KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ubezpieczenie z BLS - warto?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych pojawiła się nowość - BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkód. Nie jest to jednak oddzielny produkt, ale opcja, którą można wykupić łącznie z obowiązkową polisą OC. Czy warto płacić za to dodatkowe rozwiązanie?

REKLAMA


Szerszy zakres polisy
Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) chroni uczestników ruchu drogowego, którzy poniosą szkodę z winy kierowcy posiadającego taką polisę. Sam właściciel OC nie otrzymuje z tej polisy żadnego odszkodowania. Opcja BLS pozwala kierowcy poszkodowanemu w wypadku dopełniać formalności we własnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Jak to działa?
Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS) pozwala przyspieszyć procedurę otrzymania odszkodowania pozwalającego pokryć szkodę poniesioną w wyniku wypadku komunikacyjnego. Kierowcy, którzy wraz z polisą OC wykupią opcję BLS nie muszą oczekiwać aż ubezpieczyciel sprawcy wypadku wypłaci im należne odszkodowanie. O likwidację szkody zwracają się do własnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (tego, w którym mają wykupioną polisę OC). Ubezpieczyciel wycenia szkodę i wypłaca należne odszkodowanie, a dopiero potem zwraca się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku o zwrot poniesionych kosztów.

Korzyści płynące z BLS
Ubezpieczenia OC na Ubezpieczamy Auto dostępne z opcją BLS są droższe od standardowych polis w ramach odpowiedzialności cywilnej. Ich wykupienie przynosi jednak kilka korzyści. Jedną z najważniejszych jest ograniczenie formalności do minimum. Poszkodowany nie musi kontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym sprawcy wypadku, dzięki czemu nie naraża się na wiele formalności do dopełnienia (już sam wypadek dla wielu osób jest silnym przeżyciem, a przeprawa z firmą ubezpieczeniową stanowi kolejny stres).

Warto podkreślić, że wycena szkody w takim przypadku następuje o wiele szybciej i sprawniej oraz jest rzetelna. Osoby wykupujące OC z BLS nie narażają się na zaniżanie kosztów likwidacji szkody. Towarzystwo Ubezpieczeniowe, którego są klientami nie ma bowiem żadnego interesu w tym, aby zaniżać wartość szkody, dzięki czemu wycena jest w pełni rzetelna, a ubezpieczyciel sprawcy wypadku musi pokryć koszty. Dodatkowo firma ubezpieczeniowa taką procedurę potraktuje jako sposób na zatrzymanie klienta, dzięki czemu zadba o sprawną obsługę i najwyższą jakość usługi.

Zasady BLS
Opcje BLS obejmują około 90% szkód. Warto jednak wiedzieć, że z takiej polisy nie zostaną rozliczone szkody osobowe. Polisy z rozwiązaniem BLS nie obejmują także szkód, które powstały poza granicami Polski, z udziałem kilku samochodów (więcej niż dwóch) lub, gdy ich wartości przekracza 30 tysięcy złotych.

Podczas zakupu OC z opcją BLS należy również pamiętać, że procedura dotyczy wyłącznie wypadków, w których obie strony posiadają polisę z tą opcją. Gdy sprawca wypadku będzie posiadał standardowe OC, nie będziemy mogli zwrócić się o likwidację szkody do naszego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Czy z BLS musi być drożej?
Kierowcy, którzy nie chcą narażać się na dodatkowe koszty, powinni uświadomić sobie, że często wystarczy analiza rynku i dobranie korzystniejszej oferty OC, aby rata łącznie z BLS wcale nie była wyższa niż dotychczas. Takie narzędzie jak https://ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator-oc-ac pozwala dobrać najtańsze ubezpieczenie OC i zaoszczędzić na dotychczasowych ratach. Pieniądze, które nam pozostaną możemy przeznaczyć na wykupienie polisy z rozwiązaniem bezpośredniej likwidacji szkód.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?