Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

KE uderza w producentów wędlin. Europosłowie protestują Polecamy

KE uderza w producentów wędlin. Europosłowie protestują Fot. sxc.hu

"Rozporządzenie KE spowoduje, że przedsiębiorcy, którzy produkują żywność tradycyjną, wędzoną drewnem, będą musieli zaprzestać takiej działalności" - mówi Tomasz Poręba, który wraz z Januszem Wojciechowskim skierował do Komisji Europejskiej interpelację. W tej samej sprawie europosłanka Elżbieta Łukacijewska zwróciła się z pytaniami do KE.

REKLAMAWe wrześniu ma wejść w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej, które nakłada na producentów ostrzejsze normy ilościowe dotyczące substancji smolistych. Chodzi m.in. o dopuszczalny poziom benzoapirenu, który dotychczas wynosił 5 mikrogramów na 1 kilogram, zaś zgodnie z nowymi przepisami ma on wynosić maksymalnie 2 mikrogramy. Spowoduje to, że wędzenie przy użyciu drewna stanie się praktycznie niemożliwe. - Dla wielu małych i średnich zakładów mięsnych na Podkarpaciu może to oznaczać koniec działalności - mówi Tomasz Poręba (PiS).
 
W interpelacji do Komisji Europejskiej Poręba i Wojciechowski (PiS) apelują o przedstawienie przez KE propozycji rozwiązania tego problemu. Europosłowie podkreślają, że wdrożenie rozporządzenia w proponowanym kształcie byłoby "wielkim ciosem w polskich producentów produktów tradycyjnych i regionalnych", którzy wędzą przy użyciu drewna. - Rozporządzenie to w gruncie rzeczy ukłon w stronę wielkich koncernów, które w produkcji stosują płyn wędzarniczy. Tymczasem wędzenie przy użyciu drewna jest nie tylko zdrowsze, ale stanowi również wyjątkowy element polskiej tradycji - przekonuje Tomasz Poręba.
 
Zdaniem europosła PiS rząd Donalda Tuska wykazał się w tej sprawie nie tylko biernością, ale także niekompetencją. - Rozporządzenie zostało opublikowane w 2011 roku, zaś polski rząd w ogóle się do niego nie ustosunkował. Teraz obserwujemy przerzucanie się odpowiedzialnością - Donald Tusk zapewnia, że to kompetencja ministra gospodarki i ministra rolnictwa, a resort rolnictwa mówi z kolei, że sprawa leży w kompetencji ministerstwa zdrowia. To kolejny przykład chaosu kompetencyjnego, za który cenę znów zapłaci polska wieś - uważa Poręba. Tylko na Podkarpaciu jest ok. 200 regionalnych zakładów mięsnych.

- Dla bardzo wielu polskich producentów wędlin, zwłaszcza na Podkarpaciu, gdzie skupia się 95% małych przedsiębiorstw wędliniarskich, oznacza wstrzymanie produkcji i wzrost bezrobocia  - stwierdza Europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO).

Łukacijewska skierowała w tej sprawie pytanie pisemne do Komisji Europejskiej, w którym zwróciła się o ponowne przeanalizowanie rozporządzenia w kontekście małych przedsiębiorstw wędliniarskich, zajmujących się produkcją wędlin według tradycyjnych receptur.

W przedstawionym pytaniu Poseł Łukacijewska podkreśla, że - W przypadku wyrobów produkowanych tradycyjnymi sposobami, a więc w komorach opalanych drewnem spełnienie powyższych norm jest wręcz niemożliwe, gdyż drewno posiada różną wilgotność. Producenci dodatkowo podkreślają, że badanie każdej partii wyrobów pod zawartość benzopirenu jest bardzo kosztowne, a na same wyniki trzeba czekać do 7 dni, co automatycznie skraca datę przydatności do spożycia produkowanych wędlin.

