KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Do Krosna nadchodzą mroźne dni

Pierwsze tchnienie zimy w trwającym obecnie półroczu chłodnym okazało się dość łaskawe, pogoda nie zaserwowała nam intensywnych opadów śniegu i silnych mrozów, temperatury powietrza co prawda obniżyły się, ale nie bardzo drastycznie, a śniegu było stosunkowo niewiele.

REKLAMA


alt
Pierwszy śnieg z widokiem na Prządki... 25 listopada 2013 r.

Wymiana mas powietrza z łagodnej, ale mało przejrzystej, pełnej zamgleń, mgieł i mżawek, starej masy powietrza polarno-morskiego na zimne powietrze arktyczno-morskie, charakteryzujące się znacznie lepszą widzialnością, nastąpiła w ciągu poniedziałkowego dnia.

Najbliższe dwie doby mają być również bardziej zimowe, z ujemną średnią temperaturą powietrza, ale będzie spokojnie - we wtorek słabo i przelotnie poprószy śnieg, we środę opadów nie będzie wcale, za to przejaśni się i rozpogodzi, ale temperatura przez cały dzień, nawet w najcieplejszym jego momencie, nie przebije się ponad granicę 0 °C.

We wtorek cała Polska pozostanie w północnej cyrkulacji w wyniku stacjonowania wyżu nad Atlantykiem, na zachód od Wysp Brytyjskich i wypełniającego się niżu znad Europy Wschodniej. Napływa do nas jednak masa powietrza arktyczno-morskiego, która, bez względu na porę roku, charakteryzuje się sporym pionowym gradientem temperatury, a taka zaś jej stratyfikacja sprawia, że ma ona skłonności do tworzenia się chmur rodzaju Cumulus i Stratocumulus, niekiedy także Cumulonimbus, z których czasem wypada przelotny śnieg, wiosną i jesienią niekiedy deszcz.

alt
Prognoza sytuacji synoptycznej na godzinę 13:00 we wtorek, źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Sytuację komplikuje nieco fakt, że aktualnie w dolnej i środkowej troposferze występuje wiatr północny. W takich przypadkach zwykle najwięcej chmur mamy w południowych, wyżynnych i górskich rejonach Polski. Wynika to z zachodzącego przy północnym kierunku strumienia i adwekcji mechanizmu spiętrzania (akumulacji) opadów wywołanego barierą górską. Dlatego też wtorek w całej południowej Polsce raczej pogodny nie będzie.

Na szczęście jednak ciśnienie jest dość wysokie i nadal rośnie; taka jego tendencja utrzymywać się będzie do środowego przedpołudnia. Związane jest to z rozbudową wspomnianego klina wyżu atlantyckiego i cyklolizą (rozmywaniem się) ośrodka niżowego znad Rosji. Dzięki temu możemy być pewni, że wtorkowe opady na pewno nie będą intensywne. Zdecydowanego wtargnięcia zimy zatem nie ma co się spodziewać.

Prognoza pogody na wtorek (26.11) i noc z wtorku na środę (26/27.11)
We wtorek Krosno znajdować się będzie w zasięgu oddziaływania mało aktywnego i rozmywającego się frontu okluzji związanego z niżem znad Rosji. Wieczorem nad region zacznie sięgać klin wyżu znad Atlantyku. Z północy napływać będzie zimne powietrze arktyczno-morskie.

W ciągu dnia zachmurzenie duże z możliwością krótkotrwałych, na ogół niewielkich przejaśnień. Słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 °C do 1 °C. Wiatr na ogół umiarkowany, północny-północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, w okresach bezopadowych od 40 km do 50 km, w słabych opadach śniegu krótkotrwałe spadki widzialności do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1023 hPa, będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne na ogół obojętne.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami możliwe większe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Bez opadów. Temperatura minimalna od -4 °C do -3 °C. Wiatr słaby, północny-północno-zachodni. Widzialność bardzo dobra, od 40 km do 50 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1028 hPa i przez całą noc w dalszym ciągu będzie wzrastać.

Z upływem czasu klin wyżu będzie coraz agresywniej wdzierał się do Europy Środkowej i, co prawda nie na długo, ale jego wpływ wyraźnie odznaczy się we środę i częściowo w nocy ze środy na czwartek. Dopiero w czwartek w ciągu dnia pogoda znów zepsuje się na tyle, że zrobi się wilgotno, pojawią się opady, a władzę nad pogodą zyska układ niskiego ciśnienia przemieszczający się znad północnej Skandynawii w kierunku Rosji. Środa pogodowo nienajgorsza, lepsza od wtorku, choć z całodobowym, lekkim mrozem.

alt
Prognoza sytuacji synoptycznej na godzinę 13:00 w środę, źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Prognoza pogody na środę (27.11) i noc ze środy na czwartek (27/28.11)
W środę całodobowo znajdować się będziemy w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku. Z północy napływać będzie stare, przetransformowane, zimne powietrze arktyczne. W ciągu dnia zachmurzenie na ogół umiarkowane, jedynie przejściowo duże. Bez opadów. Temperatura maksymalna od -1 °C do 0 °C. Wiatr słaby, północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1031 hPa, początkowo będzie rosnąć, jednak po południu zacznie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne, pod wieczór przechodzące w obojętne.

W nocy ze środy na czwartek początkowo zachmurzenie małe, jednak po północy przewidywany jego wzrost do dużego, a nad ranem do całkowitego. Bez opadów. Temperatura minimalna od -5 °C do -4 °C. Wiatr słaby, zachodni, okresami cisza. Widzialność umiarkowana i dobra (od 7 km do 20 km), przejściowo zamglenia. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1028 hPa i będzie wolno spadać.

Maksymilian Antoniów
Fot. Tomasz Okoniewski

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?