KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bezpieczni w internecie. Część 1

Bezpieczni w internecie. Część 1Przychodzisz do domu, włączasz komputer i przenosisz się w wirtualny świat, nie będąc świadomym jakie niebezpieczeństwo Cię otacza. Wirusy, włamywacze, czy wyłudzacze to tylko niektóre zagrożenia jakie czyhają na Ciebie w internetowym świecie. Czekają aż popełnisz błąd i pozwolisz aby przejęli władzę nad Twoim komputerem.

REKLAMA


 

Zabezpiecz komputer.

Niezależnie od tego, jakiego typu masz internet oraz tego, kim jest twój usługodawca, jesteś narażony na wykorzystanie Twojego komputera, a co za tym idzie Twoich danych, do złych celów. Czy posiadasz aktualne oprogramowanie? Czy posiadasz program antywirusowy? Czy posiadasz jakiekolwiek zabezpieczenie przed złem czyhającym po drugiej stronie wirtualnego świata?

"Dlaczego potrzebuję aktualizacji oprogramowania, przecież komputer działa i to się liczy". To pytanie często słyszę od ludzi którzy przynoszą do mnie komputer, bo nagle przestał działać lub korzystanie z niego stało się wręcz niemożliwe,a co najmniej uciążliwe.  Człowiek nie jest istotą idealną i popełnia błędy. Tak samo jest z programistami ludźmi tworzącymi programy z których korzystasz. Te błędy, w cyber-przestępczym świecie, są przekazywane z prędkością światła. Wykorzystując te błędy, można stworzyć wirusy, które dostają sie bezpośrednio do twojego komputera. Programiści, tworząc uaktualnienia, łatają te dziury tak, aby nikt nie mógł już ich ponownie wykorzystać. Aktualizując oprogramowanie jesteś bezpieczniejszy, ponieważ trudniej znaleźć lukę w nowym programie niż w jego starej wersji.

Foto. Tomasz Zajdel

"Po co mi program antywirusowy skoro nic nie ściągam"? Idziesz do szkoły bądź pracy, na przenośnym napędzie przynosisz grę lub dowolny dokument. Wkładasz napęd do komputera i w tym momencie zostaje on zarażony wirusem. W dzisiejszych czasach wirusy nie dostają się do komputera tylko poprzez internet. Przenoszą się również przez nośniki danych. Czy miałeś kiedyś sytuację, kiedy to przyniosłeś na napędzie przenośnym ważny dokument i po włożeniu napędu komputer zaczął działać wolniej? Najprawdopodobniej Twój komputer został zarażony wirusem. Gdybyś posiadał program antywirusowy byłbyś bardziej bezpieczny.

"Po co mi firewall skoro mój router/usługodawca go posiada"? Firewall (ściana ogniowa) jest programem, który służy nie tylko zabezpieczeniu przed atakami z internetu, ale również może zablokować dostęp do internetu programom, jeśli nie życzysz sobie ich działania. Częstą odmianą wirusów są "trojany", które działają na zasadzie konia trojańskiego. Są to programy, które pod przykrywką "uczciwości" posiadają konia trojańskiego, a ten z kolei ściąga wirusy i instaluje je na Twoim komputerze. Takie programy są rzadko wykrywane jako złośliwe. Dlaczego? Często różnego rodzaju programy sprawdzają czy są ich nowe wersje, w tym wypadku program sprawdzając czy posiada nową wersje ściąga wirusy. Jak poznać, że program który używam nie ściąga wirusów? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Pierwszą zasadą jest korzystanie ze znanych programów ale nie tylko przez Ciebie. Wystarczy zapytać kogoś kto zna się lepiej na komputerze niż Ty czy program którego używasz jest bezpieczny. Wystarczy czasami wpisać nazwę programu w wyszukiwarce, często użytkownicy na różnych forach internetowych wymieniają się spostrzeżeniami na temat różnych programów. W ten sposób możesz się łatwo dowiedzieć czy program którego właśnie używasz jest bezpieczny czy nie. Jeżeli nie jest bezpieczny to na pewno dowiesz się jakie inne programy mają podobne funkcje i są bezpieczne.

 

Tomasz Zajdel
  • autor: tomasz

8 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?