KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


OC dla kobiet - które z pań płacą najwięcej za OC?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Kobieta kobiecie nierówna. Przynajmniej w dziedzinie ubezpieczeń samochodowych. Stan cywilny, ilość posiadanych dzieci czy miejsce zamieszkania - wszystko to wpływa na cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Specjaliści rankomat.pl sprawdzili, które kobiety płacą za OC najwięcej, a które najmniej.

REKLAMA


Stan cywilny - najtaniej dla mężatek, najdrożej dla panien
W lutym 2017 roku najtaniej za OC płaciły mężatki - 707 zł (tj. o 53,7% drożej w porównaniu z lutym 2016). Podobne stawki proponowano wdowom - 709 zł (51,2% drożej do lutego 2016). Więcej na polisę musiały wydać panie po rozwodzie - 791 zł (38,5% drożej). Najwyższe opłaty czekały panny. OC kosztowało je średnio 1174 zł (68% drożej).

- Wysokie koszty polis OC dla niezamężnych kobiet mogą być związane nie z ich stanem cywilnym, ale z wiekiem - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl - Okazuje się, że wśród panien jest najwięcej osób do 24. roku życia. W ubiegłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, grupa tzw. "młodych kierowców" w wieku 18-24 lat (kobiet i mężczyzn) charakteryzowała się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków, dlatego też ta grupa kierowców otrzymuje jedne z najwyższych składek OC.

Ilość dzieci - im więcej tym niższe ceny OC
W lutym 2017 roku kobiety, które deklarowały brak dzieci, płaciły najwyższe składki za OC, średnio 878 zł. Koszt polisy w przypadku posiadania jednego dziecka wyniósł średnio 753 zł (125 zł taniej w porównaniu do kobiet bezdzietnych). Panie posiadające dwoje lub więcej dzieci płaciły za OC najtaniej - 726 zł (152 zł taniej w porównaniu do kobiet bezdzietnych).

- Osoby, które deklarują posiadanie dzieci w wieku do osiemnastu lat są postrzegane przez ubezpieczycieli jako mniej skłonne do ryzykownej jazdy. Dlatego też właściciele samochodów, którzy posiadają niepełnoletnie dzieci otrzymują niższe ceny polis - wyjaśnia Urszula Pazio-Hrapkowicz.

Miejsce zamieszkania a cena OC dla kobiet
W lutym 2017 roku najniższe składki OC płaciły panie z województwa podkarpackiego (638 zł). Niższe ceny  proponowano także w woj. opolskim (664 zł) i świętokrzyskim (675 zł). Największe koszty OC ponosiły właścicielki pojazdów zarejestrowanych w woj. dolnośląskim (924 zł), pomorskim (876 zł) i mazowieckim (853 zł).

Ile płacą kobiety w porównaniu do mężczyzn?
Według raportu rankomat.pl, w lutym 2017 roku ceny OC dla kobiet były o 4,6% wyższe od ofert przedstawianych mężczyznom. Kobiety płaciły średnio 792 zł, a przedstawiciele płci przeciwnej 757 zł.

Coraz więcej pań za kierownicą
Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba kobiet - kierowców. Według danych CEPiK od 2006 do 2015 roku liczba pań, którym wydano prawo jazdy, wzrosła o ok. 64% (z 4,8 mln do 7,9 mln osób). Przedstawicielki płci pięknej już dawno zostały uznane za bezpiecznych użytkowników dróg, chociaż wciąż zdarza się, że ich styl jazdy bywa obiektem żartów. Tymczasem, z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku kobiety spowodowały 22,8% wypadków drogowych, a mężczyźni aż 73,2%. W tym świetle obiegowe opinie na temat ostrożnej jazdy kobiet czy stwierdzenia typu "jedziesz jak baba", można potraktować jak komplement.

jp | rankomat.pl

 • autor: jp | rankomat.pl

2 komentarzy

 • dm

  Zawsze można wziąć współwłaściciela albo sprawdzić na kalkulatorze cuk gdzie OC jest najtańsze.

  Zgłoś nadużycie dm piątek, 17, marzec 2017 16:24 Link do komentarza
 • Ubea.pl

  Mimo wszystko najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez ubezpieczycieli jest historia szkód. Dlatego jeśli sami nie mamy jeszcze uzbieranej długiej historii bezszkodowej jazdy, warto zdecydować się na współwłasność z doświadczonym kierowcą. O wadach i zaletach takiego rozwiązania pisaliśmy tutaj https://ubea.pl/Wspolwlasnosc-auta-bez-tajemnic%2Cartykul%2C1059/

  Zgłoś nadużycie Ubea.pl poniedziałek, 13, marzec 2017 13:50 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?