Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Węgiel ekogroszek, a orzech - różnice

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

O ogrzewaniu i związanych z tym kosztach przypominają sobie właściciele pieców, którzy zlani potem budzą się w środku nocy tuż przed początkiem okresu grzewczego. Nie da się ukryć, że decyzje związane z wyborem węgla są bardzo trudne. Z drugiej strony im dłużej będziemy się analizować i zastanawiać, co będzie lepsze - orzech czy ekogroszek, tym bardziej będzie zbliżać się okres grzewczy, a co za tym idzie - wzrosną także ceny opału. Poznaj główne różnice między węglem orzechem i ekogroszkiem.

Węgiel węglowi nierówny
Węgiel kamienny jest jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła, jeśli chodzi o używane rodzaje opału w polskich domach. Przy aktualnym poziomie technologicznym pieców, który pozwala na sprawność rzędu 80-90%, i stosunkowo niskich cenach węgla kamiennego, ogrzewanie tego typu opałem jest najkorzystniejsze.

Nie da się jednak ukryć, że są różne rodzaje węgla i same piece nie decydują o tym, jakie koszty poniesiemy. Właśnie także wybór odpowiedniego węgla kamiennego może w dużej mierze wpłynąć.

Sortyment
Główną różnicą między węglem orzechem i węglem ekogroszkiem jest sortyment, czyli wielkość ziarna.

W klasyfikacji występują trzy rodzaje:
- gruby (powyżej 25 mm średnicy), do którego zalicza się także orzech;
- średni (o średnicy 5-31,5 mm), w którym zawiera się także ekogroszek;
- miał, który jest najgorszym rodzajem węgla.

Węgiel orzech jest najpopularniejszym rodzajem i jego wymiar ziarna oscyluje w granicach 25-80 mm. Popularność zawdzięcza temu, że mieści się do niemal każdego pieca, a przy tym ma niską cenę przy stosunkowo wysokiej wartości opałowej.

Szczególnym rodzajem węgla średniego sortymentu jest węgiel ekogroszek, którego ziarna mają wymiary 5-25 mm. Jest specjalnie przygotowywany do użycia w piecach retortowych (tj. z podajnikiem). Właśnie z tego względu stosowane są w jego przypadku szczególne restrykcje - niskie: wilgoć, zawartość siarki i popiołu, a także wysoka wartość energetyczna.

Wartość energetyczna
Oba rodzaje węgla różnią się między sobą pod względem wartości energetycznej. Przeważnie orzech jest nieznacznie bardziej energetyczny niż ekogroszek. Jednak oprócz sortymentu występuje jeszcze wiele czynników, które mogą na to wpływać, że możliwe jest wystąpienie wyższej wartości energetycznej w przypadku węgla ekogroszku dobrej jakości. Warto na to zwrócić uwagę i kupować węgiel od dobrych sprzedawców, którzy oferują węgiel dobrej jakości, jak https://www.wegielsztygar.pl/

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj