KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Burzliwe zebranie "przeciw wysypisku"

 • autor: Piotr Dymiński
 • wtorek, 04, maj 2021 10:50
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Burzliwe zebranie "przeciw wysypisku" Fot. Piotr Dymiński

Ponad 100 mieszkańców Szczepańcowej zebrało się przy parkingu miejscowej przychodni w ramach protestu przeciwko inwestycji REMONDIS Krosno przy ul. Przemysłowej. Mieszkańcy są przekonani, że spółka chce tam urządzić składowisko śmieci. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy i przedstawiciele spółki.

REKLAMA


Zebranych powitała Grażyna Więcek, jedna z organizatorek protestu. W skrócie przedstawiła historię sprawy i stanowisko protestujących. Podkreślała, że mieszkańcy nie zostali właściwie poinformowani o planach, a obwieszczenia wywieszone w czasie kwietniowego lockdownu w roku ubiegłym, to za mało.

- Skupieni byliśmy na innych problemach, związanych z naszym zdrowiem i życiem. Nikt nie był świadomy wtedy, że zapada decyzja o inwestycji, której nikt nie chciałby mieć w swojej gminie, a na pewno nie tak blisko swoich domów jednorodzinnych - mówiła Grażyna Więcek.

Nieścisłości

Obawy mieszkańców podsycane są przez nieścisłości w informacjach płynących ze strony spółki.

W dokumentacji, a nawet w nazwie inwestycji znajduje się "plac do magazynowania odpadów", mowa jest też o "przeładunku odpadów". Tymczasem w oficjalnym oświadczeniu spółki czytamy, że "nie planuje na tym terenie prowadzić żadnej działalności związanej ze składowaniem  odpadów (prowadzeniem wysypiska śmieci), czy też ich przeładunkiem".

Protestujący zwracają też uwagę, że w dokumentach podawana jest odległość 143 metrów do najbliższego budynku mieszkalnego, podczas gdy "budynek usługowo-mieszkaniowy, który zamieszkuje trzypokoleniowa rodzina" znajduje się tuż za płotem, trzy metry od planowanej inwestycji. Grażyna Więcek podkreślała, że ta rodzina "będzie narażona na wszystkie czynniki szkodliwe".

- Mam dokument potwierdzający decyzję wójta gminy z 2009 r., która zatwierdza projekt budowy i udziela pozwolenia na budowę, przebudowę i zmianę sposobu użytkowania poddasza na cele mieszkalne w budynku z wydzieloną częścią usługowo-handlową. W 2015 r. rozbudowałem część mieszkalną i również uzyskałem na to decyzję - mówił właściciel nieruchomości.

Protestujących niepokoi też, że chociaż początkowo SANEPID uznał, że konieczne będzie sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko, to po uzupełnieniu dokumentów przez spółkę uznano to za zbędne.

Krytyka wójta

Wójt gminy, Grzegorz Węgrzynowski, został poddany surowej krytyce. Protestujący zarzucają, że powinien zatrzymać tak szkodliwą inwestycję. Wójt odpowiadał, że gmina działa zgodnie z prawem. Wyraził zrozumienie dla obaw mieszkańców i zapewniał, że będzie się starał rozwiązać problem. Protestujący mają jednak tylko jeden, radykalny warunek: nie chcą tej inwestycji. Pojawiła się też informacja, że deweloper chce w tej okolicy budować domki, więc tym bardziej protestujący nie rozumieją skąd zgoda na uciążliwa inwestycję.

Kłótnia z REMONDIS-em

W trakcie spotkania dołączyli przedstawiciele spółki: prezes Zygmunt Potopianek, Grzegorz Tofilski, członek Zarządu oraz rzecznik prasowy REMONDIS w Polsce - Piotr Tokarski.

Jak poinformowali, chcieli uspokoić obawy mieszkańców. Dyskusja była praktycznie niemożliwa, wypowiedzi przedstawicieli spółki były często zakrzykiwane. Pojawiały się agresywne wypowiedzi, jeden z mieszkańców, poruszających się o kuli, siedzący z przodu, wielokrotnie wstawał i wygrażał przedstawicielom REMODIS-u wymachując kulą.

Przedstawiciele spółki informowali, że chcą utworzyć bazę transportową, podobną do tej, jaka znajduje się w Krośnie przy ul. Fredry. Zapewniali, że nie ma mowy o wysypisku śmieci.

Konieczność przeładowania, czy magazynowania odpadów przez krótki czas, może wystąpić sporadycznie, dlatego spółka potrzebuje stosownych zapisów w dokumentacji i zezwoleń.

Podkreślano, że działka jest zbyt mała, by nadawała się do składowania, czy segregacji odpadów. - Chcemy zrobić parking - zapewniali.

Sama inwestycja ma być zlokalizowana przy ul. Przemysłowej, która nie nazywa się tak przypadkiem.

To tereny przemysłowe, sąsiadujące ze strefą przemysłową w Krośnie. Obok planowanej inwestycji znajduje się betoniarnia i stacja demontażu pojazdów, to na tej nieruchomości znajduje się sporna część mieszkalna budynku.

Prezes REMONDIS KROeko zapewnił, że nie ma problemu, by pojazdy do bazy jeździły ul. Przemysłową, od strony Krosna, a nie pomiędzy domami mieszkalnymi w Szczepańcowej.

Protestujący nie chcą jednak słyszeć o żadnych "pośrednich rozwiązaniach". Spółka nie widząc możliwości porozumienia rozważa inne możliwości. Na spotkaniu była mowa o tym, że może ktoś inny odkupi działkę. Wójt zapowiedział, że jeżeli nie będzie chętnych, to może to zrobić gmina.

Otwarte pozostaje pytanie, na jaki cel może być zagospodarowana działka?

Zobacz także:

- REMONDIS KROeko odpiera zarzuty protestujących mieszkańców. Spółka wydała oświadczenie
- W Szczepańcowej ma powstać magazyn z odpadami. Mieszkańcy mówią "NIE"

Fot. Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

4 komentarzy

 • ADAM 22

  GDZIE TE ŚMIECI MAJĄ BYĆ SKŁADOWANE CO ? MOŻE W CENTRUM MIASTA CO ? MILIONERZY Z WIOSKI W GŁÓWKACH WAM SIĘ POPRZEWRACAŁO !

  Zgłoś nadużycie ADAM 22 niedziela, 09, maj 2021 14:03 Link do komentarza
 • WiększeKrosno

  @BL - mam nadzieję, że wybudują w Szczepańcowej i za niedługi czas będą płacić podatki do Krosna. Czas włączyć Szczepańcową do Krosna.

  Zgłoś nadużycie WiększeKrosno środa, 05, maj 2021 07:29 Link do komentarza
 • Gajowy

  "Grażyna Więcek podkreślała, że ta rodzina "będzie narażona na wszystkie czynniki szkodliwe". czyli trzęsienie ziemi, dziurę ozonową, smog, katar i sraczkę tak ?
  A jak pani doktor prowadzi przychodnię na osiedlu mieszkaniowym i obok bloku przechodzą pacjenci z różnymi zarazkami, wirusami to mam prawo się domagać aby tę przychodnię zamknąć ?

  Zgłoś nadużycie Gajowy wtorek, 04, maj 2021 22:59 Link do komentarza
 • BL

  Składowisko śmieci, ludzie czy wy w ogóle macie jakąś wyobraźnię?

  Z drugiej strony dlaczego firma ma mieć bazę poza Krosnem i płacić podatki poza Krosnem, nie ma miejsca w Krośnie na taką bazę/parking?

  Zamiast budować "mieszkania socjalne" koło wysypiska było tam zbudować parking dla śmieciarek a te mieszkania wybudować gdzieś na jeszcze większym zadupiu do którego prowadzi "żwirówka" błotnista i słabo przejezdna w czasie roztopów i opadów.

  Zgłoś nadużycie BL wtorek, 04, maj 2021 21:52 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?