KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Firma kontra niechciany artysta

Elewacje zdewastowane przez graffiti to wciąż plaga podkarpackich firm. Cierpią szczególnie restauratorzy, hotelarze, salony kosmetyczne. Pomalowana ściana zniechęca klientów i zmniejsza zyski. Jak zatem skutecznie walczyć z wandalami?

REKLAMAMienie i wizerunek
W województwie podkarpackim wskaźnik zagrożenia wandalizmem wynosi aż 115,6 zniszczeń na 100 tys. mieszkańców. To wprawdzie mniej niż wysoka średnia krajowa (182,2), ale problem wciąż występuje. Właściciele zniszczonego mienia nie zawsze zgłaszają się na policję. Według danych MSWiA udaje się złapać zaledwie 30 proc. sprawców wandalizmu. Firmy tracące realne pieniądze z powodu graffiti szukają różnych sposobów walki z plagą.

alt

Walka z wandalizmem, jak i z jego skutkami, nie jest tak naprawdę zadaniem przedsiębiorców, którzy cierpią w całej tej sytuacji - ocenia Damian Andruszkiewicz z towarzystwa ubezpieczeń Compensa. – Z naszych analiz wyraźnie wynika, że na Podkarpaciu te negatywne zjawiska są stałym zagrożeniem, podobnie jak w innych regionach Polski – dodaje Andruszkiewicz.

Od preparatu po kamerę
Tam gdzie jest problem, pojawiają się i jego rozwiązania. Na rynku dostępne są liczne preparaty i folie do zabezpieczenia zagrożonej farbą powierzchni. Niestety nie chronią one całkowicie. Pozwalają jedynie zminimalizować koszty ewentualnego czyszczenia, które w przypadku niezabezpieczonej powierzchni jest nawet 3-krotnie wyższe. Pokrycie ściany taką bezbarwną powłoką to koszt rzędu 25-50 zł/m.kw. Niektóre firmy idą jeszcze dalej - zatrudniają stróża lub inwestują w monitoring. Problem jednak w tym, że to nie zniechęca „artystów” do upublicznienia swojego talentu.

Polisa od graffiti
Temat ten dla wielu właścicieli nieruchomości jest na tyle uciążliwy, że zainteresował się nim nawet rynek ubezpieczeń, przygotowując specjalną ofertę na wypadek niechcianego graffiti.
– Proponujemy ochronę w ramach wandalizmu, rozszerzoną dodatkowo o graffiti. Już za składkę w wysokości 150-200 zł można się od tego ryzyka ubezpieczyć, a limit kosztów odpowiedzialności ubezpieczyciela sięga nawet 5000 złotych tłumaczy Damian Andruszkiewicz z Compensy. – Już widać, że to ubezpieczenie będzie się cieszyło popularnością, bo problemy firm są naprawdę masoweuważa Andruszkiewicz.
Jak działa taka polisa? Jeśli na elewacji pojawia się graffiti, właściciel informuje ubezpieczyciela, a ten na podstawie oceny likwidatora, wypłaca odszkodowanie, które  pokrywa koszty naprawy zniszczonego mienia. Oczywiście ubezpieczenie nie uchroni firmy przed grafficiarzem, ale niweluje finansowe straty.

Ile może kosztować niechciane graffiti?:

  • Ubezpieczenie na wypadek wandalizmu: składka 150-200 zł, limit 5000 zł
  • Preparaty zabezpieczające powierzchnię elewacji: 25-50 zł za m2
  • Czyszczenie elewacji budynku:od 65 zł za m2niezabezpieczonej powierzchni
  • Stróż: stawki od 5 do 10 zł/h - praca z ogłoszeń, najniższa krajowa
  • Monitoring: pojedyncza kamera od 250 zł, profesjonalny zestaw nawet 5000 zł

Piotr Habasiński
Brandscope

  • autor: Piotr Habasiński, Brandscope

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?