KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Stare Miasto w Krośnie stanie się "Parkiem Kulturowym"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Krośnieńscy radni podjęli decyzję w sprawie objęcia najstarszej części Krosna specjalną ochroną zabytkową. Rynek i jego otoczenie stają się Parkiem Kulturowym Wzgórze Staromiejskie.

REKLAMA


Park Kulturowy to jedna z form ochrony zabytków określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Chroni ona określony obszar krajobrazu kulturowego oraz wyróżniające się krajobrazowo tereny z zabytkami nieruchomymi. Ochrona polega między innymi na wprowadzeniu ograniczeń związanych z pracami budowlanymi, zakresem remontów, czy podejmowana działalnością gospodarczą. Z tych powodów wokół projektu powstało wiele kontrowersji, mieszkańcy i przedsiębiorcy zgłaszali liczne zastrzeżenia. Bali się między innymi kosztów wprowadzenia nowych przepisów.

- W związku ze zgłaszanymi uwagami odbyło się wiele spotkań, wprowadziliśmy poprawki do projektu uchwały - powiedziała Marta Rymar, miejski konserwator zabytków.

Na sesji w imieniu Dzielnicy Śródmieście, której dotyczy uchwała, głos zabrała Agnieszka Raś, przewodnicząca zarządu dzielnicy. Poinformowała radnych, że większość uwag zarządu oraz mieszkańców i przedsiębiorców, zostało wziętych pod uwagę.

- Nie było jednego, największego punktu spornego - wyjaśnia Marta Rymar. - Problemem był szereg drobiazgów, np. przepisy dotyczące wymiany stolarki okiennej, czy wprowadzenia podestów zamiast “zielonej trawy” w ogródkach gastronomicznych. Część zapisów w projekcie została zmieniona, w innych sprawach wprowadziliśmy okresy przejściowe -  dodaje Marta Rymar.

Radny Paweł Krzanowski (PiS) zwrócił uwagę, że większość elementów uchwały już jest ujęta w przepisach dotyczących prawa budowlanego i ochrony zabytków. Pytał na sesji, czy konieczne jest powtarzanie tych zapisów. Radni dopytywali też, czy i ewentualnie w jaki sposób wprowadzenie “Wzgórza Staromiejskiego” pomoże ożywić Rynek.

Marta Rymar odpowiedziała, że projekt dotyczy ochrony zabytków, a nie “ożywianiu Rynku”. Zaznaczyła jednak, że objęcie starego miasta taką formą ochrony zabytkowej ułatwi zarówno miastu, jak i właścicielom nieruchomości, pozyskanie dotacji na remonty zabytków. Tym samym poprawa stanu zabytkowych obiektów powinna przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności zabytkowej części Krosna dla turystów.

Rada Miasta Krosna jednomyślnie poparła projekt.

pd

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?