KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

S19: Komisja Rozwoju Regionalnego PE uznała konieczność budowy szlaku Via Carpathia

  • autor: ecr/pd
  • środa, 27, kwiecień 2016 00:40
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
S19: Komisja Rozwoju Regionalnego PE uznała konieczność budowy szlaku Via Carpathia Fot. archiwum

Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego (REGI) przyjęła opinię, w której podkreśla znaczenie budowy szlaku Via Carpathia i wskazuje na możliwość utworzenia strategii makroregionalnej dla regionu Karpat. Obie poprawki zostały wprowadzone do dokumentu przez europosła Tomasza Porębę.  

REKLAMA


Polski odcinek szlaku Via Carpathia przebiega od granicy z Litwą w Budzisku, przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją w Barwinku. Odcinek ten ma długość prawie 600 km, jego podkarpacką część stanowi droga ekspresowa S19.

W przyjętej opinii Komisja Rozwoju Regionalnego PE podkreśla potrzebę rozwoju korytarzy transportowych północ-południe na przykładzie szlaku Via Carpathia w celu lepszego skomunikowania północnej i południowej części kontynentu, co pomogłoby w zmniejszeniu różnic rozwojowych pomiędzy poszczególnymi regionami.

- To duży sukces i pierwszy dokument, w którym Parlament Europejski tak otwarcie podkreśla rolę szlaku Via Carpathia - mówi europoseł PiS.

- Cieszę się, że Komisja REGI doceniła rangę szlaku Via Carpathia jako kręgosłupa rozwoju Europy Wschodniej. Jest wola państw karpackich do budowy tej drogi, co pokazała niedawna konferencja z udziałem ministrów krajów Via Carpathia w Warszawie. W ubiegłym tygodniu, podczas wizyty na Podkarpaciu, o swoim wsparciu dla tego projektu zapewniła unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego, Corina Cretu. Wszystko to buduje dobry klimat i przybliża nas do budowy tego szlaku - przypomina Tomasz Poręba.
 
Komisja Rozwoju Regionalnego odniosła się także do drugiego postulowanego przez europosła PiS projektu, tj. strategii makroregionalnej dla regionu Karpat. W dokumencie podkreślono możliwość wykorzystywania istniejących już strategii, m.in. dunajskiej, bałtyckiej czy alpejskiej, w poprawie jakości międzynarodowej infrastruktury i wezwano do zainicjowania przygotowań na rzecz nowych strategii w Europie Środkowo-Wschodniej, takich jak strategia karpacka.
 
- Uwzględnienie przez PE strategii karpackiej wśród potencjalnych projektów regionalnych to bardzo ważny krok, zwłaszcza w kontekście działań, które niebawem zostaną podjęte w tym zakresie przez polski rząd. Jest już gotowa mapa drogowa strategii regionalnej dla Karpat, wkrótce polski rząd przedstawi w KE niezbędny, oficjalny wniosek i dokumentację służące powstaniu tej strategii - zaznacza europoseł PiS.

ecr/pd

  • autor: ecr/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?