KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Starożytna buława trafi do muzeum w Krośnie

Grupa pasjonatów szukała pozostałości po walkach w okresie II Wojny Światowej. Liczyli, że znajdą przedmioty związane z obroną naszego regionu w 1939 roku. Znaleźli coś znacznie cenniejszego, wyjątkowy egzemplarz broni sprzed 3000 lat.

REKLAMA


Stowarzyszenie Eksploracyjno Historyczne "Galicja" prowadziło poszukiwania w rejonie Dukli.

- Szukaliśmy śladów II Wojny Światowej, a trafiliśmy na coś o wiele starszego. Nie wiedziałem co to jest, może jakaś "śruba"? - mówi Krzysztof Wiśniewski ze Stowarzyszenia Galicja. - Zauważyłem, że przedmiot pokryty jest patyną, zgłosiłem to najpierw do kolegi, a następnie do archeologów. Okazało się, że to ogromne odkrycie!

Okazało się, że odnaleziono buławę sprzed około 3000 lat!

- Jest to rodzaj broni obuchowej, w tym wypadku wykonanej z brązu - mówi Wojciech Pasterkiewicz, archeolog. Nie ukrywa, że był problem z identyfikacją przedmiotu. Po konsultacji z archeologami ze Słowacji, Ukrainy i Rumunii ustalono, że ta buława pochodzi zapewne z obszaru bliskiego wschodu.

Obecnie ze względu na sytuację międzynarodową i wojnę w Syrii są trudności z konsultacjami z archeologami z Syrii i Iranu, a buława znaleziona pod Duklą mogła być wykonana właśnie w tamtej części świata.

Przełęcz Dukielska od wieków była miejscem, w którym podróżni pokonywali Łuk Karpat. Nie wiadomo skąd pochodził właściciel buławy, nie wiadomo, czy został napadnięty, czy ją zgubił. Zdaniem archeologów - sama buława jest przedmiotem raczej świadczącym o prestiżu właściciela, oznaką władzy, a nie typową bronią bojową. Świadczy o tym sposób jej wykonania i nadal widoczne zdobienia.

O odkryciu poinformowano na konferencji prasowej w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, bo to w tym Muzeum miały być zdeponowane znaleziska z badań prowadzonych przez "Galicję". Tak będzie z austro-węgierską klamrą od pasa, elementami brytyjskiego wyposażenia, którego używali żołnierze słowaccy i z ołowianą kulą, która została wystrzelona z broni czarnoprochowej kilka wieków temu. Jednak sama antyczna buława trafi do zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

To najstarszy przedmiot odkryty przez "Galicję". Do tej pory Stowarzyszenie miało liczne sukcesy związane z zabytkami z I i II Wojny Światowej. "Galicja" brała udział między innymi w wydobyciu niemieckiego bombowca w Krościenku Wyżnym. O tym wydarzeniu informowaliśmy tutaj: Bombowiec pod Krosnem: ustalono szczegóły katastrofy i wydobyto ciało pilota [FOTO]

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

4 komentarzy

 • Poszukiwacz zaginionej architektury

  Jasny gwint! Ino, że ten gwint to nie gwint tylko równoległe pierścienie. Miałem szczęście mieć to w garści. Zaiste fajna zabawka, ale nie chciałbym nią zebrać po łbie. Ciężka deczko! Sześciokątny wylot od góry też dość szczególny jest! Na mój rozum mątewka do bicia piany to nie jest!

  Zgłoś nadużycie Poszukiwacz zaginionej architektury piątek, 28, czerwiec 2019 14:39 Link do komentarza
 • Ale jaja

  Być może zwykła rzecz z XX wieku stanie się obiektem kultu ( może nie trzeba o to pytać ,,uczonych" archeologów tylko najpierw ,,starych" hydraulików lub mechaników ), przypomina mi to motyw z jakiejś komedii....., ale jaja.

  Zgłoś nadużycie Ale jaja czwartek, 27, czerwiec 2019 15:42 Link do komentarza
 • archeo

  moim zdaniem widoczny gwint wskazuje ,iż obiekt ma lekko z 10 000 lat!

  Zgłoś nadużycie archeo czwartek, 27, czerwiec 2019 11:26 Link do komentarza
 • Motohurt

  Zwykła treblinka

  Zgłoś nadużycie Motohurt środa, 26, czerwiec 2019 15:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?