KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwa oblicza "Karpackiej Troi" Polecamy

Dwa oblicza "Karpackiej Troi" Fot. KrosnoCity.pl

Już po raz czwarty w grodzisku w Trzcinicy odbywa się Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza". Około 500 odtwórców przybliża nam życie i obyczaje naszych przodków. Możemy przyglądać się zarówno codziennym czynnościom jak i podziwiać walczących wojowników.

REKLAMA


Karpacka Troja to kompleks muzealny wybudowany na miejscu dawnego grodziska w Trzcinicy koło Jasła, jest to jedna z najstarszych osad odkrytych na terenie Polski. Sam skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Początki osadnictwa w tym miejscu datowane są na epokę brązu, stąd nawiązanie do słynnej Troi, która istniała w tych samych czasach.

Pomysłodawcą projektu budowy skansenu w Trzcinicy jest  Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego, wieloletni badacz grodziska. Jego celem było ożywienie archeologii. Tradycyjny skansen połączono z parkiem archeologicznym. Chodziło o to by historii można było dotknąć i ją poczuć.

Dwudniowy festiwal "Dwa Oblicza" to punkt kulminacyjny w rocznej dzielności skansenu. Tym razem do grodziska przybyło 500 odtwórców życia ludzi z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Turyści mogą zobaczyć, a nawet własnoręcznie uczestniczyć w wykonywanych czynnościach np. w bardzo pracochłonnym mieleniu ziaren. Na dłuższą metę to zajęcie nudne - Ale konieczne do przeżycia - wyjaśnia życzliwy mieszkaniec chaty z epoki brązu.

W rzemieślniczych warsztatach można własnoręcznie, pod okiem mistrza, zrobić sobie ozdoby czy ukręcić powróz.

Uwagę zwiedzających przykuwają turnieje i pokazy. Woje strzelają z łuków i walczą w pojedynkach. Największą publiczność gromadzą inscenizacje bitwy o gród w Trzcinicy czy odtwarzana scena najazdu.

Festiwal odbył się w dniach 16-17 sierpnia.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?