KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnieński Mistrz Ortografii po raz piąty! [ZDJĘCIA]

Krośnieński Mistrz Ortografii po raz piąty! [ZDJĘCIA] Fot. Karol Słomka

W dniach 2 i 3 czerwca w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej rekordowa liczba osób (blisko 170) z Krosna i powiatu krośnieńskiego zmierzyła się z dyktandem, walcząc o tytuł "Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2016".

REKLAMA


Była to piąta edycja konkursu, który wpisuje się w Dni Krosna, dlatego treść dyktand niezmiennie związana jest z historią i zabytkami miasta. Autorem tekstów jest poeta i prozaik, Jan Tulik.

Wieża farna króluje nad starówką. To krośnieńska wizytówka. Na gzymsie przykleiły się skrzydlate żyjątka. Wrzeszczały nachalnie, jakby przed burzą z grzmotami. Cała przestrzeń w rynku napełniła się trzaskiem i zgrzytem kolejki.  Przebojowa Marzenka i hardy Grzegorz przechadzali się po rynku. Na kamienicy Pod Zegarem widniał adres: Rynek 1 i nazwa rektoratu uczelni (…) – to początek dyktanda dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli zmierzyli się  z następującym tekstem: Coś zatrzeszczało u franciszkanów. Zgrzyt przeszywał uszy na wskroś. I naraz zahuczał huraganowy podmuch.  Wytrzymaliśmy. Podążaliśmy wciąż ku płaszczyźnie rynku. Aż tu zza Franciszkańskiej wychynął zwierz. Imitował hutnika z hełmem. Nie mylić z Chełmem na Lubelszczyźnie lub wzgórzem Chełm w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Pewnie duch z Centrum Dziedzictwa Szkła. Nic to, jak mawiał bohater Sienkiewicza, ważne, by dotrzeć do narożnej kawiarni i zdążyć do Muzeum Podkarpackiego (...).

Organizowany od pięciu lat konkurs ma głównie na celu popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim ma być formą zabawy z ortografią.

Mistrzowie Ortografii 2016 wyłonieni zostali w czterech grupach wiekowych.
Nagrody i dyplomy laureatom konkursu na krośnieńskim rynku 4 czerwca wręczyli wiceprezydent Krosna, Bronisław Baran  i dyrektor KBP, Teresa Leśniak.

W kategorii uczniowie szkoły podstawowej (kl. V-VI) tytuł "Krośnieński Mistrz Ortografii 2016" otrzymała Kamila Surowiec z SP nr 14 w Krośnie, natomiast wyróżnienia zdobyli: Olga Krzysztof z SP nr 6 w Krośnie i Dominik Jaśkiewicz z SP w Jedliczu.

W kategorii gimnazja "Mistrzem Ortografii" została Aleksandra Korus z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie,  natomiast wyróżnienia otrzymały: Weronika Sterkowiec z Gimnazjum w Jedliczu oraz Anna Szczurek z Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym.

W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i osoby urodzone po 1 stycznia 1992 r. tytuł "Krośnieński Mistrz Ortografii 2016" zdobyła Katarzyna Kwiatkowska z II LO w Krośnie, a wyróżnienia Marcin Marszał z II LO w Krośnie oraz Jagoda Lisak z I LO w Krośnie.

W ostatniej kategorii - dorośli mieszkańcy miasta i powiatu (grupa 25+ - osoby urodzone przed 31 grudnia 1992 r.) tytuł Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2016 otrzymał Maciej Penar, a wyróżnienia zdobyli: Małgorzata Zając i Ewa Woźnik.

Prace sprawdzała komisja konkursowa złożona z polonistów, w składzie: dr Zofia Bartecka-Prorok, Anna Gorczyca-Kwilosz, Bogusława Bęben oraz  Małgorzata Jasiewicz.

Jak zwykle, najwięcej problemów uczestnikom dyktanda sprawiła pisownia małych i dużych liter, prawidłowy zapis nazw własnych krośnieńskich obiektów, a także takich wyrazów jak: kszyki, pustułki, gżegżółka, chyży czy skuwka.

Konkurs, jak co roku, spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony większości krośnieńskich szkół. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, jedna szkoła mogła być reprezentowana maksymalnie przez pięć osób. W konkursie swoje reprezentacje miało 35 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Organizatorem konkursu był krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym gminy Krosno.

mm/red.
Fot. Karol Słomka

  • autor: mm/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?