KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Echa Katynia" w Muzeum Podkarpackim - 6. przegląd filmowy

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na spotkanie muzealne: "Echa Katynia". Spotkanie odbywa się w ramach organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej 6. przeglądu filmowego

REKLAMA


"To zbrodnia, która pozostawiła dramatyczny, materialny ślad - cmentarze, wybudowane przez Polaków na obcej ziemi. Katyń, Miednoje, Charków.

To zbrodnia, której ofiary są znane. Nazwiska Polaków zamordowanych strzałem w tył głowy uwiecznione są w płytach nagrobnych na miejscach ich kaźni.

To zbrodnia, której zarówno główni architekci, jak i kaci również są znani. Zachowały się listy sowieckich żołnierzy nagrodzonych w "akcji rozładowania obozów", zachowały się oficjalne dokumenty, rozkazy, podpisy.

Ale to zbrodnia bez kary. Nie było sądu nad winnymi, nie było wyroku. Żądanie prawdy przez dekady pozostawało bez echa. Żądanie sprawiedliwości, nawet dziś, a może szczególnie dziś, wydaje się być nierealne.

Obchodzimy w tym roku 75. rocznicę zbrodni katyńskiej. Zbrodni, której nazwa jest umowna, bo odnosi się tylko do jednego miejsca, a mogił i masowych grobów blisko 22 tysięcy Polaków jest więcej, nie wszystkie są znane.

Katyń jest dziś symbolem sowieckiego terroru wobec narodu polskiego, symbolem okrutnego mechanizmu masowej eksterminacji, wymierzonego przeciwko elicie przedwojennej Rzeczpospolitej.

Pamięć o tym, co wydarzyło się w lesie niedaleko Smoleńska jest fundamentalna."

Pokaz filmowy odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Podkarpackim (Pałac Biskupi).

Spotkanie odbywa się w ramach organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej O/Rzeszów 6. przeglądu filmowego, na którym zaprezentowane zostaną dwa filmy: "17 dnia września" z 1997 roku, w reżyserii Józefa Gębskiego oraz "Czaszka z Katynia" w reżyserii Lisbeth Jessen z 2006 roku. Pokaz filmowy poprzedzi prelekcja Katarzyny Kyc dotycząca zbrodni katyńskiej.

MP

  • autor: MP

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?