KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kolej gondolowa PKL w Solinie - nowa definicja Bieszczad

  • autor: / źródło: PKL
  • czwartek, 07, lipiec 2022 13:05
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Kolej gondolowa PKL w Solinie - nowa definicja Bieszczad Fot. PKL

Nowoczesna technologia, przestrzeń oraz niesamowite krajobrazy widziane z wysokości gondoli – to tylko niektóre z zalet nowego ośrodka turystycznego w Solinie należącego do Grupy PKL i PFR. Od 1 lipca turyści korzystają z udostępnionej atrakcji, która na nowo pozwala definiować Bieszczady oraz już zyskała miano najciekawszej w regionie i wyjątkowej atrakcji turystycznej w skali kraju.

REKLAMA


Podkarpacka inwestycja należąca do Polskich Kolei Linowych oraz Polskiego Fundusz Rozwoju już od samego początku wzbudzała ogromne zainteresowanie. Nowoczesność, jakość, architektura budynków, skala, a przy tym magnetyczna lokalizacja atrakcji sprawiły, że każdy z niecierpliwością czekał na jej otwarcie. 1 lipca - nadszedł moment wyczekiwany przez miłośników przyrody i bieszczadzkich krajobrazów – ośrodek został udostępniony dla wszystkich osób, a pierwsi turyści już w dzień uroczystego otwarcia mogli wyruszyć w niezapomnianą podróż.
- PKL już od ponad 85 lat działają w wyjątkowych miejscach i dlatego nie mogło nas zabraknąć również tutaj w Bieszczadach. Jesteśmy świadkami historycznego momentu, gdzie nasi pierwsi goście mogli przejechać koleją ponad zaporą w Solinie i dotrzeć na Wieżę Widokową, która ma ponad 50 m wysokości. Każdy z nas może obcować z tym terenem i podziwiać go w sposób, który do tej pory był niedostępny - mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.

- To miejsce jest wyjątkowe i jesteśmy przekonani, że przyciągnie turystów, którzy właśnie zyskali bardzo dobrą atrakcję - dodaje prezes PKL.


Wieża Widokowa na Górze Jawor w ośrodku PKL Solina.

Każdy kto do tej pory odwiedzał Bieszczady i Solinę mógł przepłynąć łódką po Jeziorze Solińskim czy przespacerować się po tutejszej zaporze. Ale od początku lipca turyści podziwiają to miejsce również z wysokości kolei gondolowej, która jest główną atrakcją ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR. Atrakcja – ze względu na swoją lokalizację i podróż gondolą nad zaporą – zmienia  perspektywę tego miejsca, spojrzenia na Bieszczady, Jezioro Solińskie czyniąc to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym.
 
Atrakcje ośrodka PKL Solina

Zanim wsiądziemy do wagonika kolei już w budynku dolnej stacji czeka na nas tzw. Preshow – czyli sala multimedialna, w można dowiedzieć się zarówno o technologii kolei, parametrach przekazdu, ale też o tym, jak powstaje prąd w tutejszej elektrowni czy ciekawostek o bieszczadzkiej przyrodzie.

Do dyspozycji turystów jest 25 gondoli, które mieszczą 8 osób i poruszają się z prędkością do 6 m/s. Trasa przejazdu liczy 1,5 km i rozpoczyna się przy solińskim deptaku w stacji dolnej Plasza, a kończy na Górze Jawor. Podróż gondolą to niezapominane chwile i możliwość podziwiania Jeziora Solińskiego i zapory z wysokości oraz odkrywania Bieszczadów z dotychczas nieznanej perspektywy.

- Kolej w Solinie jest nowatorskim przedsięwzięciem i stanowi o unikalności tego miejsca. Koleje górskie kojarzone są zwykle z wjazdem na szczyty górskie. Solina to jedyne miejsce w Europie, gdzie kolej poprowadzona jest powyżej zapory wodnej, która jest jednocześnie funkcjonującą elektrownią - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.


Kolej gondolowa PKL w Solinie.

Celem naszej podróży jest Góra Jawor, a na niej każdy znajdzie moc atrakcji! To tutaj właśnie znajduje się Wieża Widokowa, która liczy 55 metrów. Z tarasu możemy poczuć jeszcze bardziej tutejszą przyrodę, siłę natury oraz uroki Bieszczad, które zachwycają o każdej porze dnia. Połoniny o poranku, w południe, czy wieczorem podczas zachodzącego słońca - skąpanego w zielonych wzgórzach i jeziorach - z pewnością zrobią na nas ogromne wrażenie. Krajobrazy możemy obserwować z różnych stron, to wszystko dzięki widokowemu tarasowi 360 stopni. Dodatkową atrakcją w tym miejscu jest tzw. skywalk, czyli przeszklony chodnik umożliwiający wyjście poza obrys Wieży Widokowej, by pamiątkowe zdjęcia nie miały sobie równych!


Wieża Widokowa i Karczma Jawor w ośrodku PKL Solina.

Po ekscytujących atrakcjach związanych z widokami podczas podróży gondolą oraz na wieży warto odwiedzić także Karczmę Jawor oraz bistro Czadowe Gary, gdzie czekają na nas dania kuchni regionalnej. Wnętrze budynku zachwyca detalami i nawiązuje do lokalnej architektury i tradycji.


Czady z Parku Tajemnicza Solina - poznasz je już wkrótce!

Ale to nie koniec atrakcji, ponieważ obok karczmy zlokalizowany jest Park Tajemnicza Solina, który będzie można odwiedzić już podczas specjalnego wydarzenia, jakie PKL zaplanowały już w weekend 23 i 24 lipca. Pierwsi turyści już mogli poznać barwne postacie, które wkrótce przeniosą nas w magiczną krainę biesów i czadów, a także przybliżą nam legendy związane z Bieszczadami w Parku Tajemnicza Solina.

Parking PKL znajduje się 600 m. od stacji dolnej Plasza. Bilety można zakupić w sklepie internetowym na stronie pkl.pl

Fot. PKL

  • autor: / źródło: PKL

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?