Dodała też, że - Warto zwrócić uwagę, że unijne rozporządzenie nie jest tak restrykcyjne wobec innych produktów jak niektórych wędzonych ryb, małż, przetworzonej żywności na bazi zbóż czy kakao, gdzie normy mogą wynosić 5 i 6 mikrogramów na kilogram. Ponadto małym producentom ciężko jest zmieniać tradycyjne technologie produkcji - zaznacza Poseł Łukacijewska.  

Jednocześnie Poseł Łukacijewska, również w formie pisemnej zwróciła się do Ministra Zdrowia oraz do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o szczególne zaangażowanie na rzecz zmiany niekorzystnego dla Polski obniżenia norm substancji smolistych w żywności oraz podobnie jak w przypadku Komisji Europejskiej zasugerowała przeprowadzenie konsultacji z przedsiębiorcami branży wędliniarskiej, które miałyby na celu poinformowanie w jaki sposób najlepiej dostosować technologie, aby zachować tradycyjne sposoby produkcji wędlin i tym samym spełnić nowe normy.

Jak podkreśla Poseł Łukacijewska - Na chwilę obecną Polska produkuje i eksportuje najwięcej produktów tradycyjnych, a ich jakość i niepowtarzalny smak jest chwalony i doceniany w większości krajów Unii Europejskiej.

pd

8 komentarzy

 • ew

  Czy papierosy nie są szkodliwe??? Bo mnie się wydaje, że tak więc czemu ich nie zakażą? Chcą wykończyć naszą gospodarkę;/

  Zgłoś nadużycie ew sobota, 11, styczeń 2014 11:35 Link do komentarza
 • nick

  Ale jak sprawą zajęła się Elizabeth to wszystko będzie dobrze. Tak jak fajnie się lata samolotami do Krosna i jeździ S19 do Barwinka.

  Zgłoś nadużycie nick sobota, 11, styczeń 2014 09:03 Link do komentarza
 • til

  Wóda i szlugi są pewnie zdrowsze od wędzonki bo nimi handel kwitnie !!! Obłuda !!!

  Zgłoś nadużycie til piątek, 10, styczeń 2014 18:03 Link do komentarza
 • poldek

  Ab10 ale ty jestes jeb.....ty zryj chemie bedziesz zdrowszy

  Zgłoś nadużycie poldek piątek, 10, styczeń 2014 14:56 Link do komentarza
 • normalny

  Człowiek powinien być wolny i jeść co mu się podoba. To się nazywa WOLNOŚĆ. każdy decyduje o swoim losie!!! Tysiące produktów zawiera całą tablicę Mendelejewa i jest sprzedawanych. Przy tym wędzona szyneczka to samo zdrowie.
  Unia Europejska to faszystowska organizacja - traktuje obywateli jak pan niewolnika, jak swoją własność i wtrąca się do wszystkiego, za niego decyduje. Społeczeństwo w Unii jest traktowane jak BYDŁO!!!!
  Skoro myślisz że wędzone powoduje raka to nie kupi. Koniec kropka. Dlaczego jakiś pierd.. urzędnik ma o tym decydować co ja jem do cholery????

  Jeszcze na szczęście kilka lat trzeba wytrzymać w tym europejskim kołchozie i ta unia zbankrutuje z hukiem. Będzie wtedy normalnie.

  Zgłoś nadużycie normalny piątek, 10, styczeń 2014 14:09 Link do komentarza
 • Ab10

  może i przemysł straci ale czy to warte późniejszym powstałym nowotworom u spożywających te produkty ? TRUDNA SPRAWA

  Zgłoś nadużycie Ab10 piątek, 10, styczeń 2014 13:40 Link do komentarza
 • PD

  Komentarz odnośnie jednego pytania i braku odpowiedzi w tym temacie: http://piotrdyminski.pl/2014/01/10/walka-z-wedlinami/

  Zgłoś nadużycie PD piątek, 10, styczeń 2014 11:39 Link do komentarza
 • precz z komuną

  Unia Europejska to FASZYZM. Zabraniają wszystkiego!!!!!!
  Precz z socjalizmem (faszyzm to odmiana socjalizmu)!!!!

  Zgłoś nadużycie precz z komuną piątek, 10, styczeń 2014 11:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj