Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Ponad milion złotych na karetki

Ponad milion złotych przekazała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz na doposażenie oraz zakup nowych karetek dla szpitali i jednostek pogotowia ratunkowego. Pieniądze pochodziły z budżetu wojewody oraz z oszczędności, po zakontraktowaniu przez NFZ zespołów ratownictwa medycznego i trafiły do podkarpackich palcówek w ostatnim kwartale 2011r. Dziś podczas posiedzenia Zespołu ds. organizacji i koordynacji systemu powiadamiania ratunkowego zdano raport z wykorzystania rozdysponowanych środków.

REKLAMA
Wojewoda dofinansowała zakup trzech karetek. Po 200 tys. zł otrzymał Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli i Szpital Wojewódzki w Przemyślu oraz Centrum Medyczne w Łańcucie. Ponadto wojewoda przekazała 462 tys. zł na doposażenie karetek dla pięciu dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, zlokalizowanych wzdłuż drogi międzynarodowej E4, w celu podniesienia standardu świadczonych usług medycznych w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami EURO 2012. Każda z jednostek otrzymała 22 tys. zł na jeden ambulans. W Rzeszowie dofinansowano 7 karetek, Dębicy - 5, w Ropczycach - 2, Łańcucie – 2. Dla Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu na doposażenie pięciu karetek przekazano 110 tys. zł.

Jednak szpital nie wykorzystał w pełni środków, zwrócił 80 tys. zł. „Niewykorzystanie pieniędzy to nieodpowiedzialne działanie dyrektora szpitala i organu założycielskiego. Z bólem serca zwróciłam środki do budżetu państwa” – powiedziała wojewoda na posiedzeniu Zespołu.  Dzięki dofinansowaniu szpitale mogły zakupić dodatkowy, ponadstandardowy sprzęt, m.in. nowoczesne respiratory, defibrylatory, aparaty EKG.

Podczas wtorkowego posiedzenia Zespołu przekazano także, że analizowana jest koncepcja systemu powiadamiania ratunkowego dla województwa podkarpackiego. Dla zapewnienia lepszej łączności radiowej, została przygotowana koncepcja funkcjonowania 5 dyspozytorni, zlokalizowanych w Rzeszowie, Mielcu, Krośnie, Sanoku i Przemyślu. Każda z nich będzie miała do  dyspozycji od 16 do 18 karetek, zaś w każdym rejonie dyspozytorni będzie działać od 2 do 3 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Przemyska dyspozytornia zostałaby ulokowana w budynku Komendy Miejskiej Policji.

Światłowody do obiektu są podciągnięte, potrzeba jeszcze wyposażenia lokalu. Stąd wojewoda Małgorzata Chomycz zwróciła się z prośbą do prezydenta Przemyśla i starosty przemyskiego, którzy uczestniczyli w posiedzeniu, o sfinansowanie zakupu wyposażenia biurowego dyspozytorni. Nowa koncepcja systemu powiadamiania ratunkowego zostanie przedstawiona do akceptacji Ministerstwu Zdrowia.

Małgorzata Oczoś

  • autor: Małgorzata Oczoś

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj