Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

PODKARPACIE: największy w kraju wzrost PKB

PODKARPACIE: największy w kraju wzrost PKB Fot. Michał Mielniczuk / UMWP

Województwo Podkarpackie zanotowało w 2018 roku między innymi największy w kraju wzrost PKB, a podkarpackie firmy są liderem w nakładach na innowacyjność.

REKLAMAWojewództwo podkarpackie jest liderem wzrostu dynamiki PKB. W 2018 r. Podkarpacie odnotowało największy w kraju wzrost produktu krajowego. W porównaniu do roku 2017 był on większy aż o 7,8%, a średnia w kraju wyniosła 6,3%.

- To jest dobra wiadomość, cieszy nas to i chcielibyśmy, żeby ta dynamika utrzymywała się w kolejnych latach. Osiągnęliśmy nasz założony w obecnej strategii cel, że jesteśmy liderem zmian i innowacji w Polsce Wschodniej. Dowodem na to jest fakt, że przeskoczyliśmy województwo warmińsko-mazurskie - mówi Władysław Ortyl.

Podkarpacie w 2018 znalazło się na 1 miejscu pod względem dynamiki wzrostu osób zatrudnionych w przemyśle i że odnotowało 1 miejsce pod względem nakładów przedsiębiorstw na działalność innowacyjną. - Ten efekt rozwojowy związany jest z funduszami unijnymi. Nie byłoby takiej dynamiki, gdybyśmy tych środków nie mieli. Dokonujemy także montażu finansowego ze środkami z budżetu państwa, samorządów - tłumaczy marszałek.
- Lokomotywami naszego liderowania, jeżeli chodzi o wzrost PKB są przemysł i budownictwo. Jeżeli chodzi o budownictwo zajmujemy w zakresie dynamiki 1 miejsce, a jeśli chodzi o przemysł to 3 miejsce w Polsce - wyjaśniał Marek Cierpiał-Wolan - dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Podkarpacie wykorzystuje fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz programów krajowych. - W przypadku RPO województwo podkarpackie lokuje się na 2 miejscu w kraju pod względem złożonych wniosków o płatność i na piątym w zakresie kontraktacji. Kwota zakontraktowana do końca 2019 roku wynosi 7,2 mld złotych, a środki wypłacone to 4,2 mld złotych - poinformował Wojciech Magnowski - dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, dodając jednocześnie, że obecny program regionalny jest największym pod względem finansowym, jaki miało województwo.

red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj