Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Mniej osób w kościołach, niż w sklepie i komunikacji miejskiej. List dr. Bogusława Rogalskiego do ministra zdrowia

Publikujemy list prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowanego VI kadencji, dr. Bogusława Rogalskiego do ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego w sprawie niekonsekwentnych obostrzeń we wprowadzonych ograniczeniach zgromadzeń w czasie stanu epidemii. Doktor Bogusław Rogalski zarzuca MZ liczbę ograniczenie "zgromadzeń" w kościołach, porównując je do zgromadzeń w sklepach, czy w transporcie zbiorowym. Przeczytajcie list!

REKLAMASzanowny Pan
prof. Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze, doceniając Pana wielkie zaangażowanie i poświęcenie w walce z epidemią koronawirusa w Polsce oraz rozumiejąc konieczność wprowadzania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, polegających na ograniczeniu przemieszczania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zaniepokojeniem i zdziwieniem przyjęliśmy skrajnie restrykcyjne i nieproporcjonalne w stosunku do innych obostrzeń zarządzenia zawarte w ostatnim rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020, dotyczące sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

W rozporządzeniu Pana Ministra ograniczono z 50 do 5 liczbę uczestników  sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych na danym terenie lub w danym obiekcie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz (sic!) pomieszczeń. Nałożenie tego drakońskiego w swej istocie obowiązku dotknie przede wszystkim wiernych Kościoła Katolickiego, zwłaszcza w okresie najważniejszym roku liturgicznego, czyli Wielkiego Tygodnia. Jest to o tyle niezrozumiałe, że tak ostre zakazy zastosowano w zmienionym rozporządzeniu tylko wobec osób wierzących. Natomiast nie wprowadzono podobnych rozwiązań wobec klientów sklepów i nie określono maksymalnej liczby osób mogących przebywać jednocześnie na ich terenie. Co więcej, nie zakazano ani nie ograniczono handlu w marketach budowlanych, w których jak pokazują media codziennie znajdują się tłumy ludzi. Ponadto określono dość łagodnie możliwość przewożenia osób w środkach transportu publicznego zastrzegając, aby w tym samym czasie było nie więcej pasażerów, niż wynosi połowa miejsc siedzących. Oznacza to, że w standardowej wielkości autobusie będzie mogło jednocześnie przebywać do 25 osób. Porównując powierzchnię autobusu do powierzchni kościołów, można zauważyć nielogiczność zastosowanych regulacji i brak zachowania jakichkolwiek proporcji we wprowadzonych zarządzeniach. Jest to również brak równego traktowania osób wierzących w porównaniu z pasażerami oraz  klientami sklepów, a zwłaszcza marketów budowlanych. Czytając rozporządzenie odnosi się nieodparte wrażenie, jakoby większym zagrożeniem dla rozprzestrzeniania koronawirusa było uczestniczenie w nabożeństwach niż robienie zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych czy korzystanie ze środków transportu publicznego.

Panie Ministrze, wszyscy obywatele powinni być równi wobec prawa i traktowani w taki sam sposób. Dotyczyć to powinno także słusznej i potrzebnej walki z koronawirusem. Osoby wierzące nie mogą być jednak obciążone większymi restrykcjami niż reszta społeczeństwa, ponieważ naraża to je na stygmatyzację i dyskryminację. Przypomina to niedawne działania w krajach Europy Zachodniej, gdzie w pierwszej kolejności ograniczano wstęp lub zamykano kościoły, a w tym samym czasie bez przeszkód funkcjonowały puby i miejsca rozrywki, jak we Włoszech. To nie najlepszy przykład do naśladowania. Proszę zatem o rozważenie przywrócenia pierwotnej liczby osób, czyli pięćdziesięciu, mogących uczestniczyć w obrzędach religijnych tak, aby nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego mogły być przeżyte w naszym społeczeństwie godnie. W najtrudniejszych chwilach dla naszego Narodu Polacy zawsze zwracali się z ufnością do Pana Boga i oddawali w opiekę naszej Królowej Najświętszej Maryi Pannie, zawsze otrzymując wsparcie.

Z wyrazami szacunku
dr Bogusław Rogalski
Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin

 

red.

7 komentarzy

 • Panie Wybacz!

  W naszym kościele mieści się 2000 osób.... Jest to 0.0025 prc natomiast w autobusie jest to przeważnie ok 10 prc. Boże tacy ludzie rządzą Rzeczpospolitą Polską. Miałem Pana Panie Ministrze Zdrowia za osobę odpowiednią na tym stanowisku, Pan jako osoba która pracowała z Świętą Matką Teresą ma większy szacunek do kościoła! Największe Święto Kościoła niżej niż sklep, niżej niż autokar!

  Zgłoś nadużycie Panie Wybacz! czwartek, 26, marzec 2020 21:06 Link do komentarza
 • WS

  BL, słuszna uwaga! Doktor nauk humanistycznych obnaża brak logiki w postępowaniu rzekomych specjalistów w swej dziedzinie! Brawa dla Niego!

  Zgłoś nadużycie WS czwartek, 26, marzec 2020 20:41 Link do komentarza
 • Pawełek

  Ta patologia prowadzi do tego żeby nam zabrać prawa do czegokolwiek, wykorzystują takie sytuacje po to byśmy byli ich marionetkami, a na końcu i tak za wszystko zapłacimy my i będziemy bić brawo włodarzom że pokonali koronaświrusa...

  Zgłoś nadużycie Pawełek czwartek, 26, marzec 2020 20:20 Link do komentarza
 • Alibaba

  Durni ludzie ! Dzieje świata dowodzą, że bez kościoła da się wyżyć, ale już bez jedzenia nie !!! Nie można też wyżyć (częściej niż wam się to wydaje), gdy się złapie zarazę !!!

  Zgłoś nadużycie Alibaba czwartek, 26, marzec 2020 11:22 Link do komentarza
 • JanusZek

  TCM ma kilka tysięcy lat. A medycyna akademicka ze 100.w swiatyniach powinni palic wiecej kadzidła w celu okazania. I rozpylac srebro koloidalne .pojemniki na wodę dezynfekowac

  Zgłoś nadużycie JanusZek czwartek, 26, marzec 2020 11:11 Link do komentarza
 • BL

  Ten "doktor" to się na pewno zna na epidemii :(

  Bogusław Rogalski (46l.) [b]jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce oraz magistrem historii[/b].

  Zgłoś nadużycie BL czwartek, 26, marzec 2020 10:24 Link do komentarza
 • Ed

  Nareszcie ktoś miał odwagę aby zaprotestować wobec tej dyskryminacji. Te dysproporcję zauważyliśmy od razu po publikacji tego rozporządzenia. Został starannie uwzględniony głos wrogów Kościoła. Wiernych nie pytano. Posłuchano tych, którzy nienawidzą Kościoła, obecnego rządu i wszelkich działań, które utrudniają im ponowne dorwanie się do władzy. Co najmniej zdumiewające!

  Zgłoś nadużycie Ed czwartek, 26, marzec 2020 08:39 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj