KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ponad 88 mln zł na nową drogę do Orlen Południe w Jedliczu

 • autor: (eb), (red.)
 • środa, 19, październik 2022 10:40
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
88 milionów dofinansowania dla Powiatu Krośnieńskiego. 88 milionów dofinansowania dla Powiatu Krośnieńskiego.

Ponad 88 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, otrzymał Powiat Krośnieński na budowę nowej drogi, która połączy DK 28 w miejscowości Potok z drogą powiatową nr 1947R Jedlicze - Dobieszyn - Krosno w miejscowości Jedlicze.

REKLAMA


14 października br. symboliczny czek na wsparcie inwestycji z rąk premiera Mateusza Morawieckiego odebrał starosta krośnieński Jan Pelczar.

Planowana droga ma przebiegać obok północnej i południowej bramy zakładu Orlenu Południe. Nowy odcinek drogi będzie miał długość ok. 3280 m. W ramach zadania powstanie też m.in. wiadukt drogowy nad linią kolejową Nr 108 Stróże-Jasło i całą niezbędną infrastrukturą techniczną.
Atutem tego rozwiązania ma być bezpośrednie połączenie zakładu w Jedliczu, który rozpoczął budowę nowoczesnej instalacji do produkcji bioetanolu nowej generacji, z budowaną S19 czyli Via Carpatią. Koszt budowy drogi  szacuje się  na prawie 90 mln zł.

- To bardzo ważna inwestycja dzięki której powstaną dodatkowe miejsca pracy. Jest to także szansa na rozwój naszego regionu. Nowa droga pozwoli na  ominięcie przez samochody ciężarowe centrum Jedlicza, przez które prowadzi dojazd do zakładu. Takie rozwiązanie odciąży ulice Brzozową i Rejtana, o co wnioskowali mieszańcy. Droga ta jest niezbędna również ze względów bezpieczeństwa - mówi starosta krośnieński Jan Pelczar.

 • autor: (eb), (red.)

4 komentarzy

 • Gajowy

  Czyli zamiast wybudować obwodnicę Krosna puszczają tranzyt przez miasto. Zaje...e.

  Zgłoś nadużycie Gajowy poniedziałek, 24, październik 2022 07:52 Link do komentarza
 • ja i ty

  trzeba by było od turaszówki do nowego ronda w potoku wybudować po 2 pasy ruchu na jedną strone .i wtedy by to miało jakiś sens .N a chwile by tak mogło być. A docelowo trzeba by coś pomyśleć .A wiadomo starostwo i urząd miasta to kot i pies( partie polityczne) i weż tu człowieku coś zrób żeby było dobrze. AMEN.

  Zgłoś nadużycie ja i ty sobota, 22, październik 2022 17:11 Link do komentarza
 • Janek

  Zakład Orlen Południe w Jedliczu zostanie skomunikowany z Krosnem przez Krosno biegnie obecnie 2-pasmowa trasa średnicowa, (planowana jest też obwodnica południowa od Turaszówki przez Polankę koło lotniska i dalej na Suchodół koło galerii Vivo) wiemy już że Krosno będzie miało jedno bezpośrednie połączenie i drugie pośrednie z S-19.

  Zgłoś nadużycie Janek czwartek, 20, październik 2022 17:13 Link do komentarza
 • Gajowy

  Jak połączyć zakład z via carpatią ?
  S19 nie przebiega ani przez Potok, ani przez Jedlicze ani przez Dobieszyn
  Jakoś tak koło Dukli chyba idzie ta S19

  Zgłoś nadużycie Gajowy środa, 19, październik 2022 16:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?