KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Mróz i słońce idzie w parze. Prognoza na początek grudnia

Pod koniec minionego tygodnia, tak jak można było się tego spodziewać, przeważały chmury, z których m.in. w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł słaby deszcz. Przed kilkoma dniami sugerowaliśmy w prognozie rozbudowę wału wysokiego ciśnienia i to nie ulega zmianie. Front, który psuł nam pogodę minionej nocy, rozmywa się, w poniedziałek w ciągu dnia, podobnie jak w całej pierwszej połowie tygodnia, opadów nie musimy się już obawiać.

REKLAMA


alt
Trasa i kierunek adwekcji powietrza arktycznego w poniedziałek w nocy

Rozbudowa wału wyżowego zachodzi za sprawą napływu chłodniejszej masy powietrza arktycznego nad część Polski. W ten sposób zimne PA, dynamicznie osiadając za frontem chłodnym, prowadzi do wzrostu ciśnienia w obszarze, w której już obserwowany był wpływ układu barycznego o typowych cechach antycyklonalnych, stabilnego, silnego i wysokiego, którego centrum znajdowało się w ostatnich dniach nad Atlantykiem.

Na początku tygodnia jeden z ośrodków wysokiego ciśnienia utworzy się nad Niemcami, gdyż tu adwekcja chłodu była dość wyraźna, w dodatku silny wyż zachodnioeuropejski dąży do rozbudowy na wschód, co widać w prognozach wysokości powierzchni izobarycznej 500 hPa.

alt
Prognoza sytuacji synoptycznej na godzinę 13:00 w poniedziałek. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Według prognoz numerycznych ośrodek wyżowy znad Niemiec zacznie się usamodzielniać i przemieszczać na południowy wschód, także przez Polskę, zmieniając częściowo sytuację pogodową w naszym kraju. Tu trzeba mieć na uwadze przede wszystkim dezintegrację zachmurzenia w pobliżu układu, w którego ciśnienie wzrośnie do około 1038 hPa. Ten proces jest zaś wynikiem zaznaczającej się w pobliżu wyżu inwersji osiadania i ruchów zstępujących. Jednak nawet pomimo faktu, że we wtorek zacznie napływać do nas ciepłe powietrze polarno-morskie, to jednak na powrót klimatów jesiennych czy wiosennych nie ma co liczyć, będzie chłodno, przede wszystkim nocami, a zwłaszcza w nocy z poniedziałku na wtorek.

alt
Prognoza sytuacji synoptycznej na godzinę 13:00 we wtorek. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Początek tygodnia zatem szykuje się całkiem optymistyczny, ze znacznie większą ilością rozpogodzeń (a co za tym idzie - także czasu ze słońcem), ale w zamian ma być okresami dosyć chłodno. Rosnące ciśnienie i spora ilość słońca powinna jutro pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, zwłaszcza, że do wczesnego popołudnia będzie jeszcze umiarkowanie ciepło.

We wtorek, po chłodnej nocy i chłodnym poranku, nie najgorszy - słoneczny, ale niebo nie będzie już bezchmurne, jak przez znaczną część nocy - pojawią się natomiast chmury piętra wysokiego i trochę chmur piętra średniego, na szczęście nie będą one zabierały nam dużego procentu potencjalnego usłonecznienia. Dostaniemy się już pod północno-zachodnią stronę wyżu (jego centrum przemieści się nad Rumunię), wyżowa inwersja osiadania uniemożliwi rozwój chmur niskich rodzaju Stratocumulus i Cumulus, a kierunek wiatru przyjmie na dłużej kierunek południowy i południowo-zachodni, jakichkolwiek opadów możemy oczekiwać dopiero w drugiej połowie tygodnia.

Prognoza pogody na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek (02/03.12.)
W poniedziałek w ciągu dnia Krosno znajdować się będzie pod wpływem rozbudowującego się w kierunku wschodnim wału wysokiego ciśnienia i związanego z nim wyżu znad Niemiec, który do wieczora przemieści się nad Podkarpacie. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. W ciągu dnia przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko rano przejściowo jeszcze duże. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 11 m/s (40 km/h), północno-zachodni, skręcający na północny, późnym popołudniem i wieczorem słabnący. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1032 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek bezchmurnie i zachmurzenie małe. Bez opadów. Temperatura minimalna od -6 °C do -5 °C. Wiatr słaby, zmienny, długimi okresami cisza. Widzialność słaba i umiarkowana, zamglenia ograniczające widzialność do 3 km, a miejscami możliwa mgła ograniczająca widzialność do 0,8 km, osadzająca szadź. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1038 hPa, początkowo będzie wzrastać, jednak w drugiej połowie nocy zacznie powoli spadać.

Prognoza pogody na wtorek i noc z wtorku na środę (03/04.12)
We wtorek w ciągu dnia pozostaniemy w zasięgu oddziaływania tego samego wyżu, którego centrum przemieści się nad Rumunię. Z zachodu zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane chmurami piętra wysokiego i średniego, usłonecznienie od 5 godzin do 6 godzin. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 2 °C do 3 °C. Początkowo cisza, następnie wiatr słaby, południowy. Widzialność umiakowana i dobra, rano możliwe zanikające zamglenie lub mgła, potem na ogół od 10 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1033 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, również bez opadów. Temperatura minimalna od -3 °C do -2 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1028 hPa i nadal będzie spadać.

Maksymilian Antoniów

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?