Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Miłośnicy Poezji Jana Zycha. Spotkanie 21 sierpnia

Miłośnicy Poezji Jana Zycha. Spotkanie 21 sierpnia Fot. archiwum

21 sierpnia miłośnicy poezji Jana Zycha spotkają się pod nowym popiersiem poety w Krośnie. Jan Zych to związany z Krosnem poeta i poliglota, który tłumaczył poezję z wielu języków na język polski. Dokonał też przekładu wielkich polskich poetów na hiszpański. Każdego roku w Krośnie pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza uczniowie "Naftówki" recytują jego wiersz "Kiedy przyjeżdżam", opowiadający o tym, jak Zych powracający w rodzinne strony odwiedza pomnik mądrego aptekarza w Krośnie.

REKLAMAW niedzielę (21 sierpnia) o godzinie 20.30 na skwerze przy Placu Monte Cassino w Krośnie,odbędzie się nieformalne spotkanie wielbicieli twórczości Jana Zycha.

- Z pewnością oddamy hołd jednemu z największych poetów Ziemi Krośnieńskiej, powspominamy a także wypowiemy kilka strof z arkuszy autora "Zielonych skrzypiec". Mile widziane lampy naftowe - zapraszają organizatorzy na fb: Spotkanie w 21 rocznicę śmierci Jana Zycha.

Inicjatorem upamiętnienia poety jest wielki miłośnik jego twórczości, Tadeusz Gajewski.


Tadeusz Gajewski

- Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Jana Zycha będąc czternastoletnim podrostkiem, było to w latach siedemdziesiątych. W nowo zakupionym podręczniku do języka polskiego natknąłem się na tekst, który odcisnął swoje piętno na całym moim życiu. Był to poemat "Kiedy przyjeżdżam" traktujący o lampie naftowej, Ignacym Łukasiewiczu i wpływie tych jakże krośnieńskich symboli na życie autora. Po latach rozwijając swoje pasje ukierunkowane na historie regionu i osoby z nim związane, na nowo odkryłem twórczość zapomnianego już Jana Zycha. Zabolało mnie, że obcym ludziom poświęcamy szerokie oświetlone ulice a nasz wybitny poeta nie ma nawet swojego skwerku. Kilka lat temu w jednym z felietonów poświęconych Zychowi zaproponowałem nazwanie jego imieniem skweru u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Wojska Polskiego naprzeciw liceum do którego uczęszczał. Pomimo wielu przeciwności, dzięki wsparciu tej idei przez prezydenta Piotra Przytockiego oraz osobistemu zaangażowaniu dr Marty Rymar, miejskiego konserwatora zabytków mogliśmy stanąć obok pięknej, dwujęzycznej tablicy opatrzonej krótkim wierszem "Mały testament" wraz z kilkuzdaniową informacją o twórcy. Jednocześnie bardzo mnie cieszy, że Jan Zych zaczyna być dostrzegany i uznawany przez coraz szersze grono odbiorców, do czego niewątpliwie przyczyniła się publikacja książki "Jan Zych. Przywracanie pamięci" autorstwa Bożeny Gruszki i Tadeusza Łopatkiewicza - mówi Tadeusz Gajewski.

Jan Zych to jeden z najwybitniejszych poetów, jakiego wydała ziemia krośnieńska. Poliglota, który przekładał poezję i prozę z rosyjskiego, francuskiego, angielskiego, serbskiego, chorwackiego, czeskiego, macedońskiego, bułgarskiego i hiszpańskiego. Przetłumaczył na język polski prawie całą liczącą się poezję słowiańską, wiele pozycji z prozy iberoamerykańskiej, całą twórczość Pabla Nerudy, najwybitniejszego chilijskiego poety. Z polskiego na hiszpański przetłumaczył naszych noblistów i innych wielkich współczesnych poetów, czym zyskał sobie uznanie w Ameryce Południowej. Sympatycy twórczości Jana Zycha najbardziej cenią jego poezję, w której często odnosi się do rodzinnych stron. Każdego roku w Krośnie pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza uczniowie "Naftówki" recytują jego wiersz "Kiedy przyjeżdżam", opowiadający o tym, jak Zych powracający w rodzinne strony odwiedza pomnik mądrego aptekarza w Krośnie.

27 grudnia 2014 roku na skwerze u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Powstańców Warszawskich miało miejsce symboliczne odsłonięcie tablicy ku czci  Jana Zycha. W lipcu 2016 na tym samym skwerze ustawiono popiersie poety. Tymczasem na Facebooku pojawił się fanpage pod nazwą Miłośnicy Poezji Jana Zycha.

- Chciałbym, aby ten profil gromadził wszystkich tych, którym nieobca jest twórczość autora "Zielonych skrzypiec". Fanpage ma charakter grupy otwartej i każdy kto będzie miał coś do powiedzenia na temat Jana Zycha, będzie mógł zamieszczać zdjęcia, ciekawostki, zaproszenia do wydarzeń związanych z poetą - zapowiada Tadeusz Gajewski.

pp/pd/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj