KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Błogosławiona wina" od 13 maja w artKinie

Już od 13 maja w kinach studyjnych w całej Polsce, także w kinie artKino w Krośnie, będzie można obejrzeć film o najbardziej zuchwałej kradzieży w historii Watykanu, "Błogosławiona wina". Film w reżyserii Przemysława Hausera i Przemysława Reichela, to niezwykle barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Madonny Gregoriańskiej, zwanej dziś Matką Bożą Kodeńską. Powstał na kanwie dziejów rodu Sapiehów.

REKLAMA


Według legendy, trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy w Watykanie obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim, magnat z obrazem dociera do ziemi podlaskiej, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie.

Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług księcia, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce. Mimo upływu 400 lat od pojawienia się cudownego obrazu, do Kodnia każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów.

Przewodnikami po historii są dziennikarz TVP, Marek Zając i rzecznik prasowy sanktuarium, o. Mirosław Skrzydło. Scenariusz opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Pięknym zdjęciom kręconym m. in. w  Rzymie, Gniewie i na Podlasiu, towarzyszy niezwykła muzyka Roberta Jansona. Do realizacji zdjęć zaproszono też gniewskich odtwórców historycznych z chorągwi husarskiej i regimentu.

Pierwszy seans w artKinie już 13 maja o godzinie 19:10. Bilety: zwykły: 13 zł, ulgowy: 11 zł. Zobacz: Maj 2016 w Kinie Sokół i artKinie.

Zobacz także: www.blogoslawionawina.pl

so/k-m

  • autor: so/k-m

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?