Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

W Jedliczu rozmawiano o nowej drodze do Orlen Południe. To strategiczna inwestycja na Podkarpaciu

W Jedliczu rozmawiano o nowej drodze do Orlen Południe. To strategiczna inwestycja na Podkarpaciu Fot. PZDW

Kiedy powstanie strategiczna droga do firmy Orlen Południe? O tym rozmawiano dziś w Jedliczu. To będzie kluczowy trakt o znaczeniu obronnym, z uwagi na magazynowane tam strategiczne rezerwy paliwowe na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa. W spotkaniu uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

REKLAMAOprócz marszałka, podczas spotkania obecni byli między innymi: Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP, przedstawiciele zarządu Orlen Południe - Zakład w Jedliczu z prezesem Marcinem Rejem na czele. Byli też samorządowcy m.in. wicemarszałek Piotr Pilch, Joanna Bril, radna Województwa Podkarpackiego a zarazem kierownik strategii i rozwoju w Orlen Południe, Jan Pelczar, starosta krośnieński, a także Piotr Miąso, dyrektor PZDW w Rzeszowie.

Ta droga rzeczywiście jest potrzebna, bo zapewni dobry dojazd do Orlen Południe i odciąży Jedlicze od ruchu kołowego. Zostanie poprowadzona nowym szlakiem i będzie łączyła się, poprzez drogę krajową z budowaną Via Carpatia, dzięki czemu umożliwi ruch w kierunku północnym i południowym

– mówił marszałek Władysław Ortyl.

Orlen Południe - Zakład w Jedliczu, z uwagi na posiadanie zbiorników, w których będą magazynowane strategiczne rezerwy paliwowe oraz produkcję paliwa okrętowego dla wojska, został zdefiniowany jako infrastruktura krytyczna. Fakt ten z kolei wymusił potrzebę budowy do zakładu drogi o znaczeniu obronnym.

Będzie to droga publiczna przewidziana do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych. Połączy ona drogę krajową DK 28 zdrogą powiatową P1947R, przebiegającą obok północnej i południowej bramy zakładu.

Atutem tego rozwiązania będzie bezpośrednie połączenie Zakładu w Jedliczu z budowaną S19 czyli Via Carpatią. Szacuje się, że wybudowanie drogi będzie kosztować ponad 30 mln zł. Obecny dojazd do zakładu prowadzi przez zabudowane centrum miasta Jedlicze, powodując utrudnienia w ruchu.

Budowa nowej drogi do Orlen Południe musiałaby być zadaniem ujętym w planowaniu operacyjnym i programach obronnych, wykonywanym w ramach przygotowań obronnych państwa, realizowanych przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego. W tej sytuacji droga ta może być zarówno krajowa, wojewódzka, powiatowa jak  i gminna. Po wybudowaniu drogi o znaczeniu obronnym, zostanie wpisana do planu osłony technicznej, opracowywanego przez GDDKiA.

D. Kozik, (UMWP)
Fot. PZDW

  • autor: D. Kozik, (UMWP)

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj