KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Podwyżki OC najniższe od roku! Możemy mówić o stabilizacji?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Według najnowszego raportu rankomat.pl, w I kwartale 2017 r. OC podrożało o 4,1% w porównaniu z kwartałem poprzednim. Tak niski wzrost cen specjaliści porównywarki ubezpieczeń odnotowali po raz ostatni na początku 2016 roku. Roczny bilans podwyżek jest jednak mniej optymistyczny - za polisy OC płacimy 57,6% więcej.

REKLAMA


W skali roku widać wyraźny spadek dynamiki podwyżek cen OC. Pierwszy kwartał 2017 wypadł pod tym względem najkorzystniej od roku. Poprzednie podwyżki wynosiły: 19,3% - II kw. 2016 r. do I kw. 2016 r., 16,4% - III kw. 2016 r. do II kw. 2016 r. i 9% - IV kw. 2016 r. do III kw. 2016 r. Jednak kierowcy, którzy ubezpieczali samochód w I kwartale 2016 r. odczuwają teraz wysokie podwyżki w skali roku. Kto płaci najwięcej?

Początek 2017 r. z najlepszym wynikiem
Mediana cen OC wg kalkulacji klientów rankomat.pl przeprowadzonych od stycznia do marca 2017 r. wynosi 766 zł*. W stosunku do ostatniego kwartału 2016 roku, ceny wzrosły o 4,1%. Ostatnią tak nieznaczną podwyżkę cen odnotowano w tym samym okresie ubiegłego roku (wówczas podwyżka wyniosła 4,3%). Warto podkreślić, iż w I kwartale 2016 r. ceny OC były niższe o 57,6%. Zatem właściciele pojazdów, którym w ciągu ostatnich trzech miesięcy kończył się okres ubezpieczenia, mogli otrzymać znacznie wyższe oferty OC w porównaniu ze składką, którą zapłacili przed rokiem.

- Mimo niewielkich zwyżek cen OC na początku roku, za wcześnie jeszcze na wnioski, mówiące o stabilizacji cen polis - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl - Po 2016 roku odnotowano kolejną stratę techniczną na rynku OC, w wysokości ok. 1 mld złotych. Równocześnie ze składkami OC rosną wypłaty odszkodowań i świadczeń na rzecz poszkodowanych w wypadkach. Ubezpieczyciele cały czas wyrównują więc bilans z lat poprzednich.

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC?
Według danych rankomat.pl, ceny polis OC dla poszczególnych województw w I kwartale 2017 roku były od 1,6% do 5,3% wyższe niż w IV kwartale 2016 roku. Największe podwyżki dotyczyły mieszkańców woj. dolnośląskiego (5,3%), kujawsko-pomorskiego (5,1%) i lubuskiego (5,0%). Mieszkańcy woj. dolnośląskiego płacili najwięcej za OC, spośród wszystkich regionów Polski (881 zł). Ponownie, w rankingu najdroższych województw, pojawiło się woj. pomorskie (857 zł) i mazowieckie (842 zł).

Najmniejsze podwyżki w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano w woj. małopolskim (1,6%). Najniższe składki za OC płacili natomiast mieszkańcy woj. podkarpackiego (639 zł)*.

Największe podwyżki nadal dla młodych kierowców
W pierwszym kwartale 2017 roku średnia cen OC dla grupy osób do 30 roku życia wyniosła 1 239 zł. Posiadacze pojazdów w wieku powyżej 30 lat płacili w tym czasie 680 zł za OC, czyli 82,2% mniej. Podwyżki OC dla młodych kierowców (do 30 roku życia) w skali roku wyniosły  54,3%. W tym samym czasie właściciele aut, którzy ukończyli 30 lat, płacili 51,1% więcej za ubezpieczenie OC niż przed rokiem.

Dla kogo najtaniej w I kwartale 2017 r.
Według rankomat.pl, w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku najniższe  składki OC płaciły osoby pozostające w związku małżeńskim. W porównaniu do kawalerów i panien, OC kosztowało ich 71,9% mniej (odpowiednio 684 zł i 1176 zł).

- Wyższe stawki OC dla niezamężnych osób mogą wynikać z ich wieku - wyjaśnia Urszula Pazio-Hrapkowicz - są to zazwyczaj młodzi właściciele aut, poniżej 25. roku życia, a tej grupie kierowców przypisuje się największe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji.

Niskie ceny OC otrzymują też kierowcy którzy posiadają dwoje lub więcej dzieci. Ubezpieczyciele proponują im o ok. 27,8% korzystniejsze OC, niż osobom bezdzietnym (odpowiednio 688 zł i 879 zł). Na niskie składki obowiązkowego ubezpieczenia mogą liczyć posiadacze pojazdów marki Fiat, Skoda i Toyota (średnio 700 zł za najtańszą polisę). W odwrotnej sytuacji są osoby, które zamierzają ubezpieczyć BMW. Za najniższe OC zapłacą ok. 37% drożej (ok. 959 zł).

Co dalej z cenami OC?
Pomimo widocznego ogólnego zahamowania podwyżek, ubezpieczyciele nadal sondują rynek i oceniają indywidualne ryzyko ubezpieczeniowe. Poszczególne towarzystwa preferują inne grupy klientów i co pewien czas zmieniają taryfy cenowe. Dlatego poszczególni kierowcy będą w różnym stopniu dopłacać do polisy OC - od kilku do nawet kilkuset procent.

*Mediana najniższych cen OC wg. kalkulacji klientów rankomat.pl przeprowadzonych od stycznia do marca 2017 r.

jp | rankomat.pl

  • autor: jp | rankomat.pl

1 komentarz

  • Kasssper

    moze i stabilizacja ale na takim poziomie sie te ceny ustabiluizowały ze dla niektorych oc to wydatek rzędu dwóch pensji a na takiego np. tanuie oc od yanosika nie akżdy moze sie zalapać więc wiekszosc kierowcow jest po prostu w czarnej d... ui zadna "stabilizacja' im tu nie pomoże

    Zgłoś nadużycie Kasssper poniedziałek, 10, kwiecień 2017 09:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?