KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dzień Wszystkich Świętych trudny na drogach. Przygotuj się, zanim siądziesz za kierownicę

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Duże natężenie ruchu, zmieniające się warunki pogodowe i w efekcie wiele wypadków, kolizji i awarii. Tak co roku wygląda 1. listopada  na drogach. Z roku na rok statystyki policyjne odnotowują coraz większe liczby tragicznych zdarzeń podczas listopadowego weekendu. O skali zjawiska świadczą również liczby informujące o korzystaniu ze świadczeń w ramach assistance.

REKLAMA


Przed wyruszeniem w trasę podczas tegorocznego święta, warto odpowiednio się przygotować, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Policyjne statystyki podsumowujące dni między 30. października a 2. listopada 2015 roku informują o 294 wypadkach, 36 ofiarach śmiertelnych i 340 osobach rannych. Ponadto podczas ubiegłorocznego weekendu listopadowego, policja zatrzymała 1337 kierowców pod wpływem alkoholu.

Z kolei dane Europ Assistance podsumowujące zeszłoroczny  weekend uwzględniający
1 listopada informujące o korzystaniu ze świadczeń w ramach assistance wskazują, że najczęstszą przyczyną korzystania z usług assistance w tych dniach były awarie silnika. Na drugim miejscu uplasowały się stłuczki i kolizje. Aż 57 proc. interwencji polegało na odholowaniu niesprawnego samochodu. 21 proc. dotyczyło usprawnienia pojazdu na miejscu zdarzenia, a 22 proc. tych kierowców  kontynuowało podróż samochodem zastępczym.

Dlaczego właśnie te dni co roku stają się źródłem tragicznych statystyk? Przede wszystkim wyjeżdżamy na drogi nieprzygotowani. Użytkownicy ruchu to w dużej mierze tzw. „niedzielni kierowcy”, dla których 1 listopada to jeden z niewielu dni w roku, kiedy wyjeżdżają w dłuższą trasę, odwiedzając groby najbliższych poza miejscem zamieszkania. Brak doświadczenia w prowadzeniu samochodu powoduje, że nie biorą pod uwagę wyjątkowo trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych, nie posiadają umiejętności poruszania się w dużym natężeniu ruchu czy zmianach w jego organizacji.

Samo OC może nie wystarczyć
Wyjeżdżając w trasę w dniu Wszystkich Świętych warto zdawać sobie sprawę z konieczności posiadania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, pomocny może okazać się pakiet rozszerzony o assistance. Na drogach w tym czasie może nas spotkać wiele nieoczekiwanych sytuacji, a ich skutków może nie pokryć samo OC. Tego dnia trzeba zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Wyobraź sobie taką sytuację...

Wsiadasz do samochodu, kładziesz kwiaty w sposób ograniczający widoczność, powodujesz wypadek. Kto zawinił? Ty. Poszkodowany przez ciebie kierowca zlikwiduje szkodę z Twojego OC. A co z Twoim autem? Jeśli nie posiadasz polisy AC, będziesz zmuszony naprawić samochód na własny koszt. To jeszcze nie wszystko! Nawet jeśli zakupiłeś wcześniej AC, ubezpieczyciel może ograniczyć lub odmówić wypłaty świadczenia z powodu Twojego rażącego niedbalstwa. Jeśli potrzebujesz jednak pomocy po wypadku, np. odholowania samochodu do warsztatu, a posiadasz assistance, możesz być spokojny. Pomoc zostanie Ci udzielona.

Które rejony Polski obfitowały w zgłoszenia assistance
Podczas zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, zwiększonej liczby patroli na drogach i zmian w organizacji ruchu, spodziewać mogą się mieszkańcy wszystkich regionów Polski. Kierowcy w każdym województwie powinni zachować więc szczególną ostrożność i czujność, a także sprawdzić, czy ich ubezpieczenie zawiera świadczenia, które w tym czasie mogą okazać się szczególnie przydatne.

A gdzie podczas zeszłorocznego listopadowego weekendu najczęściej korzystano z pomocy w ramach assistance? Okazuje się, że najwięcej wezwań odnotowano w województwie mazowieckim i stanowiły one aż 22 proc. wszystkich spraw. Często pomocy potrzebowali także mieszkańcy województw śląskiego i dolnośląskiego - 11 proc. Niewiele mniej wszystkich wezwań, bo 9 proc., odnotowano w województwie wielkopolskim. Najrzadziej pomocy potrzebowali kierowcy z województw świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego opolskiego oraz lubuskiego. Zgłoszenia wypadków i awarii kierowane do ubezpieczyciela stanowił jedynie 2 proc. wszystkich spraw.

jp/rankomat.pl

  • autor: jp/rankomat.pl

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?