Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Nie chcą masztu GSM we Wrocance. Mieszkańcy walczą ze sprawą od 2017 roku

Na tej działce ma powstac nadajnik GSM. Na tej działce ma powstac nadajnik GSM. Fot. KrosnoCity.pl

Mieszkańcy Wrocanki i Rogów nie zgadzają się na budowę masztu GSM. Inwestycja ma powstać na jednej z działek w gminie Miejsce Piastowe.

REKLAMASprawa toczy się od 2017 rok. To wtedy mieszkańcy dowiedzieli się że w ich okolicy ma powstać nadajnik GSM operatora T-MOBILE Polska S.A.

- Nikt oczywiście nie podał tego do ogólnej wiadomości. Wiadomość otrzymaliśmy dopiero, gdy do właścicieli działek sąsiadujących z działką, gdzie docelowo ma stać maszt dotarły powiadomienia o jego budowie - relacjonują mieszkańcy.

Podejmując działania, mieszkańcy pisali odwołania. Powstała nawet petycja przeciwko tej inwestycji w tym miejscu.

- Tłumaczyliśmy dlaczego nie chcemy masztu w naszym sąsiedztwie. Nie chodzi tutaj o to, że nie chcemy iść z duchem techniki, tylko o to że wybierając życie na wsi chcemy w pełni cieszyć się jego zaletami. Pisaliśmy odwołania od każdej docierającej decyzji lub zawiadomienia.  Zgłaszaliśmy problem do wójta gminy, który wtedy sprawował urząd. Nie otrzymaliśmy pomocy. Dano nam jasno do zrozumienia, że nie mamy co liczyć na wsparcie - komentują mieszkańcy.

Jak podkreślają mieszkańcy, w jednym z dokumentów istnieje zapis - że na terenie, na którym ma powstać nadajnik, stoją pustostany.

- Jako pustostan rozumiemy niezasiedlone mieszkanie, budynek wolny od najemców, dzierżawców, lokatorów tym czasem na tamtym terenie znajdują  się domy, które od lat są zamieszkane. Pisaliśmy, dzwoniliśmy, prosiliśmy.  Chcieliśmy aby inwestycję przeniesiono w miejsce gdzie nie mieszkają ludzie. Nie ważne ile osób mieszka przy samej działce, mieszkańcy którzy mieszkają znacznie dalej także są z nami i wspierają nas. Dzięki naszym protestom udało się aż do teraz, gdy sprawa ponownie ujrzała światło dzienne - mówią zaniepokojeni mieszkańcy Wrocanki i Rogów.

W maju 2020 roku T-MOBILE Polska S.A. wystąpiło do Starostwa Powiatowego w Krośnie o zgodę na budowę masztu.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji Starostwa Powiatowego w Krośnie, ustalając obszar oddziaływania przedmiotowej inwestycji tut. organ wziął pod uwagę obszar, gdzie poziom pól elektromagnetycznych na dowolnej wysokości przekraczał będzie dopuszczalny poziom określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. 2019, poz. 2448). Zgodnie z ww. rozporządzeniem, dopuszczalna gęstość mocy dla zakresu częstotliwości pola elektromagnetycznego o wartości od 10 MHz do 300 GHz wynosi 10 W/m2.

Jak informują mieszkańcy Wrocanki, o toczącym się postępowaniu związanym z wyrażeniem pozytywnej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę masztu została listownie powiadomiona jedna osoba, mieszkaniec graniczący z działką, na której ma powstać maszt. Strona wniosła uwagi i zastrzeżenia do projektowanej inwestycji, wyrażając kategoryczny sprzeciw wobec lokalizacji i realizacji telekomunikacyjnego obiektu. Jak twierdzi, inwestycja i sam obiekt może spowodować obniżenie wartości użytkowych działek, których jest właścicielem.

Podobnego zdania są pozostali mieszkańcy dwóch miejscowości, gdzie bliskość nadajnika z ich gospodarstwami, może znacząco przyczynić się na wartość ich obiektów oraz zmieni krajobraz otoczenia.

Jak czytamy w wydanej decyzji, inwestycja jest zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego „ROGI 4” gminy Miejsce Piastowe.

Według Starostwa Powiatowego, wnioskodawca jakim jest T-MOBILE Polska S.A. spełnił wszystkie warunki wymienione w art. 32. Ust. 4 ustawy, a analiza załączanej do wniosku dokumentacji wykazała zgodność inwestycji z przepisami prawa, uwzględniając w całości wniosek inwestora. Wobec tego, decyzją Starostwa, projekt budowlany został zatwierdzony i udzielono pozwolenia na budowę.

Jednak mieszkańcy są zupełnie innego zdania. Mają nadzieję na to, że w końcu ktoś poważnie potraktuje ich obawy oraz prośby. Po raz kolejny zwrócą się z prośbą, tym razem już do nowego włodarza gminy prosząc o wsparcie.

- Nie chcemy masztu tak blisko naszych domów, w dolinie, kiedy jest tyle obszarów na których ta inwestycja mogła by się znajdować. Nagłaśniamy tę sprawę w nadziei, że w końcu ktoś nas usłyszy - takie słowa można usłyszeć od tych, którzy walczą o to, aby ich przestrzeń nie była zakłócona.

Przeciwnicy budowy obiektu telekomunikacyjnego twierdzą również, że planowany masz znajdować się będzie w dolinie, gdzie w okolicy jest wiele nieużytków, które położone są znacznie w wyższym terenie.

Sprawą zajmują się już prawnicy. O problemie powiadomiony ma zostać Rzecznik Praw Obywatelskich, Wojewoda Podkarpacki oraz inne media.

(rdn)

10 komentarzy

 • dzihad_antennas

  Można zamówić usługę pomiarów PEM zanim wybudują wieżę i potem sprawdzić jak będzie stała. Wzrost promieniowania na poziomie terenu będzie znikomy ponieważ anteny promieniują w poziomie z nieznacznym pochyleniem w dół więc wszystko przelatuje nad głowami. To tak z grubsza pisząc. W Krośnie jest jedna prywatna firma która mierzy pola elektromagnetyczne, pem24.pl

  Zgłoś nadużycie dzihad_antennas czwartek, 30, lipiec 2020 09:06 Link do komentarza
 • aaa

  To prąd w domu też niech sobie odłączą. Każde gniazdko w domu jest źródłem pola elektromagnetycznego. I to silnego.

  Zgłoś nadużycie aaa środa, 22, lipiec 2020 10:09 Link do komentarza
 • XXC

  Kup sobie Panie mierniki i się zdziwisz jak wzrasta poziom EMF. Znajdź normy sprzed lat i stare książki, które piszą prawdę. A później gadaj te głupoty że to nie szkodzi.
  PS, Postawmy maszty obok tych co uważają to za bezpieczne i po kłopocie! :)

  Zgłoś nadużycie XXC środa, 22, lipiec 2020 08:01 Link do komentarza
 • Mira

  Do sirtolainen powodzenia ignorantko, jak za pare lat bedziesz mila ty albo twoj mąż np. glejaka to sie zdziwisz. Albo jak twoje dzieci beda chore to bedzie bieganie po lakarzach i wielkie oczy. Ludzie myślą ze skutki są widoczne po paru latach. OMG.

  Zgłoś nadużycie Mira środa, 22, lipiec 2020 07:56 Link do komentarza
 • sirtolainen

  Mieszkam ok 50m od masztu i żyję i mam się dobrze

  Zgłoś nadużycie sirtolainen wtorek, 21, lipiec 2020 15:36 Link do komentarza
 • Antoni

  Proszę postawić sobie maszt przy swoim domu i będzie po sprawie. Nikt nie będzie protestował.

  Zgłoś nadużycie Antoni poniedziałek, 20, lipiec 2020 23:40 Link do komentarza
 • sirtolainen

  TO JEST POLSKA, PISOWSKA POLSKA, drogi wybudować ale nie koło mnie, jestem za nowoczesnością chcę mieć bardzo dobry sygnał na komórce i superszybki internet ale maszt 50km od mojego domu jednym słowem bezmózgowie ......

  Zgłoś nadużycie sirtolainen poniedziałek, 20, lipiec 2020 16:10 Link do komentarza
 • rogol

  To juz nie socjalizm,to demokracja gdzie urzednik rzadzi a nie lud.

  Zgłoś nadużycie rogol poniedziałek, 20, lipiec 2020 14:35 Link do komentarza
 • BL

  Niech wszyscy protestujący oddadzą komórki i wyłączą internet mobilny (dotyczy wszystkich operatorów).

  Zgłoś nadużycie BL poniedziałek, 20, lipiec 2020 14:27 Link do komentarza
 • Kaja

  Współczuję i wspieram duchowo.

  Zgłoś nadużycie Kaja poniedziałek, 20, lipiec 2020 13:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj