KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ruszył Regionalny System Ostrzegania

  • autor: Redakcja
  • poniedziałek, 05, styczeń 2015 13:20
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu od 1 stycznia 2015 roku będziemy mogli zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranie telewizorów. Umożliwi to Regionalny System Ostrzegania (RSO). Dotyczy on naprawdę poważnych zagrożeń.

REKLAMA


Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach, nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

- Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących, np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Minister Halicki zapowiada również, że już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. - Dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych - mówi szef MAC.

Jak to działa
Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.
Ostrzeżenie pojawia się:
- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
- w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą, np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

- Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem
- Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod tym linkiem
- Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem.

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.
Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

- Poradnik obywatela;
- Alarmowanie i ostrzeganie;
- Ewakuacja;
- Pożary;
- Powodzie i podtopienia;
- Skażenia, epidemie, zatrucia;
- Pogodowe zjawiska ekstremalne;
- Terror;
- Bezpieczny wypoczynek;
- Zagrożenia naturalne i techniczne.

Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMS-ów.

Ważne daty:
- od 1 stycznia 2015 r. RSO jest w pełni wykorzystywany w TVP Regionalnej i w aplikacji na komórkę,
- 1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

Ile to kosztuje?
W 2014 r. na projekt usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania wydatkowano 250 tys. zł (wszystkie podane wartości - brutto). Kwota ta została w całości pokryta przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i wydatkowana na przeprowadzenie pilotażu usługi RSO.

W roku 2015 na projekt Regionalnego Systemu Ostrzegania przewidziano kwotę 880 tys. zł, z czego z tytułu umowy z TVP S.A. 589,62 tys. zł. Projekt zostanie w całości sfinansowany ze środków będących w dyspozycji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Roczny koszt utrzymania RSO, w zależności od przyjętych założeń dotyczących zakresu jego funkcjonalności, szacowany jest na 880 tys. - 1 mln zł.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?