Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Jak poprawnie używać wyciągarek elektrycznych w samochodach terenowych?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Jeśli jesteś fanem off-roadu, twój samochód z pewnością jest wyposażony w wyciągarkę. Jednak sam montaż to nie wszystko. Poznaj zasady, które zapewnią ci bezpieczeństwo przy korzystaniu z wyciągarki samochodowej.

REKLAMASprawdź sprzęt przed wyjazdem w plenery
Żeby wyciągarka w razie potrzeby dobrze spełniła swoją funkcję, musi być sprawna. Dlatego przed podróżą po bezdrożach musimy upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Przetarte taśmy zabezpieczające, lina w złym stanie technicznym, haki, zblocza i szekle wyraźnie pogięte, zużyty hamulec wyciągarki – to najpowszechniejsze przesłanki do wymiany sprzętu na nowy. W trosce o własne bezpieczeństwo nie powinniśmy oszczędzać na wyciągarce.

Pierwsza podróż z wyciągarką? Potrenuj!
W górskich ostępach wyciągarka przyda się zapewne nie raz i nie dwa. Jednak aby skutecznie i bezpiecznie posłużyć się nią w trudnych warunkach, dobrze jest po zakupie wyciągarki (szczególnie tej pierwszej) przetestować ją w nieco łatwiejszych okolicznościach, np. przy symulowanym zakopaniu się samochodu w piachu.

Zapoznaj się z: 5 wskazówek dotyczących wyciągarek, które powinien znać każdy fan off-roadu

Zadbaj o wygodny strój
Załóż rękawice ochronne. Dzięki temu ochronisz dłonie przed przypadkowym zranieniem. Jeśli używasz wyciągarki, zdejmij wszelkie luźne ubrania i dodatki, szczególnie szalik, ale też bluzę z szerokimi rękawami. Zapnij bluzę lub kurtkę, by poły nie dostały się do bębna wyciągarki. Jeśli masz, zdejmij luźną biżuterię.

Pamiętaj o taśmach nylonowych
Są niezbędne, jeśli potrzebujesz przypiąć linę wyciągarki do drzewa. To nie tylko kwestia dbałości o środowisko, ale także lepsze i bezpieczniejsze umocowanie liny na drzewie. Ponadto musisz pamiętać, że owijanie liny dookoła drzewa powoduje, że szybko się ona niszczy.

Nie rozwijaj liny do końca
Pozostawienie na bębnie kilku zwojów to kwestia bezpieczeństwa. Równie ważne jest sprawdzenie wszystkich mocowań przed uruchomieniem wyciągarki. Ważne jest, by podczas nawijania liny na bęben nie doszło do jej skrzyżowania. Zaklinowanie między prowadnicami to bardzo poważny problem. Sprawdź wyciągarki www.dragonwinch.com.

Nie daj się złapać w pułapkę presji czasu
Jeśli nie ma takiej potrzeby, zrezygnuj z pośpiechu. Pracuj w takim tempie, jakie ci odpowiada. Uruchom wyciągarkę dopiero wtedy, gdy masz pewność, że wszystkie elementy są dokładnie zapięte.

Nie wyruszaj w trasę samotnie
Tak naprawdę do obsługi wyciągarki potrzebne są dwie osoby. Jedna czuwa nad prawidłowym nawijaniem się liny i na bieżąco monitoruje jej stan, druga kontroluje pracę wyciągarki z samochodu.

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj