KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie czytamy donośnie!

W Krośnie czytamy donośnie! Fot. KBP

Pod takim hasłem 3 czerwca odbyła się w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej impreza czytelnicza z okazji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, obchodzonego w tym roku od 29 maja do 5 czerwca. Wzięli w niej udział drugoklasiści z krośnieńskich szkół podstawowych wraz z wychowawcami i rodzicami.

REKLAMA


Gościem specjalnym była poetka, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, Eliza Piotrowska. Z wykształcenia historyk sztuki, członkini ogólnopolskiego zrzeszenia młodych utalentowanych poetów KLAN, powołanego w latach 90-tych przez Danutę Wawiłow. Aktywnie współpracująca z czasopismem dla dzieci Świerszczyk oraz pismem Ryms.

Autorka polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny historii sztuki dawnej i współczesnej. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich, plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych. Jest autorką i ilustratorką m. in. takich książek jak: "Bajka o czasie", "Ciocia Jadzia", "Bajka o drzewie", "Franek, Hela, Bobas i Wyspa Szpiegów" a także Książeczka-wycieczka po miastach i miasteczkach", w której znajduje się wiersz o Krośnie.

Zebranych powitała Teresa Leśniak, dyrektor KBP. Następnie zaproszeni goście: Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta, Joanna Sowa, rzecznik prasowy urzędu miasta, Krystyna Janusz, młodszy brygadier komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Krzysztof Józefek, starszy kapitan komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Marek Śliwiński, komisarz komendy miejskiej Policji w Krośnie oraz Eliza Piotrowska przeczytali zgromadzonym w bibliotece dzieciom zabawne wiersze z książki "Ortografia czyli heca, którą wszystkim się zaleca".

Po donośnym (!) czytaniu wierszy Elizy Piotrowskiej publiczność obejrzała film animowany "Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno". Autorami filmu są uczniowie SP nr 3 w Krośnie, którzy nakręcili go podczas zorganizowanych w bibliotece warsztatów z animacji filmowej. Następnie na scenę wkroczyły dwa krasnale (w tę rolę wcieliły się bibliotekarki z grupy teatralnej "Na Dobry Początek"), które zadawały drugoklasistom zagadki o Krośnie. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali także dorośli goście.

Po zabawnym spotkaniu z krasnalami przyszedł czas na spotkanie autorskie Elizy Piotrowskiej. Autorka opowiedziała dzieciom o swoich podróżach i książkach. Pisarka spędziła dziesięć lat we Włoszech, gdzie mieszkała i pracowała. Obecnie mieszka w Brazylii, skąd do nas przyjechała. Poradziła dzieciom, by zanim wyruszą w świat, dobrze poznały to miejsce, w którym żyją. Wyznała także, że w dzieciństwie wcale nie przepadała za podróżami.

Spośród swoich książek najbardziej lubi te z serii o cioci Jadzi, z którą się utożsamia. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się także, że bardziej czuje się poetką niż pisarką, dlatego ogromną radość sprawił jej fakt, że dorośli krośnianie czytali dzieciom w bibliotece jej wiersze.

Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny "Krasnoludki w Krośnie", do udziału w którym Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprosiła uczniów klas drugich krośnieńskich szkół podstawowych. Po ocenie nadesłanych do biblioteki prac, jury przyznało sześć równorzędnych nagród. Zdobyły je: klasa II b SP nr 3, kl. II a SP nr 4, kl. II b SP nr 6, kl. II b i II c SP nr 8 oraz kl. II c SP nr 14. Książki oraz dyplomy wręczyły przedstawicielom nagrodzonych klas Eliza Piotrowska i Teresa Leśniak. Dodatkowym prezentem były pluszowe maskotki od Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Nagrodzone prace można podziwiać w oddziale dla dzieci KBP.

Wspólne pozowanie do zdjęć oraz rozmowy z autorką, podczas otrzymywania dedykacji i autografów, były miłym akcentem kończącym imprezę czytelniczą "W Krośnie czytamy donośnie!", zorganizowaną przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu finansowym gminy Krosno.

mw
Fot. KBP

  • autor: mw

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?