KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

O sztuce nietuzinkowo? Polecamy

Mapa Kamieńca, plener na zamku koło Krosna„Mapa Kamieńca” to nazwa drugiej edycji pleneru artystycznego zorganizowanej w okolicach ruin zamku odrzykońskiego. Połączenie ciekawych działań artystycznych z miejscem o bogatych walorach krajobrazowych to poważny wkład w promocję i rozwój kulturalny regionu. 

REKLAMA


Uczestnikami przedsięwzięcia jest młodzież, studenci oraz absolwenci instytutów sztuk pięknych. Nie objęta żadnymi rygorami tematyka prac i sposób ich wykonania pozwala na swobodną interpretację i wizualizację dzieł. Sztuka, która wyszła poza mury galerii daje możliwość odwiedzającym podpatrzenia sposobu wykonania prac za pomocą różnych technik i materiałów plastycznych. 

 

Mapa Kamieńca, plener na Zamku

 

Organizatorzy, którzy chcą przybliżyć społeczeństwu sztukę i jej twórców mają dla przechodniów i zwiedzających wiele atrakcji. Jedna z nich polega na stworzeniu obrazu na dwóch dużych blejtramach, na których malując jego część komponuje się całość jako wyraz zbiorowej koncepcji. „Dzieło Karczemne” stanowi później ślad upamiętniający to wydarzenie i jego autorów.

 

Rzeźba, artystycznie na Zamku koło Krosna

 

W trakcie pleneru prezentowane będą komentarze i hasła poruszające w dowcipny i reklamowy sposób tematy z zakresu sztuki jej kondycji i formy. Akcje zorganizowane podczas „Mapy Kamieńca” to między innymi „Trawnik”, czyli utworzenie znaku graficznego na przestrzeni między ruinami zamku a sklepem „Zamczysko”. Powstały znak dobrze widoczny z punktu widokowego na zamku nawiązywać będzie przez swój kształt do miejsca imprezy. A o czym będzie mówił? Przyjedźcie, przekonajcie się sami.

 

{Mosmodule module=Banner Bilbord}

 

Kolejnym walorem dla odwiedzających będzie pokaz fotografii, gdzie plenerowicze będą starać się ukazać codzienność mieszkańców okolicy zamku uważanej przez nich za coś zwykłego i niewartego uwagi, w sposób niezwykły pokazujący specyfikę miejsca w którym żyją. 

 

Malarstwo i rzeźba, Kamieniec 2009

 

Dla amatorów nietuzinkowej twórczości przygotowane będą specjalne szklane panele do tzw. „Malowania piaskiem”. Dzięki zastosowaniu piasku jako medium przy tworzeniu krótkotrwałych, ulotnych, plastycznych form rysunkowych uzyskuje się ciekawe efekty. Każdy będzie miał możliwość wypróbowania swoich sił przy tworzeniu własnej piaskowej kompozycji.

 

Uczestnicy Pleneru 2008

 

Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży prowadzone pod okiem studentów i absolwentów sztuk plastycznych dają możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu technik tworzenia, możliwości korzystania ze znanych im środków plastycznych oraz poznania nowych dziedzin takich jak fire show, malarstwo, rysunek czy puszczanie wielkich baniek mydlanych. 

 

Malarstwo w klimacie Zemsty

 

Zwieńczenie pleneru uświetni wernisaż wystawy w karczmie „Podzamcze” który odbędzie się ostatniego dnia tj. 09 sierpnia. 

 

Oprócz samych prac uczestników wzbogacą go dodatkowo występy teatru off’owego, pokazy fire show w wykonaniu „drEVNI KOCUR” oraz występy muzyczne (szczegółowy skład koncertowej części dnia, już wkrótce na stronie internetowej pleneru).

 

alt

 

„Mapa Kamieńca” to jedyna w swoim rodzaju impreza promująca sztukę współczesną w tak niebanalny sposób. Możliwość samodzielnego stworzenia jakiegoś obrazu czy rzeźby pozwala na poszerzanie swoich horyzontów. Spontaniczność, koloryzm, ekspresja to cechy nadające plenerowi specyficzny klimat.

 

Mapa Kamieńca 2009

 

Tegoroczna edycja rozpoczyna się drugiego sierpnia i potrwa siedem dni, w tym czasie możliwe jest zapoznanie się ze sztuką w sposób wykraczający poza sztywne ramy muzealnego zwiedzania.

 

 

Program tygodnia plenerowego:

 

Niedziela, 02.08.2009r.: 

występ teatru Na Bruku, spektakl: Raj mrówek, 

ognisko rozpoczynające plener, 

omówienie spraw organizacyjnych, rozlokowanie uczestników

 

Poniedziałek, 03.08.2009r.:

rozpoczęcie twórczego tygodnia, wykonanie i ustawienie bannerów, ustawienie paneli piaskowych, ustawienie dzieł karczemnych.

 

Wtorek, 04.08.2009r.:

kontynuacja prac twórczych, warsztaty dla dzieci, pokaz dla dzieci piaskiem malowane

 

Środa, 05.08.2009r.:

kontynuacja prac twórczych, prace przy projekcie trawnik, spotkania gitarowe/instrumentalne z poezją śpiewaną.

 

Czwartek, 06.08.2009r.:

kontynuacja prac twórczych, wykonanie zdjęć prac do katalogów poplenerowych, prace przy projekcie trawnik

 

Piatek, 07.08.2009r.:

kontynuacja prac twórczych

 

Sobota, 08.08.2009r.:

kontynuacja prac twórczych, przygotowania do aranżacji wystawy

 

Niedziela, 09.08.2009r.: 

aranżacja i wystawienie prac powstałych w ciągu plenerowego tygodnia,

aktywny wernisaż, a w nim: mała forma rzeźbiarska i malarska w wykonaniu uczestników pleneru, stoisko karykatur, multimedialny pokaz zdjęć uczestników pleneru, pokaz filmu off'owego pokazy wielkich baniek mydlanych, teatr ognia w wykonaniu grupy drEVNI KOCUR,

 

koncerty zespołów:

ELENKEY, JOKE, NO WŁAŚNIE, SCHDK,

oraz ognisko kończące plener, dla uczestników.

Patronat medialny nad Plenerem objął Portal Internetowy www.krosnocity.pl .

Oficjalna strona Mapa Kamieńca 2009 www.mapakamienca.art.pl

 

 

Beata Nowak

Foto: Karol Prajzner
  • autor: Beata Nowak

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?