KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powiat zrealizuje projekt poprawy atrakcyjności i dostępności turystycznej pogranicza polsko-słowackiego

  • autor: Ewa Bukowiecka, (red.)
  • wtorek, 23, luty 2021 23:59
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Powiat zrealizuje projekt poprawy atrakcyjności i dostępności turystycznej pogranicza polsko-słowackiego Fot. archiwum Powiat Krośnieński

Na ostatniej sesji (19.02) Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraziła zgodę na realizację mikroprojektu pn. "Przywrócić zapomniane - wspólna historia pogranicza polsko-słowackiego". Na realizację projektu została już podpisana umowa.

REKLAMA


Wniosek Powiatu Krośnieńskiego na realizację mikroprojektu pn. "Przywrócić zapomniane - wspólna historia pogranicza polsko-słowackiego" złożony do Euroregionu Karpackiego w Rzeszowie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 i otrzymał pozytywną ocenę oraz został zakwalifikowany do dofinansowania. Projekt poparli również radni Powiatu.

22 lutego została podpisana umowa w sprawie dofinansowania mikroprojektu pomiędzy Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska, a Powiatem Krośnieńskim. Samorząd reprezentowali starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik, w imieniu Stowarzyszenia dokument podpisali prezes Zarządu Józef Jodłowski i wiceprezes Dawid Lasek.

Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności i dostępności turystycznej pogranicza polsko-słowackiego w oparciu o posiadane zasoby dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego oraz jego promocja. W ramach projektu zostaną stworzone warunki do prezentacji lokalnej kultury i dziedzictwa przyrodniczo-historycznego. Po stronie polskiej na terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju zaplanowano utworzenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej z ziołami, natomiast w budynku  adaptację pomieszczeń z przeznaczeniem na salki muzealne, w których będą prowadzone warsztaty przyrodnicze, historyczne, sportowe dla dzieci i młodzieży.

- Dom Wczasów Dziecięcych, położony w gminie uzdrowiskowej na styku kultur i tradycji, jest stworzony do aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem bogactwa tej ziemi. Dlatego chcemy ożywić naszą placówkę, wykorzystać jej potencjał turystyczny i przywrócić bogatą historię związaną z tym miejscem. Zamierzamy przybliżyć świadomości lokalnej osiągnięcia ludzi, którzy dobrze zapisali się na kartach historii. W pierwszym rzędzie postać związanej z Rymanowem Zdrojem współzałożycielki uzdrowiska hr. Anny Potockiej, organizatorki pierwszych kolonii lwowskich. Warto także przypomnieć historię Łemków, którzy żyli w tych okolicach - podkreśla starosta Jan Pelczar.

Całkowita wartość mikroprojektu, który będzie realizowany z partnerem słowackim od marca do października 2021 roku, wynosi 210 686,64 zł, w tym 85% stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 5% wkład z budżetu państwa, natomiast 10% to wkład własny Powiatu.

  • autor: Ewa Bukowiecka, (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?