Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Koty kontra psy - kto jest prawdziwym przyjacielem człowieka?

Co było pierwsze - kura czy jajko? Ten odwieczny dylemat nadal spędza sen z powiek filozofom. Podobnie jest z pytaniem o to, kto jest najlepszym przyjacielem człowieka - pies czy kot? W serialu Koty kontra psy na Polsat Viasat Nature spróbujemy znaleźć odpowiedź.

REKLAMAWedług TNS OBOP prawie 45% polskich gospodarstw domowych posiada psa, a 27% gospodarstw domowych - kota. Można więc wywnioskować, że Polacy wolą psy. Jednak biorąc pod uwagę tendencje występujące w ostatnich latach, coraz więcej osób decyduje się na posiadanie kota. Jak jest naprawdę?

Kot najlepszym przyjacielem człowieka
Za kotami przemawia nie tylko łatwość w ich utrzymaniu, ale także ich troskliwe usposobienie. Mają również właściwości prozdrowotne. Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Komunikacji Zwierząt w Karolinie Północnej (USA) pokazują, że kocie mruczenie ma wpływ na aktywację układu odpornościowego człowieka. Mruczenie wzmacnia też proces zrastania się kości o około 20%. Koty pomagają również w leczeniu depresji, grypy, bezsenności, a także łagodzą stres.
 
Koty, jak głosi stereotyp, nie potrzebują tak intensywnego kontaktu z człowiekiem jak psy i są mniej absorbujące. Czy tak jest naprawdę?

- Choć widok opiekuna spacerującego ze swoim kotem nie jest dziś niczym niespotykanym, to najczęstszym argumentem osób wybierających koty, jest fakt, że nie trzeba z nimi chodzić na spacery. Są też z reguły spokojniejsze od psów. Mrucząc koją nasze nerwy, mniej brudzą, można zostawić je na dłużej same w domu. Pamiętajmy jednak, że każdy koci osobnik jest inny, więc wrzucanie wszystkich do jednego worka jest niesłuszne. Niektóre bardzo potrzebują kontaktu z człowiekiem, lubią do niego zagadywać, spędzać z nim czas, towarzyszyć mu we wszystkich domowych czynnościach. Często słyszy się o "psim charakterze kota". Tak więc radzimy, by do każdego zwierzęcia podchodzić indywidualnie - podkreśla Joanna Müller, red. prow. miesięcznika "Kocie Sprawy".

Pies najlepszym przyjacielem człowieka
Konieczność codziennych spacerów, bez względu na pogodę, znakomicie wpływa na kondycję człowieka. Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Obiecujemy sobie, że od jutra będziemy biegać, jeździć na rowerze, czy chociażby spacerować. Ale zawsze znajdzie się wymówka.

- Posiadanie psa, pozbawia nas jakiejkolwiek wymówki - nic nie przełożymy na jutro. Spacer, i to nie jeden dziennie, bez względu na pogodę, stanie się naszą codziennością. Nie ma lepszego antydepresantu, niż nasz czworonożny przyjaciel. Nie tylko rozbawi czy pocieszy, ale bez względu na wszystko sprawi, że musimy spędzić czas z psem - mówi Maja Puczyńska z organizacji Pies na Zakręcie. Nie bez powodu prowadzone są także coraz częściej zajęcia z dogoterapii.

Ponadto psy są znane z przywiązania do swoich właścicieli. Wszyscy zapewne słyszeli o Hachiko, który przez dziesięć lat czekał aż jego opiekun wróci z pracy.

Psy kontra koty
Te dwa gatunki zwierząt od dawna rywalizują o nasze względy - ale tym razem, dzięki wiedzy miłośnika psów Chrisa Packhama i wielbicielki kotów Liz Bonin, dylemat zostanie rozwiązany raz na zawsze. Koty kontra psy można oglądać w środy, od 11 stycznia o godzinie 19.45 na kanale Polsat Viasat Nature.

ms

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj