Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Na Podkarpaciu otwierają się restauracje i kluby. Przedsiębiorcy będą walczyć z lockdownem

Na Podkarpaciu otwierają się restauracje i kluby. Przedsiębiorcy będą walczyć z lockdownem Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Stolica Podkarpacia dołącza do "Góralskiego Veta". Właściciele restauracji, pubów i dyskotek mimo obowiązujących obostrzeń planują w najbliższych dniach ponownie je otworzyć. Niektóre lokale już działają. Przedsiębiorcy przekonuję, że działają zgodnie z prawem. Powołują się na wyrok sądu w Opolu, który stwierdził, że zakaz działalności nie może być wprowadzany rozporządzeniem. Ruszyła również ogólnopolska akcja #otwieraMY.

REKLAMADotychczas, mimo obowiązujących obostrzeń jeden z rzeszowskich przedsiębiorców otworzył swój biznes. Jest to Icfkarting Rzeszów (tor kartingowy na hali w Rzeszowie) oraz restauracja La Famiglia z włoską kuchnią w Błażowej.

Jak tłumaczą przedsiębiorcy - "Pieniądze na koncie uciekają, już ich w sumie nie mamy. Dłużej nie wytrzymamy - splajtujemy, a nasi pracownicy pójdą na bruk".

W piątek, 15 stycznia o 18.00 otwiera się kolejny lokal w Rzeszowie - Rambla Cocktail&Music Pub. Aby skorzystać z wnętrz i dobroci Rambla, trzeba wstąpić do partii Strajk Przedsiębiorców założonej przez Pawła Tanajnę. Każdy członek wydarzenia przy wejściu proszony będzie o wypełnienie m.in. deklaracji wstępu do partii. W tym przypadku będzie niezbędny dokument tożsamości.

Niebawem planowane jest otwarcie meksykańskiej restauracji w okolicach rzeszowskiego Rynku i dyskoteki Bogacz w Kolbuszowej.

W samym Rzeszowie, od poniedziałku (18 stycznia) otwarcie swoich lokali zadeklarowało blisko dziesięciu przedsiębiorców.

Pierwsi w kraju
Jednym z pierwszych lokali gastronomicznych, które pełną parą otworzyły się pomimo utrzymania zakazu to popularna restauracja "U Trzech Braci" w Cieszynie, czy restauracja Tesone w Krakowie, gdzie gośćmi restauracji są testerzy jedzenia. W ślad za Tesone poszła również krakowska restauracja Wesołe Gary. Jej właściciele tłumaczą, że przez cały okres trwania pandemii otrzymali od rządu zaledwie 5 tysięcy złotych wsparcia.

Kwota ta nie pokrywa nawet jednego etatu, nie mówiąc już o zobowiązaniach i kosztach stałych. Uważamy, że to żart z Nas i naszej ekipy, a nie wsparcie dla przedsiębiorców które tak dumnie jest ogłaszane w mediach. W tym momencie brnąc w paszczę lwa nie mamy już nic do stracenia, musimy walczyć. Jeśli nie, stracimy nasz ukochany lokal i prace. Staraliśmy się przez ten cały czas utrzymać Naszą ekipę jak i całą restaurację, lecz już nas nie stać, aby dokładać tydzień w tydzień oszczędności naszego życia - co mieliśmy już daliśmy, dłużej nie wytrzymamy. Z każdej strony mamy zobowiązania które narastają

- piszą na swoje stronie FB właściciele Wesołych Garów.

#otwieraMY
Przedsiębiorcy dołączają do facebokowej grupy #otwieraMY. To ogólnopolska akcja zapoczątkowana przez stowarzyszenie WIR Masz Głos, kontynuowana przez Veto Góralskie!

Grupa otwieraMY | Rzeszów & Podkarpacie! została stworzona przez ludzi z pasją do pomagania i wspierania innych w tym trudnym czasie! Poza układami i podziałami.

TworzyMY listę zrywów obywatelskich na Podkarpaciu. Bazę miejsc ludzi chcących pracować, działać i zarabiać. # otwieraMY #działaMY #wspieraMY – czytamy na grupie otwieraMY | Rzeszów & Podkarpacie!, gdzie jej twórcy wymieniają obiekty noclegowe (hotele, pensjonaty, kwatery, domki), placówki gastronomiczne (restauracje, bary, puby, kawiarnie, dyskoteki), obiekty sportowe (stoki, lodowiska, siłownie, kluby fitness), obiekty rozrywkowe (dyskoteki, place zabaw dla dzieci, parki rozrywki), sklepy i inne.

- czytamy na grupie otwieraMY | Rzeszów & Podkarpacie!

W sieci powstawała również interaktywna mapka Polski, gdzie można znaleźć lokale i inne miejsca, które działają już stacjonarnie. Czynne lokale znajdziecie tutaj https://newsmap.pl/biznes/

Sąd: rozporządzenie narusza prawa konstytucyjne
Przedsiębiorcy przekonuję, że działają zgodnie z prawem - powołują się na niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który w nieprawomocnym wyroku stwierdził, że inspekcja sanitarna niesłusznie ukarał fryzjera - przedsiębiorcę z Głogówka karą grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych za to, że działał mimo zakazu. Zdaniem opolskiego sądu, zakaz powinien być uregulowany przez ustawę lub wprowadzenie stanu klęski, a nie poprzez rządowe rozporządzenie. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem, sanepid może nałożyć karę do 30 tysięcy złotych. Zdaniem sądu, wprowadzenie obostrzeń na mocy rozporządzenia nie może być podstawą do wymierzenia kary. Według sądu rozporządzenie rady ministrów wprost narusza art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, nie spełniając też konstytucyjnych warunków wymaganych dla relacji zachodzących pomiędzy ustawą - a rozporządzeniem.

Rozporządzenie narusza szereg podstawowych wolności i praw, w tym wolności działalności gospodarczej z art. 22 Konstytucji. Zgodnie z tym artykułem ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

Ruszyły pozwy za lockdown
Przedstawiciele branż dotkniętych obostrzeniami domagają się odszkodowań; pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa złożyła branża turystyczna i właściciele siłowni, kolejne pozwy szykują dyskoteki i kluby nocne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

 

  • autor: Redakcja

16 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj