Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Polacy oblali test wiedzy o prądzie. Co wiemy o prądzie?

Aż 74% internautów kopnął prąd. Nie zawsze oznacza to jednak, że wiedzą z jakim typem prądu mieli do czynienia. Wiedzę Polaków na temat energii elektrycznej zweryfikowała Grupa Multimedia Polska we współpracy z agencją badawczą TNS Polska.

100% poprawnych odpowiedzi udzieliło w teście zaledwie 15% Polaków. Wiedza 44% badanych została oceniona na poziomie niskim lub bardzo niskim . Lepiej w teście wypadły osoby powyżej 50. roku życia oraz mężczyźni.

- Do przeprowadzonej przez nas analizy podeszliśmy pół żartem pół serio. Obok podstawowych pytań z zakresu fizyki, zapytaliśmy o bezpośrednie doświadczenia Polaków z energią elektryczną. Wyniki analizy pokazują, że prąd jest dla nas ważny, a dłuższa przerwa w jego dostawie jest dla większości z nas sytuacją nie do zaakceptowania. Nasza wiedza z podstaw fizyki jest jednak umiarkowana, co utrudnia nam świadome podejście do oszczędzania energii elektrycznej w domu - mówi Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska Energia.

Ile prądu zużywa żarówka?
Z przeprowadzonej analizy wynika, że aż co czwarty internauta nie wie, ile prądu zużywają dostępne na rynku żarówki. Najmniej z nas potrafi oszacować zużycie energii elektrycznej przez świetlówki kompaktowe (34% poprawnych odpowiedzi), niemal 2/3 badanych wie, ile prądu potrzebują LED’y, a 74% poprawnie wskazuje zużycie energii przez żarówkę tradycyjną.

Stały czy zmienny? - byle by był
Mamy też trudności w określeniu wartości napięcia w gniazdku, typu prądu oraz jego pochodzenia. Zdaniem aż 1/3 internautów prąd płynący w ich gniazdkach ma 220V. Poprawnie (jako 230V) określiło napięcie w gniazdku 61% badanych. Tylko 55% z nas wie, że w gniazdku elektrycznym płynie prąd zmienny (dla 31% zapytanych jest on stały). Większość z nas poprawnie wskazuje źródło pochodzenia prądu.

Jak żyć bez prądu?
Boimy się braku prądu. Jedynie wśród 16% taka sytuacja nie budzi lęku. Częściej obawy wymieniają kobiety i w pierwszej kolejności dotyczą one podstawowych potrzeb - żywności w lodówce, która się rozmrozi (46%). Co piąty badany wskazuje na brak dostępu do internetu, a 7% boi się, że nie będzie mogło naładować telefonu.

Na uwagę zasługuje fakt, że aż 60% internautów jest w stanie wskazać jakąkolwiek korzyść wynikającą z braku energii elektrycznej. Dostrzegane przez nas benefity związane są z możliwością oszczędności (27%), wcześniejszym pójściem spać (14%) czy możliwością zjedzenia kolacji przy świecach (9%).

- Nie da się ukryć, że korzyści wynikające z przerw w dostawach energii elektrycznej, dostrzegane przez ankietowanych, można łatwo osiągnąć na co dzień. Wystarczy tylko zgasić źródło światła, z którego nie korzystamy. Zatem oszczędzajmy energię, dbajmy o dłuższy sen i jedzmy romantyczne kolacje przy świecach - nie tylko, gdy prądu zabraknie - dodaje Jakub Jacewicz.

Badanie przeprowadzono przez TNS Polska metodą CAWI (ankieta online) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej gospodarstw domowych, korzystających z usług telekomunikacyjnych. Wzięły w nim udział osoby decyzyjne w zakresie zakupu usług telekomunikacyjnych i energii dla domu oraz posiadające wiedzę na temat wydatków na te usługi. Wielkość próby: N=600. Termin realizacji: wrzesień 2015.

ap

1 komentarz

  • Grześ

    Reglamentacja prądu jest jest czynnikiem pobudzającym przyrost demograficzny. Mam pewność, że prawdziwi Polacy zasiadający w ławach sejmowych wezmą to pod rozwagę. Wierzę, że nie zabraknie Im odwagi. W końcu sami zazwyczaj nie korzystają z internetu czy też innych diabelskich technologii (konto w banku nie jest im do życia niezbędne). Prace domowe i tak powinny wykonywać kobiety, które chcąc nie chcąc pozostaną w domu. Jak bowiem oprać wielodzietną rodzinę bez prądu? Odpowiednio spadnie także bezrobocie, gdyż wiele stanowisk jest przez te emancypantki blokowanych. To mężczyzna powinien utrzymać rodzinę. Reasumując - pstryk i świat stanie z powrotem na nogach.

    Zgłoś nadużycie Grześ poniedziałek, 14, grudzień 2015 15:21 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj