KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Po raz XV wybrano laureatów Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

Po raz XV wybrano laureatów Krośnieńskiego Konkursu Literackiego Fot. KBP

Wybrano “dobrze rokujące pióra”. Finał XV edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego odbył się 16 grudnia 2014 r. Oceniono 102 prace uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z Polski południowo-wschodniej.

REKLAMA


- 66 uczestników Konkursu - uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z Polski południowo-wschodniej nadesłało 102 prace, będące utworami prozatorskimi i poetyckimi. Oceniało je jury w składzie: Mariusz Kalandyk – poeta, prozaik, krytyk, Anna Pelc - polonistka, wykładowca w PSAKiB w Krośnie oraz Bogusława Bęben - Zastępca Dyrektora KBP - mówi Małgorzata Jasiewicz. - Jak napisał Mariusz Kalandyk „[…] plon tegorocznego Konkursu jest zadowalający, pojawiają się tu bowiem dobrze rokujące pióra i potencjalne talenty!” - dodaje M. Jasiewicz.

Jury wyróżniło i nagrodziło następujące osoby:

W grupie gimnazjów w kategorii poezja nie przyznano pierwszej nagrody. II nagrodę otrzymała Aleksandra Zajdel z Gimnazjum im. bpa J. S. Pelczara w Korczynie za zestaw wierszy Ezoteryzm i Relacje. III nagroda trafiła do Urszuli Bober z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie za zestaw wierszy Wieczór wigilijny i Sen o miłości. Jury wyróżniło również autorkę utworu Podróż, Małgorzatę Kmon z Gimnazjum nr 3 MZSzOI w Krośnie.

W tej samej grupie wiekowej w kategorii proza również nie wyłoniono laureata pierwszego miejsca. II nagroda przypadła Patrycji Twaróg z Gimnazjum w Jedliczu, autorce utworu Czar miłości. III miejsce zajęła Kinga Budzyńska z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie za utwór Pałac pamięci. Wyróżnienia przyznano Kindze Król z Gimnazjum Katolickiego w Krośnie za utwór Dom, oraz Annie Szczurek z Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym, autorce utworu Jak to ze szkłem w Krośnie było.

W grupie wiekowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych w kategorii poezja jury nie przyznało pierwszej nagrody, natomiast nagrodziło dwoma II nagrodami Gertrudę Drelicharz z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, autorkę wierszy Pęknięta struna i Oto umiera układ planetarny, oraz Żanetę Jaśkowiec – uczennicę ZSKU w Krośnie, za utwory Magia życia i Przypadkiem. III nagrodę otrzymała Patrycja Jakubik z II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie za wiersz Nakreślona czyimś palcem. Przyznano również dwa wyróżnienia: dla Pauliny Kwapisz z LO nr III im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim za wiersz Moja mała, oraz Magdalenie Micek z LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu za zestaw wierszy.

W kategorii proza I nagrodę otrzymała uczennica I LO im. M. Kromera w Gorlicach - Urszula Haluch za utwór Bezwładność. II nagrodę otrzymał Maksymilian Myśliwiec z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, autor utworu Zlecenie. III miejsce zajął Damian Kłosowicz z I LO im. M. Kopernika w Krośnie za utwór Dziecię zimy. Wyróżniono również Annę Ślemp z Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie.

Rozdano również nagrody specjalne. Trzy nagrody rzeczowe ufundował Starosta Powiatu Krośnieńskiego. Teresa Kuźniar - Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych wręczyła je Urszuli Bober z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie, oraz uczennicom II LO im. Konstytucji III Maja w Krośnie - Jadwidze Gromek i Magdalenie Dubiel.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich O/Krosno, reprezentowane przez Elżbietę Koś, nagrodziło Justynę Kazanecką z Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie za wiersze Wiosna i W dal. Natomiast Wanda Belcik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, wręczyła nagrodę uczennicy Gimnazjum nr 3 MZSzOI w Krośnie - Karolinie Łysikowskiej za utwór Szklane miraże.

Konkurs zorganizowany został przez krośnieński Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną i Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Krośnieńskiej przy wsparciu finansowym Gminy Krosno. Honorowym patronatem objęli go Prezydent Miasta Krosna i Starosta Powiatu Krośnieńskiego.

red./kbp

  • autor: red./kbp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?