KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ruszyły prace przygotowawcze budowy S19 w naszym kierunku

Europoseł Tomasz Poręba. Europoseł Tomasz Poręba. Fot. archiwum ECR

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała ofertę do realizacji koncepcji programowej odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Ruszyły prace przygotowawcze budowy drogi S19 w kierunku południowym do granicy ze Słowacją w Barwinku.

REKLAMA


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała ofertę do realizacji koncepcji programowej odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do węzła Domaradz.

- To część 75-kilometrowego odcinka Babica-Barwinek, który realnie otworzy Podkarpacie na południe Europy - powiedział podczas konferencji prasowej w Rzeszowie europoseł PiS Tomasz Poręba.

Odcinek S19 Babica-Domaradz, na który dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, jest częścią dużego przetargu obejmującego wykonanie Koncepcji Programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym na S19 Babica-Barwinek na granicy ze Słowacją. Aktualnie trwa procedura wyboru najkorzystniejszych ofert dla kolejnych odcinków, tj.: Domaradz - Miejsce Piastowe długości 22,70 km, Miejsce Piastowe - Dukla długości 10,40 km, Dukla - Barwinek długości ok. 18 km.

W ramach zamówienia zostanie przygotowane m.in. kompleksowe rozpoznanie geologiczne wraz z dokumentacją i monitoringiem hydrogeologicznym jak również analiza i prognoza ruchu, opracowania ekonomiczno-finansowe, dokumentacja bezpieczeństwa tunelu i wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi wraz z obiektami inżynierskimi.

Tomasz Poręba zauważa, że to kolejny ważny krok ku realizacji podkarpackiej części szlaku Via Carpathia.

- W ubiegłym roku doszło do podpisania historycznego dokumentu, jakim jest aneks do kontraktu terytorialnego z rządem na kwotę 24 mld zł na budowę S19 od Babicy do Barwinka. Dziś widzimy, że realizacja tego odcinka jest traktowana w sposób absolutnie priorytetowy - zaznacza Tomasz Poręba.

Zdaniem europosła Via Carpathia to szansa dla polskich portów. - Trasa, która w Polsce będzie biegła z Barwinka przez Rzeszów na Lublin, następnie drogą S17 na Warszawę, a ze stolicy drogą S7 i A1 do polskich portów pozwoli Węgrom, Rumunom, Słowakom, Bułgarom wysyłać towary i usługi do portów w Polsce, przyczyniając się do ich rozwoju - dodaje Poręba.

pd

 • autor: pd

9 komentarzy

 • riesling

  Dobry cesarz wybudował nam linię kolejową około roku 1880, proste jak struna,utwardzane drogi,na Jasło,Sanok,na południe-przy użyciu tak prostych środków jak łopaty,taczki,furmanki.Wcześniej te drogi wiły się dolinami rzek,strumieni,paryjami i były przejezdne tylko wtedy gdy było sucho albo kiedy zamarzło.Do dziś łatwo odróżnić drogi które powstały "za Polski" i "za Austrii".W Europie zachodniej sieć autostrad, wielokilometrowych tuneli kutych w alpejskim granicie, powstała w latach 50-tych,60-tych,70-tych.Droga S19 pewnie by powstała,bo ma kluczowe znaczenie dla prezesowej wizji 'Trójmorza"[pozostali domniemani uczestnicy tego związku boją się polskiego wodzostwa jak ognia],ale na przeszkodzie stanie zapewne kryzys ekonomiczny,który czai się za progiem.

  Zgłoś nadużycie riesling środa, 31, styczeń 2018 13:11 Link do komentarza
 • DarekP

  Dla pana posła kierunek południowy jest odpowiednim uzasadnieniem europejskości tej drogi. Dla nas to jedyna rozsądna możliwość dostania się do centrum kraju. Obecnie z Rzeszowa szybciej się dojedzie do Wrocławia, niż Warszawy, a jeszcze dodając ten kawałek do Krosna to już mamy około 6 godzin. Dlatego S19 + S17 to jedyna możliwość, by skrócić ten czas znacząco. O S9 nawet planów się nie snuje.

  Zgłoś nadużycie DarekP środa, 31, styczeń 2018 12:51 Link do komentarza
 • A+,-, B-,+

  Podsumowując prace przy budowie S19 to ruch jednostajnie opóżniony.

  Zgłoś nadużycie A+,-, B-,+ wtorek, 30, styczeń 2018 20:23 Link do komentarza
 • Dzida

  Przestańcie mamrolic już. Donaldinio by wygrał wybory to drogi by za 20 lat nie było na Podkarpaciu kasa by poszla w inne regiony tam gdzie elektorat i kolesiostwo.

  Zgłoś nadużycie Dzida wtorek, 30, styczeń 2018 20:16 Link do komentarza
 • all

  A nie prościej z Rzeszowa do Kielc s74 a póżniej s7-tylko trzeba z s74 coś ruszyć do przodu-bo dobra zmiano nic nie robicie w tej sprawie a ludzie giną pod Kielcami.

  Zgłoś nadużycie all wtorek, 30, styczeń 2018 19:38 Link do komentarza
 • kazek60

  Przecież za PO też było mówione że S-19 powstanie po 2020 roku. I co przyśpieszyli? Raczej spieszą się do stołków bo wybory się zbliżają. Koncepcja z budową ma tyle wspólnego co wyjazd z Krosna do Warszawy własnie dojechaliśmy za Jasło. Ha ha ha.

  Zgłoś nadużycie kazek60 wtorek, 30, styczeń 2018 16:16 Link do komentarza
 • wąskie usta

  Ja prdole. Dwa i pół roku rządów PiS-u mija a ten dalej leje wodę na tych konferencjach. Za 1,5 roku kończy się kadencja i nawet 1 km S 19 nie wybudują. Pod koniec roku zwoła konferencje, że wybrano ofertę na KP od Domaradza do M. Piastowego a w przyszłym od Miejsca do Barwinka. Przecież to są normalne jaja.

  Zgłoś nadużycie wąskie usta wtorek, 30, styczeń 2018 14:45 Link do komentarza
 • hehe

  Słowacy swój odcinek planują wybudować przed 2040 rokiem panie eurośle ...

  Zgłoś nadużycie hehe wtorek, 30, styczeń 2018 13:59 Link do komentarza
 • szofer

  Rozwój motoryzacji, a tu zamiast autostradę budować to zrobią drogę ekspresową i mandaty będą lepić za przekroczenia szybkości

  Zgłoś nadużycie szofer wtorek, 30, styczeń 2018 13:45 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?