Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Żłobek w Korczynie już działa. Pod opieką ma 26 maluszków

Żłobek w Korczynie już działa. Pod opieką ma 26 maluszków Fot. UG Korczyna

18 stycznia, 26 dzieci spod opieki rodziców trafiło do nowo otwartego Żłobka Gminnego w Korczynie. Żłobek wyposażony został w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne. Obiekt powstał ze środków własnych Gminy oraz z pozyskanej dotacji.

REKLAMAWójt Jan Zych podkreślił, że proces do rozpoczęcia inwestycji zaczął się blisko pięć lat temu. Pozyskane środki zewnętrzne umożliwiły rozbudowę budynku Przedszkola Samorządowego i ulokowanie obu instytucji pod jednym dachem. Sama przebudowa budynku nie była łatwa, wiązała się z wieloma trudnościami technicznymi.

Inwestycja zakończona sukcesem

Mimo zastrzeżeń części radnych, inwestycja zakończona została pełnym sukcesem. Wójt zaznaczył również, że gdyby podjęta została decyzja o ulokowaniu budynku żłobka w innym miejscu, to jego otwarcie przesunęłoby się co najmniej o kilka lat. Koszt wybudowania nowego budynku byłby nieporównanie wyższy, szacunkowo mógłby wynieść nawet 8 milionów złotych.

Rozbudowa i generalny remont starej części przedszkolnej pozwoliły na oddanie do użytku kolejnych trzech nowych sal przedszkolnych. Na nowo wykonane zostały wszystkie instalacje oraz kotłownia, w której wymieniony został piec. Wyremontowana i wyposażona została też wspólna dla przedszkola i żłobka kuchnia.

Prace budowlane i remontowe wymagały wiele cierpliwości, zarówno od prowadzących placówkę, jak i od rodziców dzieci uczęszczających. Najbardziej uciążliwe prace wykonywane były pod nieobecność podopiecznych w związku z zamknięciem przedszkoli w okresie wiosennym, dzięki czemu udało się wykonać je możliwie bez większych trudności.

Koszt inwestycji wyniósł 3 783 862 zł, z czego 3 020 435 zł to środki z budżetu gminy, a 657 000 zł - pozyskane przez gminę dofinansowanie w ramach programu "Maluch+" na rzecz rozwoju instytucji i opieki nad dziećmi do lat 3.

Nowoczesne wyposażenie

Na wyposażenie i funkcjonowanie żłobka w latach 2020-2022 pozyskane zostało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 działanie 7.4 Rozwój opieki żłobkowej w regionie w wysokości 1 495 761,60 zł. Dofinansowanie to umożliwiło obniżenie opłaty stałej, czyli kosztów ponoszonych przez rodziców dzieci.

Analogiczne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 działanie 9.1 Rozwój edukacji przedszkolnej w kwocie 469 500 zł, pozwoliło na adaptację i wyposażenie sal przedszkolnych, niektóre prace wykończeniowe w budynku oraz zapewnienie bieżącego funkcjonowania dwóch oddziałów przedszkolnych w bieżącym roku.

Żłobek wyposażony został w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne. Do dyspozycji dzieci zakupiony został m.in. "dywan interaktywny". Jest to komputer połączony z rzutnikiem, który na podłodze może wyświetlać np. bajki, bądź malowanki. Koszt tego urządzenia to ok. 15 tys. złotych.

Oprócz mnóstwa zabawek i przyborów edukacyjnych zainstalowane zostały tablice sensoryczne, w pomieszczeniach rozmieszczone zostały oczyszczacze powietrza.

Zakupione zostały też wózki spacerowe, w których wygodnie podróżować będzie kilkoro najmłodszych. Żłobek to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim odpowiedzialność za rozwój dzieci. Obiekt wyposażony został w pomoce do prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz lustra logopedyczne do ćwiczenia prawidłowej wymowy. Posiada również elementy wyposażenia z zakresu edukacji wg Marii Montessori.

By dzieci były szczęśliwe...

Dyrektor placówki Natalia Jezierska podkreśliła, że szczególnie zależy jej na zadowoleniu swoich podopiecznych. Najtrudniejsze dla nich będą pierwsze dni, kiedy będą musieli odnaleźć się w nowej sytuacji, w której nie ma w pobliżu rodzica.

- Okres adaptacji dziecka jest różny, każdy młody człowiek jest inny, inaczej związany ze swoimi rodzicami. Dużo zależy od rodziców wychowujących dane dziecko. Zdarzają się przypadki, w których pierwszych kilka dni jest wspaniałych, a po pewnym czasie przychodzi załamanie. Niekiedy wręcz przeciwnie - zaczyna się od płaczu, a po dwóch tygodniach trzeba "na siłę" odbierać najmłodszych z placówki - tłumaczy dyrektor Natalia Jezierska. - Trzeba być wytrwałym, cierpliwa praca przyniesie efekty!

- Naturalne również wzruszenie rodziców oddających swe pociechy w nowe miejsce. Trzeba jednak być tu konsekwentnym. Zdarzają się pytania, czy rodzic może "podglądać" swoje dziecko zza drzwi, czy przez okno. Jest to niewskazane. Dziecko nie może szukać wzrokiem swojego rodzica czy opiekuna, musi skoncentrować się na czymś innym! - podkreśla dyrektor. - Rozumiemy, że trudno jest oddać swój największy skarb w ręce opiekunek - my jednak zrobimy wszystko, by dzieci były szczęśliwe.

O bezpieczeństwo dzieci zadba pięć opiekunek. W kuchni (współdzielonej z przedszkolem) zatrudniona została osoba, której jednym z zadań będzie dostosowanie diety do potrzeb maluchów.

Zajęcia opiekuńcze odbywać się będą w dwóch przeznaczonych do tego bardzo dużych salach. Prócz nich, w żłobku znajdują się nowoczesne sanitariaty, dostosowane dla "małego człowieka".

Każdy maluch posiada swój własny leżaczek z własną pościelą.

Nabór do żłobka prowadzony jest w sposób ciągły, zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Wytyczne dotyczące zapisywania dzieci dostępne są na stronie internetowej gminy.

  • autor: UG Korczyna, (red.), Fot. UG Korczyna

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj