KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Studenckie oszczędzanie

Studencka kieszeń zazwyczaj nie jest przepełniona nadmiarem gotówki, a niespodziewane wydatki mogą stanowić dla żaków duży problem. Przy okazji nowego roku akademickiego warto zaplanować, jak zaoszczędzić pieniądze, ciesząc się przy tym urokami studenckiego życia.

REKLAMA


W celu ograniczenia wydatków, najlepiej zacząć od drobnych zmian. Próba drastycznego cięcia kosztów może bowiem spowodować prawdziwą frustrację i zniechęcić do dalszego oszczędzania. Na początku każdego miesiąca warto stworzyć budżet, w którym określone zostaną wszystkie planowane wydatki, a następnie skrupulatnie zapisywać wydawane pieniądze. Dobrze jest także odłożyć 10% zakładanego budżetu na konto oszczędnościowe już na początku miesiąca. Dzięki temu pieniądze te nie zostaną wydane. Co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić?

Zakwaterowanie
Wielu studentów przenosi się na studia ze swoich rodzinnych miejscowości do innych miast. To oznacza, że muszą ponieść koszty wynajmu kwatery, które najczęściej stanowią największą część miesięcznych wydatków. Jak zatem można zaoszczędzić? Najtaniej będzie wynająć pokój w akademiku lub mieszkanie z kilkoma osobami. W serwisach społecznościowych często pojawiają się oferty dotyczące wspólnego wynajęcia mieszkania i rozłożenia tego kosztu na kilka osób.

Przejazdy
Wielu studentów regularnie podróżuje pomiędzy miastami, w których studiują a tymi, z których pochodzą. Ci, którzy chcą przemieszczać się nie tylko taniej, ale i w bardziej komfortowych warunkach, mogą skorzystać z przejazdów aranżowanych np. przez serwis BlaBlaCar. Jest to platforma łącząca kierowców i pasażerów podróżujących w tym samym kierunku, którzy dzielą się ze sobą kosztami paliwa. Podczas wspólnych przejazdów można poznać wielu interesujących ludzi, a znajomości nawiązane w samochodzie nierzadko przeradzają się później w długotrwałe przyjaźnie.

Jedzenie
Wydatki na jedzenie stanowią duży procent w budżecie każdego studenta. Zamiast jeść w restauracjach, warto pokusić się o samodzielne przygotowywanie posiłków. Najlepiej zaplanować sobie menu na cały tydzień, które pozwoli wykorzystać wszystkie zakupione składniki. Świetnym rozwiązaniem może być także wspólne gotowanie ze współlokatorami, które umożliwi nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale będzie również miłą formą spędzenia wolnego czasu. Ci, którzy nie mają chwili na gotowanie lub nie posiadają zdolności kulinarnych, mogą zdecydować się na odwiedziny w barze mlecznym, gdzie jedzenie jest z reguły dużo tańsze niż w zwykłych restauracjach.

Ksero i książki
Studenci potrafią wydawać miesięcznie niebotyczne kwoty na ksero. Często okazuje się bowiem, że potrzebna książka dostępna jest w bibliotece jedynie w kilku egzemplarzach lub że trzeba skserować notatki znajomych. W tej sytuacji najlepiej jest zrobić rekonesans i sprawdzić, gdzie funkcjonuje najtańsze ksero w okolicy. W przypadku mieszkania ze współlokatorem, który studiuje ten sam kierunek, najlepiej kserować wszystko raz i później wymieniać się notatkami. Książki najkorzystniej jest wypożyczać z biblioteki lub, gdy nie jest to możliwe, kupować używane na aukcjach internetowych.

Rozrywka
Studenckie życie to nie tylko nauka, ale także czas na przyjemności. Wizyty w barach mogą być bardzo kosztowne i skończyć się katastrofą dla studenckiego portfela. Zamiast wychodzenia na miasto, warto więc postawić na domówki. Fani kultury powinni pamiętać także, że studenci często mogą liczyć na zniżki w teatrach, kinach czy muzeach. W większych miastach najczęściej mogą wziąć udział w wielu bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych. Bez problemu można wyszukać ich w internecie.

kw

  • autor: kw

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?