KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chcą "być jak Ignacy"

  • autor: ZS w Zręcinie, (red.)
  • środa, 01, czerwiec 2022 14:15
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj

Uczniowie Zespołu Szkół w Zręcinie, już po raz czwarty biorą udział w programie edukacyjnym "Być jak Ignacy", organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Podczas zajęć, uczniowie Koła Naukowego zgłębiają tajniki nauki, uczą się i bawią jednocześnie.

REKLAMA


Program "Być jak Ignacy" jest organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, to już VI edycja tego projektu.

"Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać naszego patrona, Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas 1-8). To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia" - czytamy na stronie bycjakignacy.pl.

W ramach VI edycji programu Koło Naukowe ze szkoły w Zręcinie zainspirowało uczniów całej szkoły do udziału w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Mission X, prowadzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Podczas wykonywania poszczególnych zadań pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego, uczniowie uczestniczyli w misjach treningowych ukierunkowanych na siłę, wytrzymałość, koordynację, równowagę i świadomość przestrzenną.

W trakcie pracy z przedmiotami w przestrzeni kosmicznej astronauci muszą wykazać się doskonałą zręcznością oraz umiejętnością pracy w zespole. W szkolnej misji kosmicznej o nazwie "Kompletowanie załogi" zespoły uczniów, o losowo wybranym składzie, musiały wykazać się zręcznością podczas układania puzzli. Elementy układanki były duże, ale rękawice na rękach zawodników… narciarskie, spawalnicze, grube i za duże, utrudniające wykonanie zadania. Uczniowie nie wiedzieli też, jaki obraz ma powstać.

W tej sytuacji ratunkiem była dobra komunikacja między uczestnikami oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Zabawie towarzyszyło skupienie i uśmiech, ale i dreszczyk emocji.

Aby zbadać górzyste krajobrazy na planetach naszego Układu Słonecznego, kosmiczni odkrywcy powinni odznaczać się świetną kondycją.

W misji "Wyprawa na marsjańską górę" uczniowie wykonali trening wspinaczkowy poprawiający równowagę i koordynację ruchów. Skok nad "przepaścią" z użyciem liny okazał się dość trudny. Nikt jednak nie rezygnował z treningu i po kilku próbach marsjańska góra została zdobyta.

Przed uczniami kolejne wyzwania kosmiczne. Czy przykład z kosmosu zachęci młodzież do aktywnego wypoczynku?

  • autor: ZS w Zręcinie, (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?