Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Niekorzystna składka na OC? Zaproponuj jej wysokość sam

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Ostatni rok przyniósł znaczące podwyżki wysokości składek na OC. Niektórzy kierowcy zostali zmuszeni do opłacenia ich w wysokości nawet dwukrotnie wyższej niż 12 miesięcy wcześniej, co spowodowało niemałe oburzenie zmotoryzowanej części społeczeństwa. Towarzystwa ubezpieczeniowe tłumaczą, że podwyżki wynikają z wypłacania coraz wyższych odszkodowań, a dotychczasowa kwota składek, jaką płacili kierowcy, była zbyt niska, aby sprzedaż OC była rentowna.

REKLAMAWłasna propozycja składki
Kierowcy są niezadowoleni z nowych wysokości składek na OC, jednak niewielu z nich wie, że może samodzielnie zaproponować towarzystwu ubezpieczeniowemu, ile zapłaci za kupno polisy OC. Z rozwiązania takiego korzystali dotychczas głównie ci kierowcy, którzy mieli trudności z kupnem obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, np. właściciele aut zabytkowych, kit cars czy samochodów, które sprowadzono z zagranicy i dokonano w nich znaczących przeróbek konstrukcyjnych. Osoby te miały możliwość korzystania z łatwo dostępnych polis sprzedawanych przez zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe (m.in. ubezpieczeń Classic Car Insurance).

Polskie prawo zapewnia kierowcom możliwość samodzielnego zaproponowania wysokości składki OC, jeżeli ci uznają, że proponowane przez zakłady ubezpieczeniowe składki są zbyt wysokie. Propozycję należy złożyć na piśmie, a towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni, aby się do niej ustosunkować. Jeżeli kierowca nie otrzyma odpowiedzi na pismo, automatycznie składka zostaje zaakceptowana. Kierowca może ją opłacić, a ubezpieczyciel ma obowiązek sprzedać mu polisę na zaproponowanych przez niego zasadach. Jeśli zakład ubezpieczeniowy uzna, iż wysokość składki podana w piśmie jest zbyt niska, ma obowiązek zaproponować własną kwotę składki za polisę OC.

Sprzedaż OC obowiązkiem ubezpieczyciela
Możliwość samodzielnego zaproponowania wysokości składki na ubezpieczenie OC wynika z przepisów mówiących, iż każdy samochód, aby poruszać się po drogach publicznych, ma obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Jeżeli pojazd został dopuszczony do ruchu w stacji kontroli pojazdów oraz zarejestrowany w urzędzie, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek sprzedania ubezpieczenia OC, nawet gdy składka jest niska, a samochód mało wartościowy. Odmowa sprzedaży polisy jest niezgodna z przepisami, dlatego kierowcy mają możliwość starania się o zmniejszenie wysokości składki na obowiązkowe ubezpieczenie, gdy uznają, że jest ona dla nich zbyt kosztowna.

 

  • autor: Redakcja

1 komentarz

  • Ubea.pl

    Zamiast samemu proponować składkę, można znaleźć najtańszą polisę w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl. KIlka minut wystarczy, by wypełnić formularz i zakupić ubezpieczenie przez Internet, a nie trzeba się potem przez 14 dni denerwować, że za chwilę ubezpieczyciel przyśle pismo odrzucające zaproponowaną składkę.

    Zgłoś nadużycie Ubea.pl wtorek, 16, maj 2017 16:14 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj