Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

220 mln zł na wsparcie przedsiębiorców - jak będzie wyglądać pomoc?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przekazanie dużej puli środków z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na wsparcie podkarpackich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Chodzi o 220 mln złotych, które trafią na rynek w postaci tzw. pożyczek płynnościowych.

REKLAMAPożyczki płynnościowe będą podstawowym dodatkowym instrumentem wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców na czas walki z pandemią koronawirusa. Pożyczki będą udostępnione na dogodnych, preferencyjnych warunkach, z odroczonym terminem spłaty. Pieniądze te trafią do biznesu poprzez pośredników finansowych działających na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Pożyczka będzie komplementarna z produktem planowanym do wdrożenia w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, a zasady jej udzielania mają być jednolite dla całego kraju.

- Te pożyczki będą przyznawane na bardzo dogodnych warunkach. Nie będą, jak dotychczas, obwarowane warunkiem, że muszą być przeznaczone na cele inwestycyjne. Właściciel firmy będzie mógł wykorzystać ten zastrzyk gotówki na pokrycie niezbędnych wydatków w zakresie prowadzonej działalności firmy, aby utrzymać jak najwięcej miejsc pracy i zachować płynność finansową przedsiębiorstwa - wyjaśnia marszałek województwa Władysław Ortyl.

- Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów z BGK, aby te pieniądze rozdysponować jak najszybciej, z pominięciem - jeżeli będzie to możliwe - procedur zamówień publicznych. Na razie jednak, bank zajmuje się już wprowadzonym na rynek programem pożyczek inwestycyjnych, gdzie również zostaną wprowadzone ułatwienia dla tych firm, które taki kredyt wzięły - tłumaczy Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO.
Będą też zmiany w odniesieniu do już udzielanych pożyczek przez pośredników finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które polegać będą na rozszerzeniu stosowania oraz wydłużania karencji w rozpoczęciu spłaty pożyczki oraz wprowadzeniu wakacji kredytowych, czyli przerwy w spłacie pożyczki.

Ponadto w ramach I Osi RPO WP 2014-2020 prowadzone są intensywne działania, które mają jak najszybciej ułatwić  przedsiębiorcom realizację zobowiązań wynikających z zawartych umów o dofinansowanie poprzez uproszczenie procedur wypłaty środków oraz uruchomienie systemu zaliczkowego.

mk/umwp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj