KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Historyczna decyzja w sprawie Via Carpathia

 • autor: red./ecr
 • piątek, 07, lipiec 2017 11:03
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

21 miliardów złotych na budowę szlaku Via Carpathia. To efekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zwiększenia limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Przygotowywana jest koncepcja programowa odcinka do Barwinka. "To fantastyczna wiadomość" - komentuje europoseł z Podkarpacia.

REKLAMA


20 czerwca Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której podniesiono limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku) ze 107 mld zł do 135 mld zł. Wzrost środków jest spowodowany przede wszystkim koniecznością finansowania inwestycji drogowych w Polsce wschodniej, w tym budowy szlaku Via Carpathia, na który rząd wyasygnuje 21 mld zł.

Według podkarpackiego europosła PiS Tomasza Poręby to fantastyczna wiadomość.

- Rząd Beaty Szydło dotrzymuje słowa. Budowa Via Carpathia to flagowy projekt transportowy rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiałem w tej sprawie zarówno z premier Szydło, jak i ministrem Adamczykiem. Wyasygnowanie 21 mld zł na budowę brakujących odcinków szlaku Via Carpathia bez wątpienia przyspieszy powstanie tej strategicznej dla Polski i Podkarpacia drogi. Już w piątek ruszamy z przetargiem na odcinek Sokołów Młp.-Nisko - mówi europoseł Tomasz Poręba.

Europoseł zaznacza, że przełomową decyzją było również przyznanie przez rząd pod koniec ubiegłego roku 70 mln zł na prace hydrologiczno-geologiczne pod budowę całej drogi do Barwinka, o co Poręba zabiegał w ministerstwie infrastruktury.

- Realizacja tego odcinka to realne otwarcie wschodniej Polski na południe Europy - dodaje Poręba.

- Nie mam wątpliwości, że budowy Via Carpathia nic już nie zatrzyma. Projekt jest wspierany również przez większość państw wschodniej części UE - mówi. - Zostały rozpisane wszystkie przetargi na budowę tej drogi w kierunku Lublina, zagwarantowano także środki na odcinek Rzeszów-Babica. Obecnie jest przygotowywana także koncepcja programowa odcinka do Barwinka. Otwarto również część obwodnicy Lublina w ciągu drogi S19, ruszył II etap przetargu na obwodnicę Stalowej Woli i Niska oraz na odcinek Lasy Janowskie-Nisko - wylicza europoseł.

Via Carpathia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19.

red./ecr

 • autor: red./ecr

14 komentarzy

 • Frontmen

  Postępowa rada leśnych dziad(k)ów formalnie zwaną jasielska radą powiatu zwołała w trybie pilnym tajną narade. Te DZIECI KURZU I WIATRU ,to najwieksi hamulcowi w historii, tej części Polski., knują i spiskuja są w tym najlepsi .

  Zgłoś nadużycie Frontmen poniedziałek, 10, lipiec 2017 19:50 Link do komentarza
 • Romanka

  A w Jedliczu wiejski festyn gra disco disco

  Zgłoś nadużycie Romanka poniedziałek, 10, lipiec 2017 11:41 Link do komentarza
 • córka leśnika

  dw993 sam jesteś pajac do kwadratu.

  Zgłoś nadużycie córka leśnika niedziela, 09, lipiec 2017 20:48 Link do komentarza
 • Frontmen

  Naprawde szkoda strzępić języka by opisać tych ludzi z jasielskiej rady powiatu ale nie mogąc się powstrzymać, podam jeden z nich, TO SĄ DZIECI KURZU I WIATRU... :)

  Zgłoś nadużycie Frontmen niedziela, 09, lipiec 2017 18:36 Link do komentarza
 • dw993

  córka leśnika pajacu zamknij się

  Zgłoś nadużycie dw993 niedziela, 09, lipiec 2017 18:31 Link do komentarza
 • emigrant

  @Frontmen - Ty chyba masz rację, mnie również wydaje się, że gdyby ta droga przechodziła przez Jasło prace były by wiele dalej zaawansowane czyli GŁOSUJCIE NA ZAJĄCOWĄ I SPÓŁKĘ A NIEDŁUGO OTWORZĄ NA POŁUDNIE OD RZESZOWA REZERWAT

  Zgłoś nadużycie emigrant sobota, 08, lipiec 2017 14:18 Link do komentarza
 • Frontmen

  Wieś(ć) gminna niesie,że za wszystkimi opóżnieniami w budowie drogi ekspresowej S 19 na odcinku Rzeszów - Barwinek stoją wrogo nastawieni mieszkańcy Moderówki przy cichym, poparciu oświeconej jasielskiej rady powiatu.

  Zgłoś nadużycie Frontmen sobota, 08, lipiec 2017 11:08 Link do komentarza
 • 4

  Mnie tam takich dróg nie potrzeba

  Zgłoś nadużycie 4 sobota, 08, lipiec 2017 07:16 Link do komentarza
 • j

  38% - PiS 22% - PO :-) Takich jak ty, córko leśnika coraz mniej.

  Zgłoś nadużycie j piątek, 07, lipiec 2017 21:42 Link do komentarza
 • w

  Przez 8 lat rządów platformy też łopaty nie wbili,ale nie krytykowałeś braku inwestycji w Polsce C

  Zgłoś nadużycie w piątek, 07, lipiec 2017 15:01 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?