KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pojazd zabytkowy, czy historyczny?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Auto zabytkowe i auto historyczne - te dwa pojęcia często są ze sobą utożsamiane i mylone. Tymczasem nie każdy samochód zabytkowy jest jednocześnie pojazdem historycznym. Jaka jest między nimi różnica?

REKLAMA


Jak wynika z przeprowadzonych w 2015 r. badań polskiego rynku samochodów zabytkowych, w Polsce zarejestrowanych jest ponad 55 tys. takich aut (źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rynek-aut-kolekcjonerskich-w-Polsce-przyspiesza-7487426.html). Niektóre z nich mają jednak szczególną wartość i można je zaliczyć jednocześnie w poczet aut historycznych.

Czym jest pojazd zabytkowy?
Definicja pojazdu zabytkowego znajduje się w art. 2 ustawy Prawa o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. oraz w dodatkowych przepisach. Autem zabytkowym jest wedle tych aktów prawnych "pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami". Może to być samochód lub motocykl. Zostaje on wpisany do ewidencji pojazdów zabytkowych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wówczas właściciel otrzymuje zaświadczenie, które umożliwi zarejestrowanie auta jako zabytkowego. Aby było to możliwe, pojazd powinien liczyć sobie co najmniej 25 lat, a dany model nie może być w produkcji od przynajmniej 15 lat. Ponadto samochód musi się składać z minimum 75% oryginalnych części. Wyjątkowo za zabytkowy może zostać również uznany pojazd młodszy, ale wyróżniający się, na przykład posiadający unikalne rozwiązania konstrukcyjne, należący do bardzo rzadkiego modelu czy też powiązany z ważnym wydarzeniem lub osobą.

Co wyróżnia pojazd historyczny?
Definicja pojazdu historycznego również mieści się w ustawie Prawa o ruchu drogowym. Pojazdem historycznym jest pojazd zabytkowy, który ma co najmniej 40 lat albo też ma przynajmniej 25 lat i został uznany przez rzeczoznawcę za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Pojazd taki przedstawia szczególną wartość i jest cenny, niemniej w świetle prawa traktowany jest podobnie jak inne pojazdy zabytkowe.

Właściciel auta zabytkowego (również historycznego) zwolniony jest z obowiązku wykupywania rocznej polisy OC. Jeśli używa swojego auta, może zdecydować się na polisy krótkoterminowe - ale minimum 30-dniowe. Na Zachodzie znajdziemy wiele firm, które posiadają atrakcyjne oferty dla właścicieli aut klasycznych, np. brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Sureterm Direct oferujące opcję Classic Car Insurance. Polski rynek również powoli otwiera się na wielbicieli pojazdów "z duszą". Z ofertą firmy można zapoznać się na https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/.

Pojazd zabytkowy czy historyczny jest obiektem wielkiej dumy pasjonata-kolekcjonera. Warto szczególnie o niego dbać, a jeśli zamierzamy nim wyjechać w drogę, nie wolno zapomnieć o jego ubezpieczeniu.

 

 • autor: Redakcja

6 komentarzy

 • motofan

  Jeśli decydujecie się na sprowadzenie klasycznego auta z https://richtermotors.com/ , to oni chyba też pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności. I wtedy mówią, czy samochód kwalifikuje się już jako zabytek, czy jeszcze nie.

  Zgłoś nadużycie motofan środa, 26, luty 2020 12:49 Link do komentarza
 • Grzegorz Kokot

  Czy ciągnik rolniczy ursus 330
  Ma już 43lata czasem jest urzywany do lekkich prac
  Czy to jest też pojazd historyczny ?

  Zgłoś nadużycie Grzegorz Kokot czwartek, 02, styczeń 2020 13:14 Link do komentarza
 • nnn

  Co do 56 letniej Jawy - nie masz obowiązku opłacania OC jeśli pojazdu nie używasz. (nie wprowadzasz do ruchu).

  Wpisz w google Ustawa o ubezpieczeniu OC ........ sprawdź Art 23, Art 27 oraz Art 29 - następnie wróć do Art 2, ust 11 - definicja pojazdu historycznego. Taka Jawa która skończyła 40 lat automatycznie staje się pojazdem historycznym - wystarczy rok produkcji i nie ma żadnych innych kryteriów.


  Co do artykułu - to owszem - każdy pojazd ZABYTKOWY jest jednocześnie POJAZDEM HISTORYCZNYM - natomiast odwrotnie nie bo są pojazdy np. 42 letnie na białych tablicach - które nie są zabytkowymi (nie są zarejestrowane w specjalnym trybie, ani nie mają wpisu do ewidencji zabytków) a są pojazdami historycznymi. Czyli każdy historyczny jest zabytkowy.

  W Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym próżno jest szukać definicji pojazdu historycznego - nie ma jej tam.

  W świetle prawa pojazd historyczny jest traktowany jak pojazdy zabytkowe jedynie dla możliwości powtórnej rejestracji, ubezpieczenia OC czy Ustawy o recyklingu. Reszta nie dotyczy (specjalne tablice, brak badań technicznych itp. przysługuje tylko zabytkowym).

  Zgłoś nadużycie nnn niedziela, 25, sierpień 2019 21:45 Link do komentarza
 • oldtimer

  Witam Jestem posiadaczem Jawy która ma 56 lat i jest na białych tablicach . Mam pytanie od 2 lat nie używam jej czy mam obowiązek
  płacić ubezpieczenie ? Proszę o dziennik ustaw!?

  Zgłoś nadużycie oldtimer wtorek, 30, lipiec 2019 22:50 Link do komentarza
 • Klasykoman

  Prosił bym o artykuł otym czy warto remontować auta klasyczne czy nie zabronia nam ich urzytkowac. Osobiście nie wyobrażam sobie słonecznego dnia bez przejażdżki moim 28 letnim mercedesem w dizelku.

  Zgłoś nadużycie Klasykoman niedziela, 11, luty 2018 09:41 Link do komentarza
 • Klasykoman

  kocham klasyczne auta i nie wyobrażam sobie życia bez nich.

  Zgłoś nadużycie Klasykoman niedziela, 11, luty 2018 09:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?