Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Książki o tematyce historycznej dla klubów im. Armii Krajowej

Książki o tematyce historycznej dla klubów im. Armii Krajowej Fot. Powiat Krośnieński

W 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, 22 stycznia w Starostwie Powiatowym w Krośnie odbyło się symboliczne spotkanie władz Powiatu Krośnieńskiego z Joanną Kubit, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Krosno.

REKLAMAW tym szczególnym dniu dla wszystkich żołnierzy AK starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik wręczyli na ręce Prezes książki o tematyce historycznej. Zostaną one przekazane Klubom Historycznym im. AK działającym na terenie powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna, a następnie zostaną przeznaczone na nagrody dla uczniów w konkursach organizowanych przez poszczególne kluby.

Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Krosno stanowi niewielka grupa kombatantów, uczestników działań II wojny światowej, ale to również osoby bez uprawnień kombatanckich i aż 11 klubów historycznych, prężnie działających.

Ideą naszej działalności jest kultywowanie etosu żołnierzy Armii Krajowej, pamięć o regionalnych bohaterach i upamiętnianie miejsc związanych z AK. Dzięki kombatantom i ich działalności przekazujemy młodemu pokoleniu wiedzę o historii również tej najnowszej - przypomniała prezes Joanna Kubit, dziękując staroście za pamięć.

Książki zostały zakupione z dotacji pochodzącej z budżetu państwa i przeznaczonej na realizację zadań wynikających z ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Do obowiązków samorządów powiatowych w tym zakresie należy m.in. opieka nad kombatantami oraz organizowanie obchodów ważnych rocznic, a także kultywowanie pamięci o ludziach, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę.

Po raz pierwszy w 2020 r. rząd przekazał środki finansowe na pomoc w realizacji tych zadań. Dzięki rządowemu wsparciu samorząd Powiatu Krośnieńskiego w ubiegłym roku zrealizował także spotkanie z okazji 81 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz obchody Operacji Karpacko - Dukielskiej.

  • autor: Ewa Bukowiecka

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj