KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Protokół przedślubny - czy jest się czego bać?

Protokół przedślubny to tajemniczy termin, który spędza sen z powiek większości par młodych, które zdecydowały się na ślub kościelny lub konkordatowy. Jego sporządzenie i podpisanie stanowi jeden z warunków zawarcia związku małżeńskiego w świetle prawa kościelnego. Niektóre z pytań budzą sporo kontrowersji - dotyczą bowiem nie tylko kwestii wiary, ale także wizji małżeństwa i zdrowia. Jak wygląda sporządzanie protokołu ślubnego i czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

REKLAMA


Czym jest protokół ślubny? Czy jest obowiązkowy?

Przygotowania do ślubu i wesela wiążą się nie tylko z kwestiami organizacyjnymi, ale także szeregiem formalnych obowiązków, jakich para musi dopełnić przed stanięciem przed ołtarzem. Młodzi muszą więc nie tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj oprawy muzycznej wybrać na wesele, jaki fason sukni wybrać i gdzie wyprawić zabawę weselną, w czym pomoże im portal ślubny, ale także ustalić, gdzie wezmą ślub. Do wyboru mają trzy opcje - ślub cywilny, ślub kościelny i ślub cywilny oraz ślub konkordatowy. Decyzja o zawarciu małżeństwa w obrządku katolickim wiąże się natomiast z jedną istotną formalnością - jest nim spisanie protokołu przedślubnego. Co to takiego?

Protokół przedślubny to specjalny dokument, który zawiera szereg pytań dotyczących kwestii wiary, świadomości małżeńskiej oraz zdrowia. Jest on sporządzany przez księdza w kancelarii kościelnej, na podstawie odpowiedzi udzielanych przez przyszłych małżonków. Jego podpisanie jest obowiązkowe dla wszystkich par, które zdecydowały się na ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Protokół sporządza się zwykle na 2-3 miesiące przed ustaloną datą ślubu. Jego celem jest stwierdzenie, czy przed zawarciem małżeństwa nie ma do istotnych dla niego przeciwskazań. Wiele par młodych obawia się tej formalności. Strach wynika jednak przede wszystkim z niewiedzy i braku świadomości, czego dotyczą pytania znajdujące się w protokole.

Sprawdź również: Jaki rodzaj muzyki wybrać na weselę?

Jakie pytania zawiera protokół przedślubny? Ile trwa jego wypełnienie?

Protokół przedślubny jest sporządzany przez kapłana, podczas spotkania w cztery oczy z przyszłą młodą parą. Zazwyczaj jego wypełnienie trwa od 30 minut do 1 godziny. Przed przystąpieniem do uzupełniania formularza, młodzi odmawiają z księdzem krótką modlitwę oraz składają przysięgę.
Uzupełnianiu protokołu często towarzyszy także swobodna rozmowa z kapłanem, podczas której młodzi mogą zadawać pytania. W większości przypadków nie ma się czego bać, a wypełnianie protokołu przebiega w przyjemnej, pełnej zrozumienia atmosferze.

W pierwszej części protokołu młodzi odpowiadają na takie podstawowe pytania, jak ich dane personalne, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców, miejsce przyjęcia sakramentów, wykształcenie, wyznanie itp. Kolejne pytania dotyczą kwestii wiary i weryfikują czy młodzi są osobami wierzącymi i praktykującymi, czy świadomie podjęli decyzję o ślubie oraz wiedzą, jakie obowiązki się z tym wiążą z punktu widzenia kościoła.

Protokół stwierdza także, czy nie ma istotnych przeszkód do zawarcia małżeństwa, w postaci np. zbyt bliskiego pokrewieństwa pary, istniejącego związku małżeńskiego czy innych. Istotne pytania dotyczą także stanu zdrowia, nałogów oraz ewentualnej niepłodności. W przypadku par mieszanych wyznaniowo kapłan pyta także, czy są świadome różnic natury religijnej pomiędzy nimi, w jakiej wierze chcą wychować potomstwo oraz czy któraś ze stron chce przejść na religię drugiej.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?