działalność rozległego, pofalowanego, ciepłego frontu atmosferycznego, który w południe znajdować się będzie na obszarze od Pomorza Zachodniego po Lubelszczyznę. Z południa napływać będzie upalne powietrze zwrotnikowe.

Do południa bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Z upływem godzin przewidywany wzrost zachmurzenia do umiarkowanego lub dużego, możliwy przelotny deszcz lub burza. Upalnie. Temperatura maksymalna od 30 °C do 31 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, rano zmienny, potem na ogół południowy i południowo-zachodni, w trakcie burz przejściowo porywisty. Widzialność bardzo dobra, od 25 km do 45 km.

Wilgotność względna do popołudnia spadać będzie do ok. 45% - 50%, pod koniec dnia lub w opadach zacznie rosnąć. W przelotnych opadach deszczu lub burzy spadek widzialności do umiarkowanej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1016 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne z uwagi na bardzo wysokie temperatury powietrza i pobliskie środowisko ciepłego frontu atmosferycznego, niekorzystne.

W nocy z wtorku na środę pozostaniemy w zasięgu oddziaływania falującego frontu atmosferycznego. Nad ranem miasto zacznie dostawać się pod wpływ wyżu z centrami nad Morzem Barentsa i nad Bałtykiem. Początkowo pozostaniemy w gorącej masie powietrza zwrotnikowego, jednak nad ranem zacznie napływać nieco chłodniejsze, ale nadal termicznie ciepłe powietrze polarno-morskie.

Zachmurzenie duże z możliwymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, niewykluczone burze. Temperatura minimalna od 17 °C do 18 °C. Wiatr słaby, w trakcie burz lub opadów przelotnych przejściowo porywisty, zmienny, nad ranem stopniowe utrwalenie się wiatru wschodniego i północno-wschodniego. Widzialność dobra, w trakcie opadów umiarkowana, od 5 km do 20 km. Wilgotność względna w przedziale od 70% do 95%. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1015 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, nad ranem i rano przechodzące w obojętne.

Maksymilian Antoniów, (pco)
Fot. sxc.hu

  • autor: Maksymilian Antoniów, (pco)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?